Niepojący trend przełamany w lasach Amazonii. Sensacyjne wiadomości płyną do nas z Brazylii

Zielone płuca naszej planety, jak bywają nazywane lasy Amazonii, od wielu lat są wycinane i podpalane na ogromną skalę. Dane za styczeń 2023 przynoszą jednak powiew (jak nie nawet huragan) optymizmu. Pierwszy raz od kilku lat spadło tempo wycinania lasów. Wiadomo, o ile dokładnie.
Niepojący trend przełamany w lasach Amazonii. Sensacyjne wiadomości płyną do nas z Brazylii

Amazonia jest największym lasem deszczowym na świecie. Znajduje się on na terenie dziewięciu państw Ameryki Południowej, z czego największa jego część przypada na Brazylię. W lasach Amazonii żyje blisko 3 miliony gatunków roślin i zwierząt. Na olbrzymim obszarze 7,5 mln km2 (22-krotność powierzchni Polski) nadal żyją ludy tubylcze, które nie miały kontaktu z cywilizacją.

Niestety lasy Amazonii są systematycznie „podgryzane” ręką człowieka. Proceder ten jest najlepiej widoczny na mapach satelitarnych. Zarówno w Brazylii, jak i w Boliwii czy Peru można dostrzec połacie lasu, które zostały zrównane z ziemią. Lasy wycina się dla drewna opałowego oraz aby zyskać nowy teren pod wypas bydła lub budowę kopalni. Podłoże skalne w wielu regionach Brazylii jest bogate w rudy metali.

Czytaj też: Co ma wspólnego Amazonia, Tybet i Antarktyda? Niby nic, ale łączy je nietypowy „efekt motyla”

Zahamowano tempo deforestacji w lasach Amazonii. Niekorzystny trend odwrócony

Jak donosi Reuters, tempo wylesiania Amazonii spadło w styczniu 2023 roku o 61 proc. względem analogicznego okresu z 2022. Doszło do tego podczas pierwszego miesiąca kadencji nowego prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy. Obecna głowa państwa jest silnym zwolennikiem zahamowania deforestacji oraz przywrócenia Brazylii roli światowego lidera w ochronie środowiska.

Tak pozytywne dane zostały zebrane przez system DETER z Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych. W styczniu 2023 wylesiono „jedynie” 167 km2 lasu, co jest i tak o wiele niższą wartością w porównaniu do stycznia 2022, kiedy to Amazonia skurczyła się aż o 430 km2.

Czytaj też: Znaleziono najwyższe drzewo Amazonii. Jakie są jego rozmiary?

Jedna jaskółka wiosny nie czyni? Trochę to może być prawda, ponieważ system DETER jest wrażliwy na zmiany zachmurzenia. Informacje zebrane z jednego miesiąca nie mogą dawać stuprocentowej pewności, że niepokojący w lasach Amazonii został już odwrócony na stałe. Kolejne miesiące przyniosą więcej „twardych danych”.

Warto przypomnieć, że podczas poprzedniej kadencji Luli da Silvy w latach 2004-2013 tempo deforestacji spadło o 84 proc. Jednak tendencja ta odwróciła się, kiedy u władzy był Jair Bolsonaro. W latach 2019-2021 wzrosła o 73 proc. Według WWF, w tym okresie Amazonia uszczupliła się o powierzchnię odpowiadającą wielkości Belgii.

Więcej:Amazonia