Kolejny świetny składak przejdzie nam koło nosa. Xiaomi uparcie odmawia swoim Foldom globalnej dystrybucji

Rynek składanych smartfonów rośnie w siłę. Obecnie prawie wszyscy najwięksi producenci mają w ofercie przynajmniej jednego składaka, a w wielu przypadków nawet kilka takich modeli. Szkoda tylko, że na większość z nich możemy co najwyżej popatrzeć sobie w sieci, bo nowości często rezerwowane są tylko dla chińskich klientów. Xiaomi najwyraźniej nie ma zamiaru tego zmieniać.
Kolejny świetny składak przejdzie nam koło nosa. Xiaomi uparcie odmawia swoim Foldom globalnej dystrybucji

Składanych smartfonów przybywa, ale wybór w sklepach nadal mamy bardzo mocno ograniczony

Jeśli spojrzymy na sklepowe półki w naszym kraju (i ogólnie w Europie) zauważymy, że od dawna wieje tu lekką monotonią. Samsung, Motorola, Huawei i jeden samotny model od Oppo. Można na tej podstawie odnieść bardzo mylne wrażenie, że oferta składanych modeli jest dość uboga, a przecież to nie prawda. W ostatnich latach tego typu urządzeń stale przybywa i obecnie tak naprawdę tylko Apple nie ma jeszcze składaka w swojej ofercie, bo już nawet Google wypuścił Pixel Folda, a OnePlus zaprezentuje V Folda już w najbliższych tygodniach. Niestety (pomijając składanego Pixela), większość składanych smartfonów chińskich producentów jest dostępna jedynie w Chinach.

Przez to koło nosa przeszły nam takie modele jak Oppo Find N i Find N2, Vivo X Fold (pierwszej i drugiej generacji) i X Flip, a także wszystkie MIX Foldy od Xiaomi. Takie podejście jest mocno rozczarowujące, zwłaszcza gdy jedyne co możemy zrobić, to poczytać o tych wszystkich nowych technologiach i licznych ulepszeniach upakowanych w coraz to ładniejszych, smuklejszych i lżejszych konstrukcjach.

Chociaż Samsung jest obecnie uznawany za króla składaków, to konkurencja ma już u siebie takie rozwiązania, których nie znajdziemy w Galaxy Z Fold czy Galaxy Z Flip. Tylko co z tego, skoro jednocześnie większość z tych modeli i tak nie są u nas dostępne? Jeśli łudziliście się, że w tym roku Xiaomi może coś w tej kwestii zmienić, lepiej porzućcie te nadzieje. Chociaż przecieków na temat MIX Fold 3 tylko przybywa, pojawiają się również doniesienia, że nie ma co liczyć na jego globalną dystrybucję.

Jak donosi znany leaker Ice Universe, podobnie jak jego poprzednicy, Xiaomi MIX Fold 3 będzie dostępny tylko na rynku chińskim. Oczywiście przy okazji tej bardzo rozczarowującej – choć niezbyt zaskakującej – wiadomości, nie zabrakło innych plotek, tym razem przybliżających szczegóły specyfikacji. Sam Ice Universe ograniczył się tylko do sugestii, że nowy składak od Xiaomi będzie wyposażony w najnowsze technologie i wiele konkurencyjnych rozwiązań. Tymczasem inny raport podaje, że na pokładzie znajdzie się aparat do selfie UD, bezprzewodowe ładowanie 50 W, peryskopowy obiektyw, a całość zostanie zamknięta w obudowie odpornej na kurz i wodę.

Szczegółów jest na razie stosunkowo niewiele, ale jestem pewna, że Xiaomi zapakuje w swojego nowego Folda sporo ulepszeń, które my będziemy podziwiać tylko na ekranach komputerów.