Xiaomi oficjalnie kończy z MIUI. Zastąpi je HyperOS

Od dłuższego już czasu mówiło się o rzekomych planach Xiaomi na pożegnanie się z nakładką MIUI. Zamiast niej firma miałaby wprowadzić własny system operacyjny, który w dodatku nie zostałby ograniczony tylko do chińskiego rynku. Ile prawdy było w tych plotkach? Bardzo dużo.
Xiaomi oficjalnie kończy z MIUI. Zastąpi je HyperOS

Zaledwie przed kilkoma dniami pojawiły się ostatnie doniesienia dotyczące szykowanego przez Xiaomi systemu operacyjnego. Jak donosił leaker  Digital Chat Station, MIUI 14 wydane pod koniec ubiegłego roku, miało być o „ostateczną wersją główną” nakładki. Zamiast niej miałoby pojawić się coś zupełnie nowego – miOS, a więc autorski system operacyjny Xiaomi, który jednak wciąż byłby kompatybilny Android Open Source. Nieco ponad tydzień po pojawieniu się tej plotki wiemy już, że tym razem większość z ujawnionych w niej szczegółów okazała się prawdą.

Czytaj też: Google każe wybierać. Albo ochrona przed śledzeniem w przeglądarce Edge, albo oglądanie filmów na YouTube

Lei Jun, dyrektor generalny Xiaomi, ogłosił dzisiaj pojawienie się HyperOS

Przecieki trochę rozminęły się z nazwą, ale w ogólnym rozrachunku raczej były zgodne z rzeczywistością. HyperOS ma być projektem Android Open Source, ale zostanie połączony z Vela, platformą Xiaomi dla IoT. Jun w swoim poście na Weibo zdradził, że system umieści „ludzi w centrum ekosystemu”, by mogli łączyć się z innymi ludźmi, samochodami i domami. Nie zbrakło oczywiście odrobiny sentymentów, bo we wpisie dyrektor wspomniał o tym, jak to jego zespół zaczynał od „kilku inżynierów”, a obecnie jest ogromną firmą zatrudniającą prawie 5000 pracowników zajmujących się samym tylko oprogramowaniem.

Czytaj też: Google wprowadza nową metodę logowania do konta. Zamiast haseł pojawia się coś bezpieczniejszego

Stworzenie HyperOS było w zasadzie kolejnym krokiem, bo wraz z rosnącą gamą inteligentnych produktów Xiaomi, MIUI było już niewystarczające. Firma dawno wyszła poza smartfony, a nowe oprogramowanie pomoże powiązać w jeden ekosystem produkty z 200 kategorii.

W 2014 roku, kiedy biznes IoT zaczął nabierać kształtów, rozpoczęliśmy pierwsze badania. W 2017 roku oficjalnie rozpoczęto prace badawczo-rozwojowe nad nowym systemem wspierającym wszystkie urządzenia i aplikacje zintegrowanym szkieletem systemowym. To jest nasz cel. HyperOS opiera się na integracji głęboko rozwiniętego Androida i samodzielnie opracowanego systemu Vela, całkowitym przepisaniu leżącej u jego podstaw architektury i przygotowaniu publicznej bazy dla Internetu Rzeczy dla dziesiątek miliardów urządzeń i dziesiątek miliardów połączeń w przyszłość  – napisał dyrektor generalny Xiaomi Lei Jun w poście na Weibo.

Czytaj też: Aktualizacja smartfona bez wyjmowania go z pudełka? Apple ma na to sposób

Pierwszym krokiem do łączenia tych wszystkim urządzeń producenta będzie seria Xiaomi 14, bo to właśnie ona będzie działała pod kontrolą HyperOS. Smartfony zadebiutują w Chinach w tym roku, możliwe nawet, że w tym miesiącu, a na globalny rynek wejdą zapewne w pierwszym kwartale 2024 r. Nie wiadomo jednak, czy również sam system wyjdzie razem z tymi urządzeniami poza rynek chiński. Spodziewamy się też, że przyszłe telefonu producenta będą wprowadzane z tym oprogramowanie, a starsze modele, przede wszystkim flagowce, dostana aktualizację. Kiedy to jednak nastąpi – nie mamy pojęcia. Nie znamy też żadnych dodatkowych szczegółów na temat działania HyperOS i unikalnych funkcji, ale je powinniśmy poznać podczas premiery nadchodzących flagowców.