Wyspa na sprzedaż

Niedawno światem wstrząsnęła wiadomość, że Grecy wyprzedają część swojego terytorium. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie jeszcze w Europie można kupić wyspę.

Emir Kataru, szejk Hamad Al Thani za 8,5 mln euro kupił aż sześć greckich niezamieszkanych wysp na Morzu Jońskim. Ta liczba może wydawać się szokująca, ale Grecja posiada aż 6 tys. wysp, z czego zamieszkanych jest zaledwie 10 procent. Ceny wahają się od 3 mln euro (Lihnari Peninsula, 38,5 ha) do nawet 50 mln euro (Omfori, 450 ha).

Sporo, bo aż osiem prywatnych wysp, ma do zaoferowania Irlandia. Inishbigger Island o powierzchni 5 ha można nabyć już za 75 tys. euro.

Łakomy kąsek stanowią niewątpliwie wyspy chorwackie i włoskie. Niewielka wyspa o powierzchni 1,34 ha, usytuowana w pobliżu malowniczych Jezior Plitwickich, to koszt zaledwie 350 tys. euro. I naprawdę warto się zastanowić, bo chorwackie wyspy wystawione na sprzedaż są obecnie tylko dwie. Włosi natomiast oferują aż pięć skrawków swojego terytorium – od pół hektara na Sycylii (Wyspa Syren, cena utajniona) do 220 hektarów na lagunie weneckiej (Wyspa Wenecka, 12 mln euro).

Znajdzie się też coś dla miłośników chłodniejszych klimatów – 32-hektarowa szwedzka Stora Rullingen za 6 mln euro oraz np. Krokholmen na północnym-zachodzie Norwegii (1 mln euro, 20 ha). Obie ze średnią temperaturą w najcieplejszym miesiącu równą 17 stopni Celsjusza.

Wyspy na sprzedaż w Europie znajdują się także w Estonii (1), Portugalii (1) oraz Turcji (3). Na koniec niespodzianka: jedna z prywatnych wysp o powierzchni 8,5 ha do kupienia jest… w Polsce! Na jeziorze Lubie, nieopodal Złocieńca. Więcej informacji uzyskać można pod adresem: http://www.privateislandsonline.com/islands/schulzewerder-island

Więcej:Wyspy