Znaleziono najwyższe drzewo Amazonii. Jakie są jego rozmiary?

Trzy lata zajęło planowanie ekspedycji, której celem było dotarcie do najwyższego drzewa Amazonii. Po dwutygodniowej wędrówce naukowcom udało się znaleźć ten obiekt.
Znaleziono najwyższe drzewo Amazonii. Jakie są jego rozmiary?

Rzeczony przedstawiciel gatunku Dinizia excelsa osiągnął imponujące 88,5 metra wysokości. Jego obwód to z kolei 9,9 metra. Ten prawdziwy gigant jest zlokalizowany w rezerwacie przyrody Iratapuru River w północnej Brazylii. Do jego pierwszej obserwacji doszło w 2019 roku, kiedy to naukowcy zauważyli drzewo na zdjęciach satelitarnych wykonywanych w ramach mapowania 3D.

Czytaj też: Bakterie zombie – jak wybierają najlepszy moment, by wrócić do świata żywych?

Droga do celu nie była usłana różami. Pierwsza ekspedycja, zorganizowana w 2019 roku, zakończyła się po dziesięciu dniach. Trzy kolejne dotarły do kilku innych gigantycznych drzew, w tym do najwyższego orzecha brazylijskiego w całej Amazonii, mającego 66 metrów wysokości. Główny bohater tego artykułu pozostawał natomiast poza zasięgiem badaczy.

Przełomowa wyprawa odbyła się w dniach 12-25 września, a jej uczestnicy przebyli 250 kilometrów łodzią, by kolejne 20 kilometrów przejść pieszo. Jedna osoba została w międzyczasie ukąszona przez jadowitego pająka. Nie doszło jednak do tragedii, a ekspedycja zakończyła się sukcesem. Po rozbiciu obozu pod rekordowo wysokim drzewem, grupa zebrała próbki między innymi w postaci liści oraz gleby. Zostaną one przeanalizowane, a uzyskane informacje powinny wyjaśnić na przykład, ile lat ma to drzewo i dlaczego na tym obszarze występuje tak wiele gigantów.

Najwyższe drzewo Amazonii ma 88,5 metra wysokości

Na obecną chwilę naukowcy szacują, iż niezwykle wysoki okaz ma od 400 do 600 lat. Amazonia odgrywa natomiast istotną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery, a region, w którym miała miejsce wyprawa jest w tym kontekście szczególnie przydatny. Około połowa masy gigantycznych drzew go porastających składa się właśnie z węgla pochodzącego z atmosfery.

Czytaj też: Globalne ocieplenie faktycznie globalne? Ostatnie 12 000 lat przynosi zaskakującą odpowiedź na to pytanie

Niestety, ze względu na wysoką popularność drewna tego gatunku jest on narażony na nadmierną wycinkę. Rezerwat Iratapuru jest częstym celem drwali, a także poszukiwaczy złota, którzy niszczą tamtejszy ekosystem. O skali problemu niech świadczy fakt, iż w ciągu ostatnich trzech lat średnie roczne wylesianie w brazylijskiej Amazonii wzrosło o 75 procent w stosunku do poprzedniej dekady.