Wystartowała 6. edycja plebiscytu “7 nowych cudów Polski”. Poznaj nominowanych

Ruszyła 6. edycja wakacyjnego plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanego przez miesięcznik National Geographic Traveler. O to wyjątkowe wyróżnienie powalczą w tym roku, aż 32 niezwykłe miejsca w naszym kraju. Głosowanie w plebiscycie odbywa się online i potrwa do 31 sierpnia br. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody.

Głosowanie online trwa od 15 lipca do 31sierpnia przez stronę http://7cudow.national-geographic.pl/

Poznaj nominowane miejsca w galerii:

Dolnośląskie

1. Hydropolis/ Wrocław
Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującej opowieści o początkach wody w kosmosie.

2. Zamek Kliczków/Osiecznica
Zabytkowa twierdza pierwotnie powstała tu w XIII w. Dziś odrestaurowane wnętrza można zwiedzać. Przy okazji przemierzając ogród i wpadając na ducha setnika, który jakoby nawiedza to miejsce.

Kujawsko-pomorskie

3. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki//Toruń
Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.

4. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa/Grębocin
Zgromadzone w muzeum prasy drukarskie, wyposażenie zecerni, stylusy, pergaminy, a nawet chińskie matryce do druku pozwalają oderwać się na chwilę od cyfrowej rzeczywistości.

Łódzkie

5. Planetarium EC1/Łódź
110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 m i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czynią z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Ciekawy jest też sam budynek dawnej elektrowni z końca XIX w.

6. Dworzec tramwajowy Piotrkowska Centrum
Zaprojektowany przez Jana Gałeckiego przystanek stał się nowoczesną bramą ulicy Piotrkowskiej, w udany sposób łącząc estetykę z funkcjonalnością.

Lubelskie

7. Rynek/Zamość
Pamięta XVI w. i jest idealnie kwadratowy: ma 100 na 100 m. Przy każdej pierzei znajdziemy renesansowe kamienice podcieniowe z zachowanymi polichromiami i drewnianymi stropami. Do tego ogromny ratusz zwieńczony wieżą.

8. Roztoczańskie szumy/Roztocze
Niewielkie, ale hałaśliwe. Mikrowodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy.

Lubuskie

9. Ścieżka geoturystyczna / Łęknica
Dawne wyrobiska kopalni m.in. węgla brunatnego wypełniła woda, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Idąc lub jadąc rowerem pięcio­­kilo-metrowym szlakiem Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.

10. Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, Kępsko, Chlastawa, Kosieczyn
Gotycko-renesansowe kościółki urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.

Małopolskie

11. Termy Bukovina / Bukowina Tatrzańska
Największy kompleks geotermalny w Polsce zasilany jest wodą czerpaną w Bukowinie Tatrzańskiej z głębokości niemal 2,5 km. Całość w bardzo dobrym stylu. Dużo więcej niż zwykłe termy.

12.  Kolorowa wieś/Zalipie
Kwieciste malunki widać tu na 20 drewnianych domach. Tradycja przyozdabiania domostw sięga końca XIX w., kiedy to kobiety ze wsi zaczęły dekorować chałupy kwiatami z bibuły i wycinankami. Ozdoby pojawiały się nie tylko na ścianach, ale też na studniach i płotach.

Mazowieckie

13. Mazowiecki Szlak Tradycji
Ponad dwieście miejsc skupionych na kilku ścieżkach tematycznych takich jak: kulinaria, architektura wiejska, rękodzieło oraz muzyka i taniec. Wszystko zebrane i skatalogowane na jednej stronie internetowej. Hasło szlaku to: „Co krok, to obyczaj”. I tego należy się spodziewać.

14.  Muzeum Romantyzmu / Opinogóra
Dawne włości Krasińskich, z których wywodził się dramatopisarz i poeta Zygmunt, autor Nie-Boskiej komedii. Sporo pamiątek po rodzinie, korespondencja, grafiki, a także jedyny w Polsce pomnik wieszcza.

Opolskie

15. Szlak Złotych Górników/Głuchołazy
Szyby, działki górnicze, hałdy przepłukanego urobku, płuczki i sztolnie. Trzygodzinny szlak po Górach Opawskich.

16.  Zamek / Kamień Śląski
Zniszczony i splądrowany przez wojska sowieckie zamek w ostatnich dekadach został odrestaurowany. Dziś, wraz z kaplicą, jest ważnym sanktuarium Górnego Śląska oraz ośrodkiem krzewienia kultury
i spotkań ludzi różnej wiary.

Podkarpackie

17. Zamek / Baranów Sandomierski
Jeden z najlepiej zachowanych przykładów magnackiej architektury renesansowej w Europie. Po zobaczeniu muzealnej wystawy można spędzić tu noc w hotelu.

18. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Ponad 2 tys. eksponatów, dziesiątki odrestaurowanych obiektów plus nowoczesny sprzęt muzealny. Warte uwagi są zwłaszcza dzwony i fajki – których produkcją zajmowano się w Przemyślu od pokoleń.

Podlaskie

19. Opera i Filharmonia Podlaska/Białystok
Wyłania się z ziemi niczym statek niesiony falą. Projektant Marek Budzyński wkomponował budynek w tereny zielone, zestawiając przysypane ziemią i obsadzone trawą boczne ściany z pełną szkła i stali fasadą podpartą kolumnami. Oddany do użytku w 2012 r. gmach szybko stał się centrum życia kulturalnego całego regionu.

20.  Puszcza Białowieska / Białowieża
Ostatni pierwotny las nizinny Europy. Wejście pomiędzy gęstwinę drzew to cofnięcie się w czasie – tego rodzaju prapuszcza porastała przed tysiącami lat całą Europę, od Uralu aż po Atlantyk.

Pomorskie

21.  Muzeum Emigracji / Gdynia
Zorganizowana w budynku dawnego Dworca Morskiego wystawa sprawia, że anonimowe historie milionów Polaków, którzy przez lata wyruszali w świat w poszukiwaniu chleba i życiowych możliwości, zyskują nazwiska i twarze. Skłania do refleksji.

22.  Teatr Szekspirowski / Gdańsk
Gmach autorstwa włoskiego architekta Renato Rizziego jest pierwszym teatrem w Polsce z w pełni rozsuwanym dachem. Utrzymane w jasnej tonacji drewniane wnętrze gości co roku tysiące widzów przybywających na spektakle, także w ramach Festiwalu Szekspirowskiego.

Śląskie

23. Szlak Zabytków Techniki / Gliwice, Rybnik i inne
36 rozrzuconych po Śląsku obiektów tworzy szlak przełomowych odkryć rewolucji przemysłowej. Raz do roku, w ramach festiwalu Industriada, wszystkie maszyny ruszają pełną parą.

24.  CINiBA /Katowice
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Zgromadzono tu ok. 800 tys. książek, blisko 340 tys. dokumentów znajduje się w strefie wolnego dostępu, a długość wszystkich półek wynosi ok. 60 km.

Świętokrzyskie

25.  Baseny Mineralne / Solec-zdrój
Woda przepływająca przez baseny w Solcu-Zdroju ma ok. 3 mln lat! Zdrowotna solanka siarczkowo-siarkowodorowa ze źródła Malina uchodzi za wodę o najwyższej zawartości aktywnych związków siarki.

26.  Muzeum Orła Białego / Skarżysko-Kamienna
Kadłub niemieckiego czołgu Panzer IV, pociski rakietowe, bombowce, myśliwce, broń długa i krótka – to tylko niektóre z dziesiątek eksponatów. Zgromadzono tu jedną z największych kolekcji militariów w Polsce.

Warmińsko-mazurskie

27.Zamek  / Giżycko
Twierdza z historią sięgającą 1340 r. przez lata służyła jako siedziba prokuratora zakonnego Krzyżaków. Dziś jest tu hotel. Wypoczywając w wygodnych komnatach, można poczuć się jak komtur.

28. Jezioro Ukiel / Olsztyn
Największy z 11 akwenów w granicach administracyjnych Olsztyna. Malowniczo poszarpana linia brzegowa i nowoczesna infrastruktura co roku przyciągają tu setki wczasowiczów.

Wielkopolskie

29. Mural “Opowieść śródecka”/Poznań
Efektowny mural w technice 3D opowiada historię dzielnicy Śródka. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota czy sklepik rzeźnika.

30.  Pałac Kobylniki/ Obrzycko
Powstał na zlecenie Tadeusza Twardowskiego, właściciela ordynacji Kobylniki, gdy uznał, że dotychczasowa rezydencja nie spełnia warunków higienicznych. Dziś pałac zdaje się spełniać iście królewskie wymagania.

Zachodniopomorskie

31.  Klify / Wolin
Skarpy polodowcowe, które podlegają nieustannym zmianom. Najwyższym klifem na 15-kilometrowym nabrzeżu jest Gostań opadający na plażę 93-metrową, niemal pionową ścianą.

32.  Latarnia Morska/ Kołobrzeg
Po raz pierwszy światło zaświeciło się tu w 1666 r., od tego czasu jest miejskim symbolem. Dziś wieża liczy sobie 26 m i ma zasięg 16 mil mors.

Zagłosuj>>>