Zdjęcia Ziemi z orbity nigdy nie wyglądały tak fajnie. Zrobiła je indyjska sonda

Zdjęcia Ziemi wykonane z orbity nie są niczym nadzwyczajnym. Od wielu dekad sondy kosmiczne, zarówno te znajdujące się na orbicie okołoziemskiej jak i w punktach libracyjnych układu Słońce-Ziemia przesyłają na Ziemia zdjęcia naszej planety. Mimo tego od czasu do czasu zdarzą się zdjęcia, które wyglądają inaczej niż wszystkie pozostałe i dzięki temu przykuwają uwagę każdego, kto na nie spojrzy. Tak jest i w tym przypadku.
zdjęcia Ziemi
zdjęcia Ziemi

Najnowsze zdjęcia przedstawiające całą tarczę naszej planety we wprost rewelacyjnej rozdzielczości nie zostały jednak wykonane – jak to ma zwykle miejsce – przez sondę amerykańską czy europejską. Tym razem, za zdjęcia odpowiada satelita EOS-06 (Earth Observation Satellite-06), który został wyniesiony na orbitę okołoziemską przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych ISRO w listopadzie 2022 roku. Głównym zadaniem satelity, jak i dwóch poprzednich satelitów z serii Oceansat, jest stałe monitorowanie temperatur powierzchni mórz i oceanów.

Czytaj także: Ziemia z kosmosu: jak wygląda? Sprawdź najlepsze zdjęcia Ziemi. Gdzie je oglądać?

Źródło: ISRO

Satelita znajdujący się na orbicie okołoziemskiej nie jest jednak w stanie obserwować całej tarczy Ziemi jednocześnie. Poniższe zdjęcia stanowi mozaikę pieczołowicie złożoną przez naukowców z 2939 zdjęć wykonanych w pierwszych dwóch tygodniach lutego 2023 roku. W tym czasie sonda przesłała na powierzchnię Ziemi ponad 300 GB danych obserwacyjnych.

Zdjęcia Ziemi jako źródło informacji o zmianach klimatu

Instrumenty naukowe zainstalowane na pokładzie sondy EOS, takie jak np. Ocean Color Monitor (OCM-3) obserwują powierzchnię Ziemi w trzynastu różnych pasmach promieniowania elektromagnetycznego. Dzięki zebranym przez nie informacjom naukowcy mogą na bieżąco śledzić zmiany wegetacji na powierzchni całego globu z rozdzielczością do jednego kilometra.

Warto tutaj podkreślić, że barwy na wszystkich powyższych zdjęciach nie odzwierciedlają barw, jakie widziałby astronauta umieszczony na tej samej orbicie co EOS-06. Satelita obserwuje Ziemię także w zakresie promieniowania niewidocznego dla ludzkiego oka. To właśnie to promieniowanie dostarcza unikalnych danych o zmianach flory na powierzchni lądów i oceanów.

Misja satelitów Oceansat to jeden z najlepszych dowodów na to, że indyjski program kosmiczny istnieje i ma się coraz lepiej. Do wyniesienia urządzenia na orbitę o wysokości 743 kilometrów posłużyła indyjska rakieta Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), która została wystrzelona z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan znajdującego się na wschodnim wybrzeżu Andhra Pradesh w Indiach. EOS-06, tak samo jak wcześniej wysłane dwa inne satelity z serii Oceansat będzie obserwował Ziemię z orbity przez pięć lat.