powrót
Focus na życie w dobrym stylu
  • Najnowsze
  • Aktywność
  • Dom i ogród
  • Moda i uroda
  • Zdrowie

Focus na życie w dobrym stylu. Lifestyle'owy magazyn o zdrowiu, domu, podróżach, kulturze i relacjach - codziennie o tym, co realnie wpływa na jakość życia.

FacebookPlatforma XYoutubeInstagram

Nasze tematy

  • Najnowsze
  • Aktywność
  • Dom i ogród
  • Moda i uroda
  • Zdrowie
  • Parenting
  • Podróże
  • Kultura
  • Promocje
  • Styl życia
  • Pupile
  • Nauka

Redakcja

  • Polityka prywatności
  • Redakcja
  • Kontakt

© 2026 focus.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

theprotocol.it
Zdrowie

Wyżsi mają gorzej. Przynajmniej w kwestii chorób

Mimo że wysoki wzrost wydaje się dość pożądany w codziennym życiu. to z punktu widzenia medycyny okazuje się, iż niższe osoby są mniej narażone na pewne choroby.

A
Aleksander Kowal
03.06.2022·3 minuty·
Wyżsi mają gorzej. Przynajmniej w kwestii chorób
Chcesz czytać więcej treści jak „Wyżsi mają gorzej. Przynajmniej w kwestii chorób"?Dodaj Focus.pl do preferowanych źródeł w Google

Autorzy nowych badań w tej sprawie, pracujący pod skrzydłami Sridharana Raghavana z Rocky Mountain Regional VA Medical Center, przedstawili swoje wnioski na łamach PLOS Genetics. Jak wyjaśnia główny autor badania, wykorzystane zostały metody genetyczne z programu Million Veteran Affairs. Dzięki temu udało się znaleźć dowody na to, że wzrost osób dorosłych może wpływać na ponad 100 cech klinicznych, w tym na kilka schorzeń związanych z gorszymi wynikami badań i obniżoną jakością życia.

Mroczne strony bycia wysokim

Wśród konkretnych dolegliwości naukowcy wymieniają neuropatię obwodową, owrzodzenia kończyn dolnych i przewlekłą niewydolność żylną. Łącznie autorzy wzięli pod uwagę potencjalną korelację między wzrostem a występowaniem ponad tysiąca cech u ponad 280 000 dorosłych Amerykanów. Ostateczni doszli do wniosku, iż wzrost może być czynnikiem ryzyka dla kilku powszechnych schorzeń. 

Nie oznacza to jednak, że niższy wzrost nie wiąże się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi. Osoby o mniej imponujących gabarytach są w większym stopniu narażone na choroby wieńcowe, udary, choroby wątroby czy występowanie zaburzeń psychicznych. Kwestią sporną pozostawało to, czy problemy zdrowotne obserwowane u wyższych ludzi wynikały właśnie ze wzrostu czy może z warunków środowiskowych, takich jak niewłaściwe odżywianie lub szkodliwe wpływy społeczno-kulturowe.

Raghavan i jego współpracownicy skupili się na wariantach genetycznych, które mają potwierdzony wpływ na wzrost człowieka oraz ich powiązaniem z ponad tysiącem cech związanych z chorobami. Wcześniejsze tego typu badania zrzeszały znacznie mniej uczestników, a naukowcy uwzględniali nie więcej niż 50 cech. Z tego względu możemy mówić o kompleksowych i miarodajnych wynikach analiz.

Niżsi też są zagrożeni

Zacznijmy od tego, co było już wiadomo, a teraz dodatkowo się potwierdziło: wyższe osoby są mniej podatne na problemy z układem krążenia, takie jak nadciśnienie, hiperlipidemia i choroba wieńcowa. Z drugiej strony występuje u nich wyższe ryzyko migotania przedsionków i żylaków. Na listę trafiły natomiast infekcje skórne i problemy kostne oraz tzw. neuropatia obwodowa. Z kolei astma i niespecyficzne zaburzenia nerwów obwodowych wydają się występować częściej u wysokich kobiet, lecz taka sama zależność nie dotyczyła mężczyzn. Dalsze badania w tej sprawie powinny objąć bardziej zróżnicowane grupy – w tym przypadku dotyczyły bowiem głównie osób białych i czarnoskórych. 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Daj znać autorowi — kliknij wielokrotnie.

Chcesz czytać więcej treści jak „Wyżsi mają gorzej. Przynajmniej w kwestii chorób"?Dodaj Focus.pl do preferowanych źródeł w Google
Udostępnij
FacebookX