Zdrowe zęby pod choinkę

Do Gwiazdki pozostało tylko kilka dni, co oznacza tłumy w centrach handlowych oraz szaleństwo w sklepach i na aukcjach internetowych. Według badań Payback Opinion Poll na świąteczne upominki statystyczny Polak średnio przeznaczy 500 złotych. O ich wyborze zadecyduje przede wszystkim praktyczność prezentu, tak wskazało 48 proc. respondentów.

Coraz częściej wśród świątecznych prezentów zamiast kolejnego obrusa, nudnych skarpetek, czy brzydkiego krawata pojawiają się przydatne podarunki. Taki planuje kupić 48 proc. Polaków.

– Aby uniknąć nieporozumień zawsze robimy rodzinne listy świątecznych podarunków – mówi pani Monika, która wybrała się na świąteczne zakupy do Centrum Handlowego 3 Stawy w Katowicach. – Trochę tracą one magię i element zeskoczenia, bo nie ma niespodzianki, ale nie ma również problemu, że prezent się nie podoba lub jest nieprzydatny. 

Nietrafiony prezent 

Według badań Deloitte „Zakupy Świąteczne 2013″ Polacy najczęściej obdarowywać bliskich będą kosmetykami i perfumami. Taki prezent wskazało 39 proc. badanych. Równie często pod choinką pojawią się książki. Kolejne miejsca listy świątecznych prezentów zajęły słodycze, biżuteria i zegarki oraz odzież.

– Marzy mi się sportowy samochód. Póki co jeszcze na takiego mnie nie stać, ale chętnie przejechałabym się Subaru w ramach gwiazdkowego prezentu – mówi pan Robert z Katowic.

Zaplanowane przez bliskich zakupy nie zawsze pokrywają się z tym, co chcielibyśmy znaleźć pod choinką. Najwięcej, ponad 45 proc. Polaków najchętniej konkretny upominek zamieniłoby na gotówkę. Na drugim miejscu wymarzonych gwiazdowych prezentów są książki i perfumy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także bony. Chciałoby je dostać blisko 30 proc. przebadanych rodaków. W tym roku są znacznie bardziej popularne niż tablety i laptopy.

– Dzień w SPA – opowiada na pytanie co chciałaby dostać pod choinkę pani Agnieszka. – Zawsze są ważniejsze i pilniejsze wydatki, na taką luksusową przyjemność brakuje pieniędzy.

Mikrodermabrazja ze świąteczną kokardką

Salony masażu, kosmetyczne, fryzjerskie prześcigają się z ofertami. Tworzą specjalne świąteczne pakiety, które idealnie sprawdzają się jako prezent dla pań. Nie zawsze w domowym budżecie udaje się znaleźć dodatkowe fundusze na zabiegi na twarz, usuwanie zmarszczek, czy długi relaksujący masaż. Dodatkowym problemem jest czas. Trudno między pracą, a obowiązkami domowymi znaleźć godzinę lub dwie na zabieg, czy nową fryzurę.

– Szkoda, aby miły upominek się zmarnował, a więc łatwej zmobilizować się i znaleźć czas na wizytę w gabinecie – mówi lek. Izabela Walawender z Gabinetu Medycyny Estetycznej Borczyk. – Prezent w postaci bonu pozwala na chwilę przyjemności tylko dla siebie.

Oprócz licznych ofert związanych z urodą, coraz częściej pojawiają się kursy,  np. nauki na gitarze, czy bony na off road, gokarty, skok ze spadochronem, czy jazda sportowym samochodem.

A może pod choinkę położyć piękny uśmiech?

Rzadko słyszymy o podarunkach typu wizyta u dentysty. – Do stomatologa często ludzie przychodzą w ramach przygotowania do świąt – mówi Joanna Gruszka, higienistka stomatologiczna z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. – Najczęściej wybielają sobie zęby, aby olśnić uśmiechem bliskich przy wigilijnym stole.

Dużo osób decyduje się na wizytę u dentysty po Nowym Roku, jest to związane z licznymi postanowieniami noworocznymi. Polacy już nie tylko chcą rzucić palenie, schudnąć, ale zadbać o całe zdrowie w szerszym rozumieniu. Może warto pomóc bliskim w ich realizacji i pod choinkę  dać bon na wybielanie zębów, czy usuwanie kamienia. – Nie są to bolesne zabiegi, więc prezent nie będzie nieprzyjemny – dodaje Joanna Gruszka.

Piękny, biały uśmiech nie tylko poprawia nasze samopoczucie, podnosi własną samoocenę, ale również ułatwia np. znalezienie pracy.

– Warto, aby prezenty jakie damy bliskim nie tylko sprawiły im radość, ale również wpłynęły na poprawę ich zdrowia – mówi higienistka z katowickiej kliniki – Zamiast kolejnych słodyczy pod choinką lepiej położyć elektryczną szczoteczkę lub irygator owinięty czerwoną kokardką.