Topowi pisarze i pisarki ujawniają, dlaczego lubią czytać. Wystartowała akcja proczytelnicza “Lubimy czytać, bo…| Bez czytania nie ma pisania” w ramach plebiscytu Książka Roku 2022

Dlaczego najpopularniejsi w Polsce pisarze i pisarki lubią czytać? Największy portal czytelniczy w kraju zapytał o to autorki i autorów nominowanych w plebiscycie Książka Roku 2022 Lubimyczytać. Głosować na 130 tytułów w 13 kategoriach można do końca lutego na https://lubimyczytac.pl/plebiscyt. Tylko do tej pory oddano już ponad 155 tys. głosów na najpoczytniejsze książki ostatnich 12 miesięcy!
Topowi pisarze i pisarki ujawniają, dlaczego lubią czytać. Wystartowała akcja proczytelnicza “Lubimy czytać, bo…| Bez czytania nie ma pisania” w ramach plebiscytu Książka Roku 2022

“Bez czytania nie ma pisania”

Pytanie: “Lubię czytać, bo… ?” zostało zadane wszystkim nominowanym w plebiscycie. Część z nich nadesłała nagrania wideo z odpowiedziami. Wśród autorek i autorów, którzy zechcieli podzielić się powodami, dla których z entuzjazmem sięgają po lekturę, znaleźli się m.in. Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Radek Rak, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Katarzyna Tubylewicz, Anna Benning, Weronika Marczak, Łukasz Orbitowski i wielu innych.

Twórczynie i twórcy literaccy nie tylko tworzą historie, po które później sięgają czytelniczki i czytelnicy. Oni sami są też jednymi z nas. Bo nie tylko lubią pisać. Są też częścią naszej społeczności – tak jak my, odbiorcy ich książek – po prostu lubią czytać. Mamy nadzieję, że ich motywy, dla których sięgają po literaturę, zainspirują czytelników i czytelniczki do częstszego zanurzania się w lekturze – mówi Izabela Sadowska, prezeska Lubimyczytać.

“Lubimy czytać, bo…”?

Odpowiedzi na to pozornie proste pytanie są tak różnorodne jak gatunki literackie, bliskie sercom autorek i autorów, którzy zechcieli ich udzielić.

Lubię czytać, bo wtedy żyję bardziej – zdradza Joanna Bator.
Lubię czytać książki, bo nie muszę wtedy zadawać się z ludźmi – mówi Zygmunt Miłoszewski.
Bo książki są mądrzejsze ode mnie. One są nawet często mądrzejsze od ludzi, którzy je napisali – zauważa Mariusz Szczygieł.
Lubię czytać dlatego, bo wtedy uzmysławiam sobie, że ktoś inny odbiera świat podobnie jak ja. I że czasem jest łatwiej coś powiedzieć, pisząc książkę, niż mówiąc to drugiemu człowiekowi – ujawnia Radek Rak.
Lubię czytać dlatego, że po prostu sprawia mi to dziką przyjemność – z szerokim uśmiechem na twarzy mówi Wojciech Chmielarz.
Lubię czytać, bo lubię przykładać swoją durną głowę do głowy drugiego człowieka – dopowiada  Łukasz Orbitowski.
Lubię czytać, bo jest to dla mnie inspiracją, a także okazją do porzucenia na chwilę swojej rzeczywistości i wejście w całkiem inny, nowy, często magiczny świat – ujawnia Weronika Marczak.
Lubię czytać, bo wtedy najczęściej nie piszę… – odpowiada z przymrużeniem oka Robert Małecki i dodaje: – …a tak naprawdę: bo wobec książki jestem bezbronny jak dziecko i poddaję się jej całkowicie. Uwielbiam ten moment, kiedy historia mnie uwodzi.

Wszystkie otrzymane odpowiedzi autorek i autorów będą systematycznie publikowane w social mediach Lubimyczytać, w tym na Youtubie, Instagramie, Tik Toku oraz Facebooku. Warto je śledzić! Pierwsze minutowe nagrania  są dostępne TUTAJ.

Głosować na książki nominowanych można na stronie https://lubimyczytac.pl/plebiscyt jeszcze do 28 lutego.

WYBIERZMY RAZEM CZŁOWIEKA KSIĄŻKI!

W tym roku plebiscytową nowością jest nowa kategoria specjalna Człowiek Książki, w której zostało nominowanych 20 projektów twórczyń i twórców, promujących czytelnictwo w sieci. W ramach TYGODNIA Z NOMINOWANYMI W KATEGORII CZŁOWIEK KSIĄŻKI, który właśnie dobiega końca – prezentowaliśmy sylwetki dziennikarzy, booktuberów, booktokerów czy bookstagramerów, którzy odpowiedzieli na kilka zadanych przez portal Lubimyczytać pytań. Nagrania można znaleźć TUTAJ, a oddać głos można na stronie plebiscytu.