Mieli chronić zabytki przed złodziejami, a sami je uszkodzili. To pamiątki sprzed tysięcy lat

Prowadzone na terenie Izraela działania, których celem było zabezpieczenie cennych archeologicznie miejsc przed działalnością złodziei, przyniosły dość niespodziewane skutki. Były nimi odnalezienie pamiątek z czasów starożytnego Rzymu, ale i uszkodzenie części zlokalizowanych artefaktów.
Mieli chronić zabytki przed złodziejami, a sami je uszkodzili. To pamiątki sprzed tysięcy lat

Naukowcy przebywali w pobliżu wioski Mashhad i to właśnie tam natrafili na ossuaria, czyli pojemniki służące do przechowywania kości bądź prochów zmarłych osób. Poza tym ich uwagę przykuło coś, co można określić mianem jaskini grobowej. W tym przypadku niestety dobre wieści się kończą, ponieważ rzeczone miejsce pochówku zostało uszkodzone w czasie prac budowlanych.

Czytaj też: Fenomenalne zdjęcia Titanica. Zdalnie udało się odkryć niesamowity naszyjnik sprzed ponad stu lat

Archeolodzy się jednak nie poddali i kontynuowali poszukiwania. W ten sposób natknęli się na drugą wykutą w skale jaskinię. Na jej terenie znajdowały się kolejne kamienne ossuaria, lecz – podobnie jak wcześniej – tutaj także dało się zauważyć ślady uszkodzeń powstałych w toku prac budowlanych. Mając na uwadze fakt, iż ossuaria były puste, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że jaskinia została niedawno splądrowana.

Znalezione w pobliżu wioski Mashhad zabytki okazały się pochodzić sprzed niemal dwóch tysięcy lat i sięgać czasów rzymskich

Co ciekawe, wykonawcy prac budowlanych mogą mieć wkrótce problemy. Trwające działania zostały bowiem wstrzymane, a część robotników otrzymało wezwania na lokalny posterunek policji. Chodzi o zarzuty związane nie tylko z uszkodzeniem zabytków, ale także niezgłoszeniem władzom informacji o dokonanych znaleziskach. Na terenie Izraela obowiązuje bowiem nakaz przekazywania takich danych na rzecz tamtejszego urzędu ds. starożytności. Z kolei  uszkodzenie zabytków może wiązać się z karą nawet pięciu lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Kolejne szkielety znalezione w Pompejach. Pod Wezuwiuszem zginęły też dzieci

Jak wyjaśnia Amir Ganor z Izraelskiego Urzędu Starożytności, pierwsza z jaskiń została poważnie uszkodzona, a dobra kultury liczące niemal 2 tysiące lat bezpowrotnie przepadły. Nieco bardziej pocieszający jest fakt, iż udało się uratować jaskinię numer dwa wraz ze znajdującymi się w środku artefaktami. Na jednym z ossuariów badacze dostrzegli napisy wykonane w języku greckim i hebrajskim. W innym znajdował się natomiast okrągły wieniec, w którym wywiercono otwory, co mogło symbolizować na przykład zwycięstwo zmarłego nad śmiercią.