Obecnie w Polsce ponad 4 tys. osób objętych jest obserwacją pod kątem zakażenia koronawirusem – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Sytuacja dotyczy głównie osób, które mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi lub powracają z rejonów świata, w których stwierdzono przypadki zarażenia, zwłaszcza Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
W miarę rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa będzie przybywać osób poddanych kwarantannie domowej. Obecnie „nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Coraz więcej osób korzysta już z możliwości pracy zdalnej, a wszystkim osobom, u których występują objawy chorób układu oddechowego, zaleca się pozostanie w domu.
Nakręcona medialnie panika czy zdrowa przezorność?
Czy wykupowanie zapasów makaronu z obawy przed wybuchem pandemii to już przesada? Samo WHO zaleca ostrożność, ale też uspokaja:
– Czy ten wirus ma potencjał pandemiczny? Oczywiście, że tak. Czy jesteśmy już w tym momencie? W naszej ocenie jeszcze nie – mówił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Więcej w artykule „Koronawirus może stać się pandemią? Pytanie nie czy, ale kiedy”.
Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA wydał oświadczenie, w którym zaleca gromadzenie wystarczającej ilości jedzenia i wody jeszcze przed wybuchem pandemii.
Instrukcje na temat tego, co powinno znaleźć się w domowym zestawie ratunkowym w sytuacji kryzysowej, przygotował amerykański Czerwony Krzyż. Na wypadek jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej zaleca przechowywanie zapasów żywności, wody i innych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak detergenty czy pieluchy dla dzieci. Czas na powtórkę z P.O.
Koronawirus: co kupić?
Jak zatem przygotować się na czasową izolację we własnym domu?
Na wypadek ewentualnej kwarantanny lub wybuch pandemii warto mieć 14-dniowy zapas żywności przewidziany dla wszystkich członków rodziny. Należy skupić się na produktach suchych i łatwych w przygotowaniu, taki jak: ryż, makaron, fasola czy płatki owsiane.
Przydadzą się produkty w puszkach i konserwy (upewnij się, że masz otwieracz), m.in. pomidory, fasola czy tuńczyk. Zalewę będzie można wykorzystać do gotowania suchych produktów lub przygotowania sosów.
Nie zapomnij o takich artykułach spożywczych, jak czekolada czy kawa. Mimo że nie są one absolutnie niezbędne, mogą okazać się zbawienne w trudnych momentach i mogą mieć duży wpływ na twoje zdrowie psychiczne i morale podczas domowej kwarantanny.
Bardzo ważne są zapasy wody – najlepiej ok. 4 litry dziennie na każdego członka rodziny i zwierzaka – zaleca amerykański Czerwony Krzyż. Jeśli będziesz mieć dostęp do nieoczyszczonej wody, zaopatrz się w filtry i tabletki do oczyszczania.
Upewnij się, czy przez okres 2 tygodni nie zabraknie Ci mydła, środków dezynfekujących do rąk, papieru toaletowego, chusteczek, podpasek czy pieluch.
Jeśli to możliwe, wykup 30-dniowy zapas najpotrzebniejszych leków – przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, na kaszel, na żołądek, elektrolitów oraz leków na receptę (w razie konieczności poproś lekarza, by zapisał ci dodatkowe opakowanie). Uzupełnij apteczkę pierwszej pomocy, tak by zaopatrzona była w plastry, bandaże, termometr, nożyczki i koc ratunkowy. Zwróć uwagę na inne potrzebne środki, takie jak szkła kontaktowe czy baterie do aparatu słuchowego. Przygotuj kopie swojej dokumentacji medycznej.
Nie zapomnij o zdrowiu psychicznym. Domowa izolacja może źle wpływać na samopoczucie, dlatego warto zapewnić sobie pakiet rozrywek: książki, których nie miałeś czasu przeczytać oraz seriale, podcasty, gry planszowe i karciane.
Źródło: sciencealert.com