Za 20 lat większość prac wykonają za nas roboty

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego w ciągu najbliższych 10 – 20 lat roboty mogą zastąpić ludzi nawet w 700 zawodach. Które profesje są najbardziej zagrożone?

Obecnie blisko połowa zawodów wykonywanych w USA jest zagrożona przez postępującą automatyzację. Na czele tej listy znajdują się takie profesje jak: sprzedawca, kucharz, recepcjonista czy strażnik. Zagrożeni mogą się czuć także kierowcy i taksówkarze. W końcu firma Google nie ustaje w pracach nad samo prowadzącym się pojazdem.

Rozwój robotów jest ściśle związany z badaniami nad stworzeniem sztucznej inteligencji. Jednym z jej największych osiągnięć jest  tzw. fenomen uczenia się maszyn. Maszyny stają się coraz bardziej samodzielne, w niedalekiej przyszłości zapewne będą w stanie same podejmować decyzję, wykorzystując do tego schematy ludzkich procesów myślowych.

O swoją pracę i zatrudnienie nie powinni obawiać się wykwalifikowani specjaliści, którzy w codziennej pracy poruszają się w takich obszarach jak komunikacja interpersonalna czy precyzyjne działania (chirurdzy mogą więc spać spokojnie). 

Zdaniem specjalistów rozwój robotów w bliskiej przyszłości może doprowadzić do powtórki sytuacji, jaka miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w XX wieku. Rozwój technologii rolniczych spowodował, że poziom zatrudnienia zmniejszył się z 40% do zaledwie 2%.

Czytaj więcej: Wyglądają prawie jak ludzie, ale maja nieludzkie możliwości: są wytrzymalsze i silniejsze. Już wkrótce mogą zająć nasze miejsce wszędzie tam, gdzie nie chcemy lub po prostu nie możemy być