“Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego” – wyjątkowa wystawa na ulicach Muranowa

“Serce tamtego miasta” to wyjątkowa wystawa organizowana przez Żydowski Instytut Historyczny w ramach Funduszu EOG oraz przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona objęta patronatem Focusa.
“Serce tamtego miasta” to wystawa plenerowa, którą można oglądać do 31 marca na ulicach Muranowa

“Serce tamtego miasta” to wystawa plenerowa, którą można oglądać do 31 marca na ulicach Muranowa

Dzisiaj po dawnym życiu żydowskim w Warszawie pozostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski i pamiątki. Każdy z nich ma swoją własną historię, którą można na nowo opowiedzieć dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji i digitalizacji, czyli tworzeniu trwałych kopii cyfrowych). Właśnie tym na co dzień zajmują się pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Wyjątkowa wystawa w sercu Muranowa

Wystawa “Serce tamtego miasta” ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów są pokazywane w przestrzeni miejskiej, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z 15 plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.

Wystawa “Serce tamtego miasta” pod patronatem Focusa

Na stronie ŻIH czytamy:

Chcemy pokazać te – zazwyczaj ukryte w magazynach – obiekty szerszemu gronu odbiorców, więc dzielimy się ich fotografiami w przestrzeni miasta, które przed wojną było domem największej społeczności żydowskiej na kontynencie. W ten sposób powstawała wystawa plenerowa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Dzięki odważnej wystawie, zwykły przystanek autobusowy czy słup reklamowy, które mijamy każdego dnia w drodze do pracy czy szkoły, może stać się inspiracją dla wspomnienia przeszłości. To właśnie zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat.

Lokalizacja wszystkich plakatów wchodzących w skład wystawy “Serce tamtego miasta”

Wokół wystawy zaplanowano szereg wydarzeń, m.in. spacerów, oprowadzań kuratorskich, webinarów. 19 marca odbyły się warsztaty z zakresu humanistyki cyfrowej, digitalizacji i udostępniania zbiorów “Digitalizacja i wirtualne zbiory: od papieru do metadanych”. Wydarzenie skierowane szczególnie do studentów, edukatorów i doktorantów, którzy chcą poznać praktyki udostępniania zbiorów w państwowej instytucji kultury, wykorzystywania technologii cyfrowych w nauce i pracy, a także tworzenia i digitalizacji treści cyfrowych.

Wystawę “Serce tamtego miasta” można oglądać do 31 marca 2024 r., a Focus jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.