Zaćma nie ma szans. Nowa, jeszcze dokładniejsza metoda przywracania prawidłowego widzenia

Zaćma to skutek uboczny starzenia się. U wielu osób rozwija się samoistnie, niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o wzrok. Istnieją skuteczne, stosowane na całym świecie chirurgiczne metody leczenia zaćmy, a właśnie pojawiła się nowa.
System ORA oferuje nowatorskie podejście do leczenia zaćmy /Fot. Pixabay

System ORA oferuje nowatorskie podejście do leczenia zaćmy /Fot. Pixabay

Zespół okulistów z Uniwersytetu Yale opracował nową metodę leczenia zaćmy, która może zostać rozprzestrzeniona na całym świecie.

Czytaj też: Nadzieja dla milionów na odzyskanie wzroku. Powstaje nowy implant rogówki!

Dr Yvonne Wang z Yale Medicine mówi:

Wspaniałe w chirurgii zaćmy jest to, że nie tylko eliminujemy chorobę, ale także przywracamy wzrok pacjentom. Nosili soczewki korekcyjne lub okulary od wielu lat, a teraz możemy umieścić je w wymienianych soczewkach, zapewniając im lepsze widzenie niż kiedykolwiek wcześniej.

Czym jest zaćma?

Soczewka to przezroczysty element oka, który skupia światło na siatkówce, zapewniając wyraźne widzenie. Gdy soczewka zaczyna mętnieć, blokuje przepuszczalność światła – pojawia się zaćma. Białka ułatwiające normalne widzenie zaczynają się rozkładać i zmienia się sama struktura oka.

Niewyraźne widzenie i potrzeba częstych zmian soczewek w okularach są najwcześniejszymi objawami postępującej zaćmy. Inne obejmują widzenie aureoli, a także widzenie refleksów świetlnych, zwłaszcza podczas jazdy samochodem nocą. Najczęstszą przyczyną pojawienia się zaćmy jest wiek, choć nie zawsze.

Dr Yvonne Wang dodaje:

Może się to zdarzyć w różnym wieku. Niektórzy pacjenci doświadczą tego po pięćdziesiątce. Ale najczęstszym wiekiem do operacji zaćmy byłaby osoba w wieku 70 lat. Oprócz wieku, ekspozycja na światło i promieniowanie UV może powodować zmętnienie soczewki. Innymi czynnikami ryzyka zaćmy mogą być urazy, niektóre leki, w tym sterydy, niektóre choroby, takie jak cukrzyca. W rzadkich przypadkach z zaćmą można się urodzić.

Jedną z najnowocześniejszych metod usuwania zaćmy jest system ORA (Optiwave Refractive Analysis). Od strony technicznej jest to rodzaj śródoperacyjnej abberometrii – narzędzia, którego chirurdzy mogą używać do wykonywania pomiarów refrakcji na sali operacyjnej w celu zapewnienia optymalnej mocy soczewki i jej lokalizacji.

Czytaj też: Niewidomy częściowo odzyskał wzrok. To zasługa rewolucyjnej terapii genowej

Dr Yvonne Wang wyjaśnia:

Ta maszyna wykonuje dodatkowy pomiar oka podczas operacji zaćmy, co pozwala na dokładniejszy pomiar soczewki, która jest w nim umieszczona. Dokładny pomiar jest naprawdę ważny dla uzyskania najlepszych wyników wizualnych. Najnowsze konstrukcje soczewek pozwalają na dobre widzenie na odległość, a także czytanie.

Gdy pacjent przygotowuje się do operacji zaćmy, chirurdzy dokonują pomiarów rozmiaru i kształtu oka, aby móc przewidzieć, jakiej soczewki potrzebują. Ale zaćma może błyskawicznie zniweczyć te przygotowania. ORA pozwala zmierzyć oko po usunięciu zaćmy, co pozwala na dokładne umieszczenie soczewki, a tym samym i uzyskanie lepszego widzenia.

Warto pamiętać, że operacja zaćmy jest powszechną, bezpieczną procedurą. Wykonuje się ją w warunkach ambulatoryjnych, a pacjenci wracają do domu tego samego dnia. Całe doświadczenie operacji zaćmy zajmuje tylko kilka godzin, ale sama operacja to ok. 15-20 minut. System ORA opracowany przez naukowców z Yale jest stopniowo wprowadzany także w naszym kraju.