Zapraszamy na Piknik Naukowy 2015!

Chcielibyście zagrać na laserowej harfie, zbudować światłowód z galaretki albo przygotować fluorescencyjny koktajl? Zapraszamy na 19. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym w Warszawie!

Wiodącym tematem tegorocznego Pikniku jest ŚWIATŁO, podczas imprezy prześledzimy zatem historię jego źródeł – od ręcznie krzesanego ognia po najnowocześniejsze świetlówki i diody LED. Dowiemy się, co to jest bioluminescencja, dyfrakcja i interferencja, na czym polega tajemnica hologramu. Samodzielnie zbudujemy spektroskop i kalejdoskop, a dzięki fotografii otworkowej sprawimy, że wielbłąd… przejdzie przez ucho igielne.

W specjalnie przygotowanej galerii pod tytułem „Światłoprzestrzeń” odkryjemy różne tajniki światła: spojrzymy na świat oczami pszczół, zabawimy się w szpiega używającego do podsłuchu promieni lasera. Zobaczymy także imponujące zbiory Muzeum Neonów, dzięki którym poznamy nie tylko historię słynnych warszawskich reklam, ale także dowiemy się, dlaczego świecą. A dla zafascynowanych światłymi umysłami nie lada gratką będzie wystawa korespondencji Alberta Einsteina i Marii Skłodowskiej- Curie – tym bardziej że kopie części ich listów zostaną zaprezentowane publicznie po raz pierwszy.

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział ponad 150 instytucji z kraju i zagranicy – wśród nich tradycyjnie znajdzie się namiot „Focusa” (stoisko nr C30, wejście od Al. Zielenieckiej):

mapa Pikniku Naukowego 2015

Na naszych gości będą czekały nowinki technologiczne:

  • gogle Oculus Rift, które przeniosą zwiedzających do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim będą mogli wyruszyć w podwodną podróż, odkryć kosmos, spróbować przejazdu w koszu motocykla czy też zjazdu rollercoasterem.
  • green box, czyli wirtualne studio fotograficzne. Dzięki nowoczesnej technologii wykorzystywanej na co dzień w filmach i programach telewizyjnych odwiedzający będą mieli szansę zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w wybranej scenerii. Finalną fotografię będzie można otrzymać e-mailem.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy gry planszowe, konkursy z kołem fortuny oraz nagrody: książeczki z filmem „Było sobie życie” i „Był sobie człowiek”.

Na innych stanowiskach zobaczymy niemal 800 pokazów, które w widowiskowy sposób wytłumaczą zjawiska z zakresu optyki i innych dziedzin nauki. Wstęp oczywiście wolny.

WYBRANE POKAZY I EKSPERYMENTY:

  • Apokalipsa zombi – Dowiemy się, jak przetrwać apokalipsę zombi, czyli jak z rolki papieru toaletowego, paru baterii oraz kilku innych podręcznych rzeczy zrobić lampę albo świetlik typu glow stick.
  • Warsztat rakietowy – Najmłodszy modelarz rakietowy w Polsce pokaże nam, jak skonstruować własną rakietę, i wyjaśni, jak to się dzieje, że w ogóle możliwe jest wyniesienie takiego obiektu w przestworza.
  • Melodia rysunku – Czy barw można posłuchać? Stworzymy własny muzyczny malunek i zabierzemy go do domu wraz z zapisem nutowym.
  • Jasne samopoczucie – Większość z nas wie, że oświetlenie mocno oddziałuje na nastrój. Na Pikniku dowiemy się, czy wpływa też na prawdomówność, tolerancję, skłonność do współpracy i altruizmu.
  • Świecąca galaretka – Coś dla miłośników kuchni molekularnej – poznamy zwykłe potrawy w niezwykłych odsłonach.
  • Teatr cieni – Z banalnego ułożenia dłoni, stóp i całego ciała nauczymy się wyczarowywać cienie zwierząt, przedmiotów i roślin. Chętni będą mogli wziąć udział w krótkim występie teatralnym.
  • Smak światła – Czy odpowiednie oświetlenie może zmieniać smaki? Sprawdzimy, jak gra światła wpływa na smak tego, co znajduje się na talerzu.

Więcej informacji na temat Pikniku Naukowego 2015: www.pikniknaukowy.pl/artykul/844485,O_Pikniku