Zmarszczki to nie tylko konsekwencja wieku. Tego czynnika do tej pory nie brano pod uwagę

Skąd się biorą zmarszczki? Naukowcy odkryli nieoczekiwany czynnik, który może przyspieszać ich powstawanie.
Na zmarszczki ma wpływ mikrobiom skóry /Fot. Pixabay

Na zmarszczki ma wpływ mikrobiom skóry /Fot. Pixabay

Zmarszczki to naturalna konsekwencje starzenia się skóry. Dermatolodzy dzielą je na dynamiczne i statyczne, a wśród przyczyn sprzyjających ich powstawaniu wymienia się m.in. częste opalanie. Ale nie tylko. Nowe badania sugerują, że może istnieć związek między mikrobiomem naszej skóry a tempem jej starzenia.

Wszystkie bakterie, grzyby i wirusy zamieszkujące naszą skórę mają wpływ na proces jej starzenia. Wyniki badań przeprowadzonych przez uczonych z Jackson Laboratory w Connecticut zostały opublikowane na serwerze preprintów bioRxiv.

Czytaj też: Z domownikami dzielisz znacznie więcej, niż myślisz. Gdyby bakterie mogły mówić, to by to potwierdziły

Dr Julia Oh, główna autorka badań, mówi:

Byliśmy zainteresowani zbadaniem, w jakim stopniu mikrobiom skóry różni się w starzejącej się skórze, ponieważ wcześniej stwierdziliśmy, że jest on przejawem czynników genetycznych i środowiskowych, w tym stylu życia, pochodzenia etnicznego, miejsca zamieszkania, ekspozycji na Słońce, cech skóry, nawyków higienicznych czy ogólnego stanu zdrowia i wieku.

Zmarszczki a mikrobiom skóry

Uczeni pobrali wymazy z policzków 51 kobiet, mieszkanek Paryża rasy białej. Część z nich była w wieku 20-26 lat, a reszta miała 54-60 lat. Stosując technikę zwaną metagenomiką, naukowcy mogli zidentyfikować różne gatunki bakterii obecne na skórze każdej osoby. Przyjrzano się także kilku parametrom starzenia się skóry, m.in. ilości i jakości kolagenu, którego poziom spada wraz z wiekiem.

Dr Julia Oh wyjaśnia:

Znaleźliśmy znacząco różne struktury mikrobiomu twarzy u młodszych i starszych dorosłych. Co ważniejsze, stwierdziliśmy, że znaczną część tej różnicy można przypisać zróżnicowaniu parametrów biofizycznych, zwłaszcza kolagenu.

U wszystkich badanych osób odnotowano głównie trzy gatunki bakterii: Cutibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis oraz Corynebacterium kroppenstedtii. Pierwszy występował częściej u młodych uczestniczek badania, podczas gdy dwa ostatnie w starszej grupie. Uczeni sugerują związek między tymi gatunkami, a utratą kolagenu wraz z wiekiem. Kierunek tej korelacji nie jest jeszcze jasny.

Czytaj też: Ludzkość od zawsze miała sposoby na zmarszczki. Kąpiele w lodowatej wodzie, wcieranie wosku [ZESTAWIENIE]

Ciekawe jest to, że starsze osoby miały więcej bakterii z genami oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Nie wiadomo jednak, czy ma to wpływ na starzenie się skóry. Konieczne są dalsze badania, ale może minąć jeszcze sporo czasu, zanim zobaczymy wpływ tych odkryć na postępy w dermatologii. Kluczowe jest określenie, jakie dokładnie szczepy bakterii sprzyjają produkcji kolagenu i jak sprawić, by były one obecne na naszej skórze jak najdłużej.