Znaleziono wiadomość od żołnierza sprzed ponad wieku. Wysłał ją gołębiem

Wiadomość od niemieckiego żołnierza być może jeszcze sprzed I wojny światowej została przypadkiem znaleziona ponad 100 lat po wysłaniu jej gołębiem pocztowym.
Znaleziono wiadomość od żołnierza sprzed ponad wieku. Wysłał ją gołębiem

We wrześniu para spacerująca po polach wschodniej Alzacji francuskiej natknęła się na małą aluminiową kapsułę. W środku była mocno już rozmyta wiadomość spisana odręcznie w języku niemieckim na cienkim druczku.

 

 

Data widniejąca na kartce, w zależności od opinii, to 16 lipca 1910 lub 1916. I wojna światowa toczyła się od 1914 do 1918 roku. Znalezisko trafiło w ręce pracowników lokalnego muzeum Linge w Orbey

List pochodzi od oficera o nazwisku Gänsbert z 9. Kompanii 171. Pruskiego Regimentu Piechoty stacjonującego wówczas w Colmar. Wiadomość skierowana jest do przełożonego z 3 Batalionu tegoż regimentu.

Wiadomość, którą Gänsbert w 4 kopiach przesyłał 4 różnymi gołębiami dotyczy manewrów jednostek znajdujących się między Bischwihr a Ingersheim. Młodszy oficer wspomina o oddziale dowodzonym przez niejakiego Potthoffa, członka tej samej kompanii.

 

 

Zgodnie z opisem pluton Potthoffa znalazł się pod ostrzałem w chwili gdy dotarł do ”zachodniej granicy poligonu”. Żołnierze mieli ”odpowiedzieć ogniem i wycofać się na chwilę”. Wiadomo też, że ”w lesie Fecht połowa plutonu została zneutralizowana” a ”Potthoff wycofuje się z dużymi stratami”.

Czego właściwie dotyczyła ta wiadomość? Potrzeba sięgnąć do archiwów, by ustalić jakie manewry odbywały się z udziałem Gänsberta i Potthofa, oficerów 9. Kompanii regiment z Colmar. Dominique Jardy, kurator muzeum, zwraca uwagę, że znalezioną wiadomość gołąb pocztowy zgubił kilkaset metrów od miejsca, z którego ją wysłano.

Ingersheim, miejsce gdzie znaleziono kapsułę z wiadomością, dziś należąca do francuskiego regionu Grand Est przed 1919 rokiem należała do Niemiec. Muzeum w Orbey stworzono w celu upamiętnienia szczególnie krwawych walk z 1915 roku o wzgórze Le Linge w Wogezach. Kapsuła i list od niemieckiego oficera staną się elementem stałej wystawy tej placówki.

Więcej:gołębie