Zaskakujący materiał! Naukowcy stworzyli powłokę o adaptacyjnej wytrzymałości

Naukowcy zajmujący się modyfikowaniem już istniejących i opracowywaniem zupełnie nowych materiałów mają na podorędziu naprawdę sporo osiągnięć techniki. Nic zatem dziwnego, że mimo dekad rozwoju wciąż powstają zupełnie nowe materiały, które potencjalnie mogą mieć fascynujące zastosowania.
Zaskakujący materiał! Naukowcy stworzyli powłokę o adaptacyjnej wytrzymałości

Wyobraźmy sobie elastyczne materiały, które zachowują się bardzo różnie w zależności od tego, z jaką siłą na nie działamy. Potencjalnych zastosowań materiałów, których wytrzymałość nie jest stała, ale zależna od wielu czynników jest naprawdę sporo.

Tak się składa, że naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego stworzyli właśnie dość ciekawy materiał polimerowy. Aby było zabawniej, inspiracją do podjęcia próby stworzenia tego materiału była analiza zachowania skrobi kukurydzianej.

Czytaj także: Ten materiał do lewitacji nie potrzebuje żadnej energii. Jesteśmy świadkami przełomu

Jeżeli do skrobi kukurydzianej dodamy wody, powstanie materiał, który zachowuje się jak ciecz, gdy go łagodnie mieszamy, ale który natychmiast twardnieje, gdy zostanie gwałtownie uderzony. Niby mamy jeden materiał, ale w zależności od przyłożonej siły ma on cechy albo cieczy, albo ciała stałego.

Tutaj jednak trzeba założyć, że raczej ze skrobi kukurydzianej nikt nowych produktów nie będzie wytwarzał. Z tego też powodu badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Merced postanowili stworzyć podobny materiał z polimerów.

Po testach z różnymi materiałami udało się ostatecznie stworzyć z czterech różnych polimerów (w tym dwa naładowane ujemnie i dwa dodatnio) powłokę, która odkształca się lub rozciąga pod wpływem gwałtownego uderzenia. Testy wykazały, że im szybsze były uderzenia, tym badany materiał stawał się twardszy oraz wytrzymalszy.

W tym właśnie cała unikalność nowatorskiego materiału. Aż tak dużej wytrzymałości na uderzenia nikt się wcześniej nie spodziewał. Teraz naukowcy mają przed sobą testy mające sprawdzić, czy materiał ten łatwo się skaluje i jest łatwy w produkcji. Jeżeli tak, to zanim się obejrzymy, do sprzedaży trafią wytrzymałe produkty wykonane właśnie z niego. Tylko na pierwszy rzut oka naukowcy wskazują na produkty takie, jak chociażby urządzenia ubieralne, czujniki, opaski do inteligentnych zegarków, czy też nawet protezy, które można byłoby drukować z tego materiału w specjalistycznych drukarkach 3D.

Czytaj także: Ten materiał jest 4 razy wytrzymalszy niż stal. Nie uwierzysz, czym jest pokryty

Pozostaje zatem mieć nadzieję, że właściwości nowego materiału okażą się równie interesujące, gdy będą produkowane w większych arkuszach. Jakby nie patrzeć, jeżeli będzie materiał, to i zastosowanie do niego bardzo szybko się znajdzie. Fakt, że już teraz naukowcy wymieniają potencjalne zastosowania dla materiału o takich właściwościach, wskazuje na to, że jest na niego zapotrzebowanie.