Celtycka moneta znaleziona w Polsce. Datowanie tego unikatowego obiektu robi ogromne wrażenie

O naprawdę rzadkim znalezisku można mówić w kontekście wykonanej ze złota monety. Początkowo uznano, że celtycki artefakt jest jednym z zaledwie kilkudziesięciu znanych w całej Europie, a dalsze ustalenia okazały się jeszcze bardziej niesamowite.
fot. Stowarzyszenie Wspólne Dziedzictwo

fot. Stowarzyszenie Wspólne Dziedzictwo

W myśl pierwotnych założeń naukowcy poinformowali, że tego typu obiektów znaleziono do tej pory na Starym Kontynencie około 30. Archeolodzy sądzili bowiem, iż chodzi o tzw. stater typu krakowskiego, którego datowanie sięga okresu sprzed dwóch tysięcy lat. Został on wydobyty na terenie województwa świętokrzyskiego. Za tym wielkim archeologicznym sukcesem stoi Kamil Bilski ze Stowarzyszenia Wspólne Dziedzictwo.

Czytaj też: 1000 lat temu przemieszczano się w niecodzienny sposób. Archeolodzy mają na to dowód 

Odkrycie miało miejsce w gminie Wojciechowice, a wydobyta moneta trafiła do przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Już wstępne ekspertyzy wykazały, iż mowa o artefakcie charakterystycznym dla Celtów. Byli oni częścią ludów indoeuropejskich i swego czasu można ich było spotkać niemal w każdym zakątku Europy. Teraz wiemy, że chodzi o jeszcze rzadsze znalezisko: stater typu Kryspinów, trzeci na całym świecie i drugi wydobyty w Polsce.

fot. Stowarzyszenie Wspólne Dziedzictwo

Tereny naszego kraju nie były zbyt częstym celem celtyckich wypadów, choć ich wpływy sięgały południowych części naszego kraju. Jak wyjaśnia archeolog Marek Florek, Celtowie dotarli między innymi w okolice Krakowa, na Kujawy oraz tereny położone nad górnym Sanem. Dzięki ich obecności zostały wprowadzone pewne innowacje, takie jak zaawansowane techniki obróbki żelaza, koło garncarskie czy powszechne używanie pieniędzy w różnego rodzaju transakcjach.

Celtowie z okolic Krakowa wybijali własne monety, które współcześnie nazywa się staterami typu krakowskiego. Wykazują one podobieństwo do greckich staterów muszlowych. Jeśli chodzi o domniemany stater typu krakowskiego, to Polska okazuje się zagłębiem tych monet, ponieważ to właśnie u nas, a także na Ukrainie, znaleziono większość z 30 zlokalizowanych w całej Europie. Pozostałe wydobyto natomiast w Niemczech, Czechach, Chorwacji i na Słowacji.

Wykonana ze złota celtycka moneta stanowi unikatowe znalezisko w skali Europy

Co wiemy na temat znalezisko dokonanego w województwie świętokrzyskim? Średnica tamtejszej monety wynosi 16,5 milimetra. Ma ona również 2 milimetry grubości oraz wagę 6,29 grama. Wykonana ze złota, stanowi unikatowe znalezisko na skalę Europy. I choć w przeszłości w okolicach Opatowa znajdowano już monety celtyckie, to ówcześnie zlokalizowany stater został wykonany ze stopu zawierającego głównie srebro. Tutaj mówimy z kolei o składzie zdominowanym przez złoto.

Czytaj też: Okrążył świat i zginął w podróży. Odnaleziono zaginione artefakty ze słynnej wyprawy

Obecność tych kosztowności na terenach Polski, w szczególności w okolicach Opatowa, wskazuje na obecność Celtów. Dodajmy do tego fakt, że znajdowano tam również inne artefakty, które to potwierdzają. Jeszcze przed drugą wojną światową w Kamieniu Łukawskim odnaleziono żelazny celtycki naszyjnik, natomiast w Kornacicach wydobyta została żelazna zapinka. Oba te przedmioty miały powiązania z kulturą celtycką. Dlaczego Celtowie występowali właśnie tam? Zdaniem dr. Florka mogło to wynikać z zainteresowania rudami żelaza występującymi na obrzeżach Gór Świętokrzyskich.