Z Politechniki prosto na tor Formuły 1

Studenci z Politechniki Poznańskiej do 2015 roku chcą zbudować profesjonalny wyścigowy bolid i wystartować w wyścigu Formuły 1 w Silverstone. Prace nad maszyną już się rozpoczęły, a postępy można na bieżąco śledzić w internecie.

Bolid budują studenci z grupy Motorsport. Stworzoną przez siebie maszynę chcą następnie wykorzystać do udziału w międzynarodowych zawodach Formula Student. Drużyna Motorsport składa się z 40 osób, które tworzą osiem grup projektowych z czterech wydziałów Politechniki Poznańskiej. Wszyscy mają jeden wspólny cel – stworzenie jak najlepszego bolidu na zawody organizowane przez Międzynarodowy Instytut Inżynierów Mechaników. 

– Co roku startuje w nich średnio 100 zespołów z całego świata – mówi Mikołaj Zygmański, jeden z członów Motorsport. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok, po przejściu przez fazy projektowania, budowania oraz promocji, a także po testach statycznych i dynamicznych dołączy do nich nasz bolid i będzie gotowy do startu w zawodach. Co prawda za kierownicą nie zasiądzie jeszcze Räikkönen, Hamilton ani Schumacher, ale i tak liczymy na zwycięstwo – dodaje.

Projekt to dla studentów prawdziwy sprawdzian umiejętności pracy w zespole, a także wykorzystania w praktyce swojej wiedzy, bo poznańska drużyna wykonuje zadania, z jakimi muszą mierzyć się twórcy produktów gotowych do wprowadzenia na rynek. Studenci swój pomysł od początku realizują samodzielnie, zaczynając od budowy biznesplanu, kosztorysu oraz strategii marketingowej, poprzez projektowanie, konstruowanie i testach pojazdu.

– Niektórym może się wydawać, że to tylko zabawa kilkudziesięciu pasjonatów, jednak tak naprawdę jest to przedsięwzięcie na ogromną skalę, z doskonałymi partnerami, dające nam możliwość wykorzystania naszej pasji oraz kreatywności przy tworzeniu niesamowitego pojazdu, który będziemy mogli z dumą pokazywać światu motoryzacji – mówi Mikołaj Zygmański. – To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, jednak nie mamy wątpliwości, że warto je podjąć i spełnić nasze marzenia – dodaje.

Do tej pory inicjatywę studentów wsparły już takie marki jak: Volkswagen, Red Bull i Pachura Moto Center, ale lista partnerów ciągle się powiększa. Patronat nad projektem objął Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski.

Postępy prac zespołu można śledzić na stronie: www.facebook.com/put.motorsport.

Więcej:motoryzacja