Zielona strefa nauki

Park ulokowany jest na dachu Centrum Nauki Kopernik i wokół budynku – w sumie ma 28 tys. m kw. powierzchni. Schodzi do samej Wisły i czerpie z niej inspirację – nawiązuje do rzeźby pradoliny tej rzeki oraz związanych z nią procesów erozyjnych. Nierówny, pofalowany teren, łagodne wzniesienia, niska roślinność, oczka wodne i granitowe głazy, ścieżki powtarzające dawny przebieg rzeki… Na trawnikach, pomiędzy drzewami i krzewami stoją eksponaty artystyczne, które w nietypowy sposób wykorzystują m.in. efekty akustyczne i właściwości fali dźwiękowej.

Nie jest to ani kolejna plama zieleni na mapie miasta, ani plac zabaw. Parku Odkrywców nie da się zaszufladkować, bo łączy wypoczynek, zabawę i sztukę z odkrywaniem i niespodzianką

Większą część tej przestrzeni porastają niskie krzewy, trawy i kwiaty, porozdzielane krętymi ścieżkami. Zwiedzający znajdą tam m.in. rozchodnik kaukaski, płomyk szydlasty, kostrzewę popielatą, goździk kropkowany, kosodrzewinę, irgę i klon palmowy. Spośród tej roślinności na dachu wystają zwieńczenia kraterów – oszklonych przestrzeni schodzących aż na sam dół centrum. W jednej z takich konstrukcji zamontowana jest 16-metrowa lina zakończona ważącą blisko ćwierć tony kulą wahadła Foucaulta (jego ruch to dowód na to, że Ziemia się obraca). Z dachu centrum można oglądać panoramę miasta, Wisły wraz z przecinającymi ją mostami oraz obszary, na których żyją i lęgną się ptaki.

W Parku Odkrywców przewidziano miejsce na plenerową galerię sztuki i niewielki amfiteatr ze sceną na wodzie – będą tam organizowane koncerty, przedstawienia i wydarzenia artystyczne z pogranicza nauki i sztuki oraz wystawy czasowe. Za jakiś czas pojawi się również stacja rowerowa, w której można będzie bezpiecznie zostawić swój pojazd lub samodzielnie dokonać drobnej naprawy. W takim miejscu każdy miłośnik nauki, przyrody i rekreacji powinien poczuć się jak u siebie.

Zwierciadła akustyczne

Nie można się w nich przejrzeć – są zrobione z betonu i odbijają fale akustyczne. Ustawione w pewnej odległości od siebie przekazują sobie dźwięki. Głos wypowiedziany w kierunku jednego z nich przechwytuje drugie; można go też usłyszeć w każdym punkcie pomiędzy „lustrami”

Fala

Przed głównym wejściem do budynku centrum stoi instalacja wymyślona przez grupę Greyworld. To szereg rur różnej długości zamocowanych na solidnej konstrukcji. Kiedy zwiedzający powie coś do tuby, rury zaczynają się poruszać i układają w kształt fali dźwiękowej.

Wibrujący kamień

To blok ponad metrowej wysokości z dwoma dość dużymi, pionowymi nacięciami. Podczas pocierania dłońmi czy delikatnego polewania wodą wydaje głębokie dźwięki.

Echo

W Parku Odkrywców możemy zetknąć się z tym zjawiskiem w dwóch miejscach: w jednym zwiedzający mówią, w drugim nasłuchują. Łączą je trzy rury różnej długości – głos pokonuje każdą z nich w innym czasie i zmienia się przy tym w zaskakujący sposób.

Klawisze muzyczne

W ścieżkę wiodącą przez park wbudowane są nietypowe stopnie – gdy na nie nadepniemy, słychać dźwięki.

Park Odkrywców będzie dostępny i monitorowany przez całą dobę. Zostanie otwarty latem tego roku. Na dach można się dostać dwiema rampami oraz z wnętrza budynku.