Zabytkowa biżuteria znaleziona w Nadleśnictwie Okonek

Podczas prac rekultywacyjnych na terenie dawnego poligonu w Nadleśnictwie Okonek dokonano niecodziennego odkrycia. Ku zaskoczeniu leśników nie były to niewybuchy, ale zabytkowa biżuteria z epoki brązu, licząca blisko 3 tys. lat!

12 bogato zdobionych ozdób wykonanych z brązu odnaleziono w trakcie przeczesywania miejscowych lasów w poszukiwaniu pozostałości po działaniach wojska. Skarb zalegał na głębokości 75 cm, ukryty pod warstwą śmieci i tylko czujność sapera, który ponownie sprawdził zagłębienie, sprawiła, że został odnaleziony.

Wszystkie przedmioty są bardzo dobrze zachowane, prawdopodobnie dlatego, że były umieszczone w glinianym naczyniu, tak starym, że rozpadło się w chwili wydobycia. Wstępnie biżuterię można datować na późną epokę brązu, czyli IX-VIII w p.n.e. To oznacza, że jest ona śladem kultury łużyckiej i osadnictwa, które kiedyś istniało na tych terenach. Trudno wycenić jej wartość fizyczną, ale jako świadectwo naszego historycznego dziedzictwa jest bezcenna.

“Z odkryciem takiej rangi archeolog ma przeciętnie do czynienia raz na kilka lub kilkanaście lat” – powiedziała Agata Szczypiorska, archeolog, obecna przy wydobyciu i zabezpieczeniu ozdób. Znalezisko przeszło już proces konserwacji.

O dalszych losach skarbu zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków. Najprawdopodobniej trafi on do jednego z muzeów w północnej Wielkopolsce. Zazwyczaj odnalezione cenne przedmioty wzbogacają zbiory placówek gromadzących pamiątki z danego regionu.