Czym tak naprawdę jest pasja? To przede wszystkim energia i radość odczuwane wtedy, gdy robimy coś, co karmi naszą duszę, ciało, umysł i emocje. To zaangażowanie i motywacja, wyzwolone faktem, że robimy to, co jest dla nas przyjemne i co chcemy dla tej właśnie przyjemności robić – bez żadnego przymusu z zewnątrz. Stąd efektem oddawania się pasji jest poczucie naładowania akumulatorów, napełnienia energią, braku zmęczenia.

Pasją mogą być inni ludzie – rozmowy z nimi, wspólne spędzanie czasu. Pasją może być gotowanie, sprzątanie, czytanie, oglądanie filmów. Wszystkie te czynności można określić mianem ziaren pasji, choć nasza kultura nazwie je raczej mało istotnym hobby. Tymczasem to właśnie z takich ziaren pasji, gdy trafią na żyzny grunt i będą odpowiednio pielęgnowane, niczym piękna roślina, wyrasta wielka wspaniała pasja, będąca stylem życia.

Co zrobić, by żyć w pełni i z pasją? Czasem wystarczy po prostu zmienić priorytety – i zacząć świadomie przeznaczać na nie czas.  Więc jeśli chcesz dołączyć do grona ludzi, którzy wybrali życie z pasją, wykonaj następujące kroki i ćwiczenia:

1. Odpowiedz sobie na pytania

Odkryjesz dzięki temu swoje ziarna pasji.

– Co cię uskrzydla/inspiruje/fascynuje?
– Co możesz robić godzinami i masz poczucie, jakby czas stanął w miejscu?
– Jakie zajęcia najmniej cię męczą? Co chętnie robisz nawet wtedy, gdy jesteś zmęczona (w ramach obowiązków domowych/w pracy/ w relacjach z ludźmi/ w czasie wolnym)?
– Co lubiłaś robić, gdy miałaś 5/10/15/20/25 lat?
– Jacy ludzie najbardziej cię inspirują, ciekawią, fascynują, wzbudzają w tobie emocje?
– Co takiego mają lub robią, lub jakie są te osoby, że wzbudzają w tobie tak silne uczucia? Czego możesz im pozazdrościć?

2. Przyjrzyj się wszystkim odpowiedziom i zastanów się, których z tych pasji chciałabyś spróbować, które najbardziej masz chęć rozwijać?

3. Zastanów się, z jakiego powodu tego nie robisz.

Brak czasu? Pieniędzy? Strach?. Jakie ograniczające przekonania mogą za tym stać? Poszukaj dowodów na to, że te przekonania mogą być nieprawdziwe. Pomyśl o ludziach, o swoich doświadczeniach, które wskazują na to, że może być inaczej.