Pod Londynem ukrywa się zaginione miasto. Jest zaskakująco duże

O sporym zaskoczeniu mogą mówić archeolodzy zaangażowani w badania poświęcone pozostałościom miasta, którego ruiny znajdują się pod współczesnym Londynem. Co wiemy na jego temat?
Pod Londynem ukrywa się zaginione miasto. Jest zaskakująco duże

Wysiłki archeologów toczyły się w obrębie Galerii Narodowej, a to w związku z jej rozbudową. Informacje zebrane przez uczestników wykopalisk odnoszą się do anglosaskiego Londynu, który funkcjonował w okresie od VII do XI wieku. I choć samo istnienie tego dawnego miasta nie stanowi zaskoczenia, gdyż było o nim wiadomo od dawna, to przełomowy w całej sprawie okazuje się fakt, że jego obszar był znacznie większy od zakładanego. 

Czytaj też: Średniowieczna zabawka znaleziona w centrum Torunia. To przedmiot sprzed niemal tysiąca lat

Obszar objęty ostatnimi wykopaliskami okazał się zawierać cenne informacje na temat dawnych mieszkańców tego miejsca. Archeolodzy natknęli się między innymi na palenisko pochodzące z VII lub VIII wieku. W okresie anglosaskim tamtejsza osada nazywała się Ludenwic, podczas gdy jeszcze wcześniej – w czasach rzymskich – mówiło się o Londinium. Dzięki nowym wysiłkom uczestnicy badań odnaleźli także doły po słupach i rowy będące pamiątkami po tej dość tajemniczej osadzie.

Zaginione miasto, którego ruiny znajdują się pod dzisiejszym Londynem sięga początków średniowiecza. Było ono powiązane z okresem anglosaskim

Jak wyjaśniają sami zainteresowani, centrum miejskie Lundenwic rozciąga się dalej na zachód, niż do tej pory sądzono. Warstw osadów okazały się również zawierać pozostałości murów z późniejszych stuleci. Wstępne datowanie sugeruje, że chodzi o umocnienia pochodzące z okolic XVII lub XVIII wieku. Zwracając uwagę na zmiany, do jakich tam doszło z biegiem czasu, naukowcy mogą teraz określić, jak zmieniały się techniki budowlane oraz stosowane w różnych okresach materiały.

Czytaj też: Przełomowe informacje na temat pochodzenia Słowian. Ich źródłem są prehistoryczne kości

Bogata historia Londynu sięga 47 roku, kiedy to powstało wspomniane Londinium. Zamieszkiwane przez około czterysta lat, zostało opuszczone w V wieku. Później nastał tam okres anglosaski, a powstała w VII wieku osada znana jako Lundenwic rozciągała się od zachodnich murów dawnego rzymskiego miasta. Od IX wieku tereny te stały się obiektem eskapad wikingów, którzy zaczęli prowadzić regularne najazdy na Wyspy Brytyjskie. Mniej więcej w tym okresie zaczęto mówić o Lundenburgu i rozpoczęciu historii Londynu, która trwa do dziś.