Grozi ci wypalenie zawodowe? To da się sprawdzić

Wypalenie zawodowe może dopaść każdego. Międzynarodowy zespół badawczy opracował narzędzie umożliwiające identyfikację osób najbardziej na nie narażonych. Może też do nich należysz?
Wypalenie zawodowe – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Wypalenie zawodowe – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Wypalenie zawodowe często błędnie interpretuje się jako zwykłe przemęczenie, a jego konsekwencje są bagatelizowane. To jednak złożony problem, który wymaga świadomości i podjęcia odpowiednich kroków – zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy.

Czytaj też: Stres może zrujnować nam zdrowie, a jedna odmiana jest szczególnie niebezpieczna

Ale jak odróżnić wypalenie zawodowe od zmęczenia? To bardzo trudne zadanie, bo oba stany często się przenikają, a chroniczne zmęczenie zawodowe może doprowadzić do wypalenia. Zazwyczaj jest ono spowodowane nadmiernym stresem, zbyt dużą presją lub niespełnianiem zawodowych oczekiwań. Wypalenie zawodowe obniża jakość życia poszczególnych pracowników i wpływa negatywnie na efektywność całej organizacji. Naukowcy z Norwegian University of Science and Technology (NTNU) stworzyli specjalne narzędzie, które może wskazać osoby najbardziej narażone na wypalenie zawodowe. Opisano je w czasopiśmie Scandinavian Journal of Psychology.

Prof. Leon De Beer z NTNU mówi:

Odkryliśmy, że około 13 procent norweskich pracowników jest narażonych na wysokie ryzyko wypalenia zawodowego. Do tej pory nie mieliśmy wystarczająco szczegółowego narzędzia pomiarowego, które można byłoby zastosować zarówno w praktyce, jak i w badaniach, identyfikującego pracowników zagrożonych wypaleniem zawodowym.

Wypalenie zawodowe to nie choroba, ale może wyniszczyć organizm

Wypalenie zawodowe nie jest tak naprawdę chorobą, ale uczuciem wyczerpania psychicznego lub fizycznego – reakcją organizmu na trwałą, stresującą sytuację. Wypalenie zawodowe jest zwykle definiowane jako syndrom związany z pracą, ale istnieją dowody na to, że równowaga między życiem zawodowym a prywatnym również odgrywa pewną rolę. Stres i wypalenie niekoniecznie ustępują, gdy pod koniec dnia wracamy do domu, ponieważ ich skutki często rozciągają się na inne obszary życia i odwrotnie.

Czytaj też: Spacer do lasu pomoże na stres i serce. Kontakt z przyrodą wydłuża życie

Narzędzie nazywane Burnout Assessment Tool (BAT), opiera się na serii pytań mających na celu ocenę stanu psychicznego i fizycznego danej osoby w pracy na podstawie samodzielnie zgłaszanych odpowiedzi. Naukowcy zbadali reprezentatywną próbę 500 norweskich pracowników. Norwegia plasuje się mniej więcej na poziomie średniej UE, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, ale jest nieco lepsza, jeśli chodzi o kwestie związane z pracą.

Wypalenie zawodowe może zniszczyć nasz organizm /Fot. Unsplash

BAT wykrywa oznaki i ocenia ryzyko na podstawie danych zebranych od dorosłych, obliczając punktację dla niektórych objawów w porównaniu ze średnią krajową jednego z siedmiu krajów. Możliwość zidentyfikowania tego ryzyka oznacza, że można podjąć kroki, aby zapobiec wystąpieniu wypalenia zawodowego. BAT analizuje takie obszary, jak konflikt między pracą a domem, obciążenie pracą, satysfakcja z pracy i stres emocjonalny. Pytania obejmują takie, które dotyczą poczucia, że w pracy działamy na autopilocie, smutku bez wiedzy, dlaczego oraz poczucia niepewności co do wartości pracy.

Narzędzie ma być niezależne kulturowo i z pewnością dobrze sprawdza się w Norwegii. Naukowcy odkryli również, że narzędzie działa niezależnie od płci. Obecnie przebadano osoby z Austrii, Belgii, Finlandii, Niemiec, Irlandii, Japonii i Holandii, a dla reszty świata trzeba dokonać kreatywnej interpretacji wyników. Niestety, na razie narzędzie nie jest dostępne w Polsce.

Wyczerpanie zawodowe można leczyć – im wcześniej zaczniemy, tym większe szanse na sukces. Narzędzie BAT powinno pomóc zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w identyfikacji ryzyka oraz zajęciu się zmianami indywidualnymi i instytucjonalnymi.