Zatokom na ratunek

Co roku ok. 4 mln dorosłych Polaków zmaga się z uporczywym katarem, któremu mogą towarzyszyć poważne zaburzenia węchu i ból głowy. To typowe objawy zapalenia zatok

Na powszechność tego schorzenia wpływa w dużym stopniu ewolucja, a konkretnie budowa naszych dróg oddechowych. To, że poruszamy się w pozycji wyprostowanej, doprowadziło do wielu zmian w naszym organizmie. Dotyczą m.in. kształtu jamy nosowej i przepływu powietrza w jej obrębie. W rezultacie powstało tam wiele zakamarków, w których mikroby mogą się bezpiecznie ulokować, wywołując infekcje.

Oprócz kataru, zaburzeń węchu i bólu podczas zapalenia zatok możemy poczuć, że mamy „zatkane” ucho. Stan zapalny może dotyczyć też tzw. trąbki Eustachiusza – przewodu łączącego nasze ucho środkowe (przestrzeń znajdującą się za błoną bębenkową) z gardłem. W czasie infekcji górnych dróg oddechowych błona śluzowa wokół ujścia trąbki Eustachiusza „puchnie”. Czujemy wówczas, że mamy zatkane ucho, a jeśli taki stan potrwa dłużej, może dojść do bolesnego zapalenia ucha środkowego. Jak temu zapobiec? Należy zastosować spray do nosa obkurczający błonę śluzową, taki jak Acatar Control. Wówczas trąbka Eustachiusza się „odetka”, a my poczujemy ulgę.

Jak oczyścić nos?

Podczas zapalenia zatok pierwszym problemem, z jakim musimy sobie poradzić, jest katar. Jak twierdzą laryngolodzy, pozbycie się go nie jest wcale prostym zadaniem. Rzadko kto wie bowiem, jak należy wydmuchać nos, by nie pogorszyć sprawy. Katar to wydzielina produkowana przez błonę śluzową nosa i połączonych z nim zatok – „dziur” w kościach czaszki. Gdy próbujemy się jej pozbyć „na siłę”, efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Wysokie ciśnienie powietrza może sprawić, że wydzielina wraz z mikrobami zostanie wtłoczona do tych zatok, które są jeszcze zdrowe, a nawet – przez gardło – do ucha środkowego.

Dlatego jeśli mamy mocno zatkany nos, zastosujmy najpierw spray ze sterylnym roztworem soli – taki jak Acatar Hipertonic – by rozrzedzić wydzielinę. Wydmuchiwanie kataru musi być delikatne, bez mocnego ściskania nosa.

Co pomoże zatokom?

Dolegliwości związane z przeziębieniem ustępują po kilku dniach, ale u wielu osób dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego w zatokach. Lekarze szacują, że na przewlekły katar i związane z nim zaburzenia węchu cierpi ponad 15 proc. dorosłych. W takiej sytuacji warto sięgnąć po leki, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej i produkcję wydzieliny w zatokach. Należą do nich pseudoefedryna, która obkurcza naczynia krwionośne w nosie, oraz leki antyhistaminowe hamujące reakcje alergiczne. Najlepiej działa połączenie dwóch substancji, jakie znajdziemy w Acatar Acti-Tabs. Tabletki te zawierają dużą dawkę pseudoefedryny oraz triprolidynę, zaliczaną do leków antyhistaminowych.

Zapaleniu zatok – zwłaszcza w fazie ostrej – może towarzyszyć silny ból głowy. Najczęściej zlokalizowany w okolicy oczu i nosa, czasem może przypominać nawet ból zębów. Dolegliwości nasilają się przy gwałtownych ruchach głowy, a niekiedy także np. podczas żucia gumy. W tej sytuacji ulgę przyniesie nam środek przeciwbólowy, taki jak ibuprofen. Możemy przyjmować go osobno, sięgając po Ibuprom, albo w połączeniu z pseudoefedryną – taki skład ma preparat Acatar Zatoki.

Jakie są kolejne kroki?

Jeśli dolegliwości związane z zatokami nie ustępują po kilku dniach, należy udać się do lekarza. On pomoże nam w zdiagnozowaniu problemu i wybraniu optymalnej metody leczenia. Do niedawna laryngolodzy kierowali chorych na prześwietlenie. Jednak metoda ta bywa mało precyzyjna, a promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla zdrowia. Od niedawna pacjenci mają alternatywę – mogą skorzystać z badań termowizyjnych. Wystarczy usiąść na chwilę przed kamerą rejestrującą drobne różnice temperatury między różnymi obszarami twarzy. Po postawieniu diagnozy specjalista może zalecić sterydy podawane do nosa lub antybiotyk.

Zatokom może się przydać wsparcie także wtedy, gdy są zdrowe. Służy do tego suplement diety Acatar Complex. Dzięki połączeniu naturalnych składników (w tym wyciągu z indyjskiej rośliny leczniczej Andrographis paniculata) wspiera on układ odpornościowy, wspomagając naturalne mechanizmy obronne dróg oddechowych – w tym zatok.