Znajdź swoje MOJO! Odkrywamy życiową misję – praktyczne ćwiczenia

Czyli o tym, że praca spójna z Twoją życiową misją i wartościami przynosi więcej zadowolenia i satysfakcji niż ta, która stoi w sprzeczności z tym, co dla Ciebie ważne.
Znajdź swoje MOJO! Odkrywamy życiową misję – praktyczne ćwiczenia

Czy cieszy Cię to, co robisz w życiu, i masz głębokie poczucie sensu, że Twoja praca stanowi wartość? Czy budząc się rano zaczynasz dzień z energią i entuzjazmem, a większość zawodowych wyzwań napełnia Cię radością? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, gratulacje! Jesteś prawdopodobnie we właściwym miejscu. Jeśli nie, może to być znak, że brakuje Ci MOJO i nadszedł czas na zmiany!

W swojej książce dr Marshall Goldsmith definiuje MOJO jako pozytywne nastawienie do czynności wykonywanej w danej chwili, które wynika z naszego wewnętrznego stanu ducha i jest widoczne dla otoczenia.

Osoba, która ma swoje MOJO emanuje w pracy pozytywną energią, entuzjazmem, chętnie podejmuje się nowych wyzwań, swoją postawą inspiruje innych, jest proaktywna. O takiej osobie myślimy i mówimy „właściwy człowiek na właściwym miejscu”.

Jak to zrobić? Jak znaleźć swoje MOJO? Przede wszystkim potrzebujesz dwóch rzeczy: po pierwsze sprecyzowania co jest dla Ciebie ważne w życiu a następnie stworzenia, spisania i wdrożenia w życie swojej misji.

 

Odkrywamy życiową misję – praktyczne ćwiczenia

Znajdź pracę, którą lubisz, a do końca życia nie będziesz musiał pracować.

Konfucjusz

Entuzjazm, pozytywne nastawienie, radość z wykonywanej pracy biorą się z tego, że robisz to, w co głęboko wierzysz, co popierasz, co ma dla Ciebie sens. Gdy jeszcze dodatkowo jest to zgodne z Twoimi predyspozycjami i talentami, możesz osiągnąć w tym prawdziwe mistrzostwo, a wykonywana praca będzie przynosiła Ci wiele sukcesów. Oto pytania, które pomogą Ci odkryć swoje wartości i określić osobistą misję:

 • Co ważnego chcę wnieść do świata, pracy, życia? 

Na przykład:

 • chcę aby ludzie mogli się ze sobą łatwiej i szybciej komunikować
 • chcę tworzyć miejsce do nauki, w którym dzieci mogłyby wykorzystywać swoje naturalne talenty zamiast powielać schematy narzucane przez szkołę
 • Jakie są moje największe talenty?
 

Jeśli w tym miejscu przychodzi Ci do głowy odpowiedź „nie mam żadnych talentów”, to z pewnością jesteś zanadto samokrytyczny. Każdy człowiek ma jakiś talent! Wystarczy, że zaczniesz obserwować siebie podczas działania a szybko odkryjesz, co jest Twoją mocną stroną, naturalną predyspozycją, preferowaną postawą. Możesz też zapytać bliskie i życzliwe osoby ze swojego otoczenia jakie widzą w Tobie talenty. Jestem przekonana, że będziesz zaskoczony bogactwem otrzymanej informacji zwrotnej. Być może odkryjesz w sobie nieuświadomiony talent i zaczniesz się nim dzielić odmieniając życie ludzi i swoje własne?

Jedną z osób o dość nieoczywistym, a zarazem wybitnym talencie, jest Grzegorz Turniak. Potrafi on wejść do grupy 100 czy 200 zupełnie nieznających się osób i sprawić, że zaczną one między sobą rozmawiać, wymieniać się doświadczeniami, budować sieci połączeń biznesowych. Myślę, że jego talent zupełnie odmienił oblicze polskiego networkingu. 

 • Jaki chcę budować świat, jakie tworzyć środowisko pracy?

Na przykład:

 • Jako trener pragnę, aby ludzie wokół mnie mieli poczucie wspólnoty i życzliwej atmosfery sprzyjające rozwojowi i uczeniu się.
 • Jako pracownik działu R&D chcę inspirować innych do wychodzenia poza schemat, odważnego wyskakiwania ze strefy komfortu, aby tworzyć nowe produkty, które zmieniają życie ludzi.
 • Jako menedżer pragnę, aby moi współpracownicy mieli poczucie, że są doceniania jako ludzie i że ich wkład we wspólny sukces, ma ogromne znaczenie.
 • W co wierzę lub głęboko popieram?
 • Steve Jobs głęboko wierzył w prostotę.
 • Mary Kay, założycielka międzynarodowego koncernu bezpośredniej sprzedaży kosmetyków wierzyła w to, że jeśli stworzy się kobietom szanse rozwoju, będą mogły sięgać szczytów swoich możliwości i osiągać ogromne sukcesy na miarę swoich marzeń.

Kiedy misja opiera się na Twoich indywidualnych wartościach, na tym, w co naprawdę ma dla Ciebie sens, wówczas jesteś spójny w swoich działaniach i wiarygodny dla innych, a przede wszystkim, czujesz w sobie moc do działania. W każdej sytuacji kiedy chcesz coś zrobić, aby rozbudzić w sobie pozytywne nastawienie zadaj sobie pytanie „po co?”. Po co chcę wdrożyć w życie ten pomysł? Jakie istotne dla mnie wartości zrealizuję w ten sposób? Na ile mój cel mnie rozpromienia, cieszy, dodaje energii? Dzięki dokonywaniu świadomych wyborów w co zaangażować swoje talenty, będziesz przepełniony MOJO, co inni z łatwością będą mogli zauważyć.

„Prawdziwi ludzie sukcesu spędzają znaczną część swojego życia na angażowaniu się w działania, w wykonywaniu których znajdują szczęście i sens życia (mają swoje MOJO). Jedyną osobą, która może określić czym jest dla Ciebie szczęście i co nadaje Twojemu życiu sens, jesteś Ty sam.”  Dr Marshall Goldsmith

 

Poczucie własnej wartości rodzi się ze szczerości wobec samego siebie

Jak pisze Cheryl Strayed „Można wiele rzeczy w życiu udawać, ale trzeba być szczerym, jeśli chodzi o sprawy najważniejsze. (…) Nie można udawać, że uwielbia się pracę, której się nie cierpi”. Kiedy udajesz, że lubisz to co robisz, może to się sprawdzić, ale tylko na krótką metę. Nigdy nie osiągniesz w tym mistrzostwa, nie pociągniesz za sobą innych. A nawet jeśli, cena którą za to zapłacisz, będzie bardzo wysoka – poświęcenie Twoich marzeń, szacunku do samego siebie i osobistego poczucia szczęścia wynikającego z pracy na rzecz tego, w co wierzysz, co ma dla Ciebie sens i daje Ci radość.

MOJO rodzi zaangażowanie, zaangażowanie tworzy sukces

Kiedy stajesz każdego dnia przed wyzwaniami, które są naprawdę istotne i do których jesteś głęboko przekonany, wyzwala to potężne zaangażowanie w działanie.  Jeśli to, co robisz w swojej pracy, ma dla Ciebie znaczenie i sens, jeśli czujesz się w tym kompetentny, wówczas pozytywne nastawienie przychodzi samo. Kiedy dokonujesz istotnych dla siebie zmian w swoim otoczeniu, miejscu pracy czy sposobie działania i zauważasz ich pozytywny wpływ na życie innych ludzi, wówczas czujesz się silny, sprawczy i skuteczny. Rośnie Twoja motywacja do podejmowania nowych wyzwań. I zaangażowanie, które jest kluczem do sukcesu i charakteryzuje tych, którzy mają swoje MOJO.