Wysocy znacznie częściej chorują na raka. Dotyczy to aż 18 na 23 badanych nowotworów

Powód jest dość prozaiczny: mają zwyczajnie więcej komórek w organizmie. Każde 10 cm powyżej przeciętnego wzrostu to o 10% większe ryzyko.

Autor badania, profesor Leonard Nunney z University of California Riverside, uznał za uśredniony wzrost dla kobiet 162cm, a dla mężczyzn 175cm. Wyniki jego badań uzupełniają wcześniejsze, które wykazały związek wysokiego wzrostu z ryzykiem chorób serca, cukrzycą oraz zakrzepicą. 

Naukowiec przeanalizował dane medyczne dotyczące ponad 10 tysięcy przypadków kobiet i mężczyzn, którzy zmagali się z rakiem. Postanowił zbadać hipotezę, wedle której osoby wyższe mogą mieć inną równowagę hormonalną, która przekłada się na podziały komórkowe w ciele. Dostrzegł powiązanie między liczbą komórek i prawdopodobieństwem zachorowalności na raka w przypadku 18 na 23 testowanych nowotworów. 

To jednak nie wszystko. Badanie pokazało, że ryzyko jest znacznie wyższe dla kobiet. Wysokie mają 12% szans na chorobę, podczas gdy wyżsi mężczyźni pozostali na poziomie około 9%. Najsilniejsze związki wzrostu z rakiem odnotowano w przypadku nowotworów nerek, jelit oraz chłoniaka.

Redakcja Focus.pl wybierze dla Ciebie najlepsze artykuły tygodnia. Zapisz się na nasz newsletter

– Od dawna wiedzieliśmy, że istnieje taki związek: im ktoś jest wyższy, tym większe ryzyko raka – komentuje w rozmowie z CNN Georgina Hill z Cancer Research UK, niezwiązana z badaniem – Nie byliśmy jednak pewni tego dlaczego tak się dzieje: na przykład czy jest to kwestia związana z odżywianiem i dzieciństwem. 

Hill podkreśla, że choć badanie zostało dobrze przeprowadzone i widać związek, to znacznie istotniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko nowotworów jest niezdrowy tryb życia.

– Istnieją ważne kroki, które można podjąć dla pozytywnej zmiany, na przykład rzucenie palenia czy utrzymanie odpowiedniej masy ciała. 

W przypadku raka tarczycy oraz czerniaka podatność na nie okazała się na tyle duża, że profesor Nunney podejrzewa inne czynniki, które mogą być za to odpowiedzialne. Jednym z nich ma być na przykład geografia: miejsce zamieszkania badanej osoby przekłada się na liczbę czynników ryzyka – od zanieczyszczeń przez tryb życia po pogodę czy nasłonecznienie. 
 

Źródło: CNN

Więcej:nowotworyrak