Złota moneta starsza od Jezusa. Wybito na niej imię człowieka, który uważał się za boga

W marcu tego roku na terenie brytyjskiego hrabstwa Hampshire odnaleziono bardzo rzadką monetę. Okazało się, że ma ona około 2100 lat, a przeprowadzona niedawno licytacja zakończyła się sprzedaniem tego skarbu za równowartość ponad stu tysięcy złotych.
Złota moneta starsza od Jezusa. Wybito na niej imię człowieka, który uważał się za boga

Zwycięzca licytacji zgodził się bowiem zapłacić 20 400 funtów za wykonaną ze złota monetę. Widnieje na niej wizerunek jednego z lokalnych władców, który znajdował się na szczycie jeszcze zanim dotarli tam Rzymianie. I choć jego imię nie jest szczególnie popularne, to sam przywódca musiał o sobie mieć całkiem niezłe mniemanie.

Czytaj też: W Polsce znaleziono narzędzia, których nie stworzył nasz gatunek. Mają ponad 100 tysięcy lat

Skąd taki pomysł? Choćby stąd, że na wspomnianej monecie widnieje napis Esunertos. Można to przetłumaczyć jako “potężny jak bóg Esus”. Ten ostatni był celtyckim bóstwem czczonym przede wszystkim na terenie krainy zwanej Galią. Ofiary składane Esusowi były niezwykle krwawe. I choć nie jest jasne, czego patronem był ten celtycki bóg, to istnieją dowody na składanie mu w ofierze ludzi, którzy byli wieszani bądź ćwiartowani.

Skoro rzeczony władca stawiał się na równi z Esusem, to możemy sobie jedynie wyobrazić, kim był. Niestety, wiadomo o nim niewiele. Zdaniem naukowców moneta została wybita między 50 a 30 rokiem p.n.e. Mogło to więc nastąpić już po tym, jak wojska Juliusza Cezara dwukrotnie najechały tereny Wielkiej Brytanii. 

Rzymskie ofensywy początkowo nie przyniosły spodziewanych efektów. Nie udało się bowiem zaznaczyć stałej obecności tamtejszych legionów na Wyspach. Przełom nastąpił dopiero za sprawą inwazji rozpoczętej w 43 roku na rozkaz Klaudiusza. Później Rzymianie na dobre rozgościli się na nowo podbitych terenach, czego symbolem jest między innymi powstały w II wieku wał Hadriana.

Wykonana ze złota moneta została wybita w okolicach 50-30 roku p.n.e. Widnieje na niej napis Esunertos

Jeśli zaś chodzi o tytułową monetę, to jest ona bardzo nieliczna, o czym najlepiej świadczy fakt, że znane są tylko dwie inne wykonane w podobny sposób. Chodzi rzecz jasna o obecność napisu Esunertos. Jako że wszystkie trzy złote przedmioty znaleziono na podobnym obszarze, to można nakreślić przybliżony zasięg wpływów tajemniczego władcy. 

Czytaj też: Genom neandertalczyków ujawnił pamiątkę o nieznanych przodkach człowieka

Według historyków zdolność do bicia monet z własnym imieniem była bardzo istotnym elementem poszerzania swoich wpływów. Esunertos był w stanie tego dokonać, ale mimo wszystko niewiele wiemy na jego temat. Poświęcona mu moneta zachowała się w całkiem niezłym stanie, lecz nie wydaje się, by mogła dostarczyć kluczowych informacji na temat postaci, której była poświęcona. Pozostaje nam co najwyżej zachwyt nad aspektami wizualnymi tego skarbu.

Po ponad dwustu latach od powstania wału Hadriana ataki wojsk celtyckich przybrały na sile. Stosunkowo szybko padło też umocnienie zwane wałem Antonina, znajdujące się na północ od muru, którego budowę zlecił Hadrian. W przypadku wału Antonina, którego budowę rozpoczęto w 142 roku i zakończono po dwunastu latach, upadek nastąpił już w 162 roku. Było to oczywiście powiązane z koniecznością walki z coraz silniej nacierającymi wrogami.