Zaledwie przed kilkoma dniami pojawiły się ostatnie doniesienia dotyczące szykowanego przez Xiaomi systemu operacyjnego. Jak donosił leaker Digital Chat Station, MIUI 14 wydane pod koniec ubiegłego roku, miało być o „ostateczną wersją główną” nakładki. Zamiast niej miałoby pojawić się coś zupełnie nowego – miOS, a więc autorski system operacyjny Xiaomi, który jednak wciąż byłby kompatybilny Android Open Source. Nieco ponad tydzień po pojawieniu się tej plotki wiemy już, że tym razem większość z ujawnionych w niej szczegółów okazała się prawdą.
Czytaj też: Google każe wybierać. Albo ochrona przed śledzeniem w przeglądarce Edge, albo oglądanie filmów na YouTube
Lei Jun, dyrektor generalny Xiaomi, ogłosił dzisiaj pojawienie się HyperOS
Przecieki trochę rozminęły się z nazwą, ale w ogólnym rozrachunku raczej były zgodne z rzeczywistością. HyperOS ma być projektem Android Open Source, ale zostanie połączony z Vela, platformą Xiaomi dla IoT. Jun w swoim poście na Weibo zdradził, że system umieści „ludzi w centrum ekosystemu”, by mogli łączyć się z innymi ludźmi, samochodami i domami. Nie zbrakło oczywiście odrobiny sentymentów, bo we wpisie dyrektor wspomniał o tym, jak to jego zespół zaczynał od „kilku inżynierów”, a obecnie jest ogromną firmą zatrudniającą prawie 5000 pracowników zajmujących się samym tylko oprogramowaniem.
Czytaj też: Google wprowadza nową metodę logowania do konta. Zamiast haseł pojawia się coś bezpieczniejszego
Stworzenie HyperOS było w zasadzie kolejnym krokiem, bo wraz z rosnącą gamą inteligentnych produktów Xiaomi, MIUI było już niewystarczające. Firma dawno wyszła poza smartfony, a nowe oprogramowanie pomoże powiązać w jeden ekosystem produkty z 200 kategorii.
W 2014 roku, kiedy biznes IoT zaczął nabierać kształtów, rozpoczęliśmy pierwsze badania. W 2017 roku oficjalnie rozpoczęto prace badawczo-rozwojowe nad nowym systemem wspierającym wszystkie urządzenia i aplikacje zintegrowanym szkieletem systemowym. To jest nasz cel. HyperOS opiera się na integracji głęboko rozwiniętego Androida i samodzielnie opracowanego systemu Vela, całkowitym przepisaniu leżącej u jego podstaw architektury i przygotowaniu publicznej bazy dla Internetu Rzeczy dla dziesiątek miliardów urządzeń i dziesiątek miliardów połączeń w przyszłość – napisał dyrektor generalny Xiaomi Lei Jun w poście na Weibo.
Czytaj też: Aktualizacja smartfona bez wyjmowania go z pudełka? Apple ma na to sposób
Pierwszym krokiem do łączenia tych wszystkim urządzeń producenta będzie seria Xiaomi 14, bo to właśnie ona będzie działała pod kontrolą HyperOS. Smartfony zadebiutują w Chinach w tym roku, możliwe nawet, że w tym miesiącu, a na globalny rynek wejdą zapewne w pierwszym kwartale 2024 r. Nie wiadomo jednak, czy również sam system wyjdzie razem z tymi urządzeniami poza rynek chiński. Spodziewamy się też, że przyszłe telefonu producenta będą wprowadzane z tym oprogramowanie, a starsze modele, przede wszystkim flagowce, dostana aktualizację. Kiedy to jednak nastąpi – nie mamy pojęcia. Nie znamy też żadnych dodatkowych szczegółów na temat działania HyperOS i unikalnych funkcji, ale je powinniśmy poznać podczas premiery nadchodzących flagowców.