Natknęła się na plaży na olbrzymiego zęba. Nie wiedziała, że znalezisko może mieć aż milion lat

Nie zawsze praca paleontologa musi polegać na skrupulatnych analizach w laboratorium. Niekiedy sprowadza się ona do aktywnych poszukiwań skamieniałości, nawet poprzez sieci społecznościowe. Akcja poszukiwania zaginionego zęba mastodonta pozostanie na dłużej w pamięci pracowników Muzeum Historii Naturalnej w Santa Cruz.
Przykładowa plaża w Kalifornii

Przykładowa plaża w Kalifornii

Pod koniec maja br. pewna turystyka spacerująca po plaży Rio Del Mar, na środkowym wybrzeżu Pacyfiku (Kalifornia), dostrzegła wystającą niby-kość nad powierzchnię piasku. Nietypowemu znalezisku, które było wielkie na 30 centymetrów, zrobiła zdjęcie i opublikowała w sieci z pytaniem o to, co to mogło być.

Czytaj też: Mamut sprzed 30 tysięcy lat znaleziony w idealnym stanie. Zachowała się nawet jego skóra

Wayne Thompson, emerytowany pracownik naukowy Muzeum Historii Naturalnej w Santa Cruz odpisał od razu kobiecie, aby ta się z nim skontaktowała. Niestety z powodu braku odpowiedzi mężczyzna sam udał się do Rio Del Mar, ale niby-kości już nie znalazł. Wówczas postanowiono nagłośnić poszukiwania, jak przypuszczano, skamieniałości zęba mastodonta. O całej akcji dowiadujemy się z informacji prasowej muzeum.

Informacja o poszukiwanym zębie rozniosła się szerokim echem i przyniosła oczekiwane skutki. Dokładnie 30 maja w sekretariacie muzeum w Santa Cruz usłyszano dźwięk telefonu. Dzwonił Jim Smith, który podczas porannego joggingu na plaży znalazł skamieniałość. Natychmiast przetransportowano ją do oddziału, gdzie pozostanie już na dłużej.

Znalezisko z plaży rozjaśni historię mastodontów w regionie Santa Cruz

Dlaczego znalezisko okazało się tak ważne? Była to zaledwie trzecia znana skamieniałość mastodonta w tej części Kalifornii. Prawdopodobnie gigantyczny ząb znalazł się na plaży, ponieważ został przetransportowany w osadach rzecznych z wyższych terenów, które zostały poddane wietrzeniu.

Czytaj też: Mamuty jednak nie wymarły z winy człowieka? Nowe ustalenia

Szkielety mastodontów / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Wspomniany ząb należał dokładnie na gatunku Mammut pacificus, który zamieszkiwał wybrzeże Oceanu Spokojnego w okresie od 5 milionów lat do 10 tysięcy lat temu. Mastodont przypominał wyglądem znanego nam mamuta, ale głowa była bardziej spłaszczona i bez charakterystycznej czupryny. Jego rozmiary były również nieco mniejsze od włochatego olbrzyma z Syberii.

Czytaj też: Przebadano próbkę DNA mamuta włochatego. To dowód, że te wielkie zwierzęta żyły jeszcze 5000 lat temu

Wizualizacja mastodonta w środowisku naturalnym / źródło: Wikimedia Commons, CC0

Jakie kolejne kroki zostaną przedsięwzięte w związku ze znaleziskiem? Ząb z Rio Del Mar na pewno zostanie przebadany metodą datowania radiowęglowego, aby poznać jego dokładny wiek. Na razie naukowcy sugerują, że może on mieć około miliona lat. Ponadto dzięki analizie skamieniałości możemy dowiedzieć się, co nasz mastodont jadał i czy doświadczał jakichś zmian środowiskowych.