Znamy laureatów nagrody Travelery 2017! 11. edycja konkursu zakończona

Travelery 2016 wręczone! Zwycięzców jedenastej edycji prestiżowego konkursu podróżniczego ogłoszono podczas uroczystej gali, 17 maja w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Tytuł człowieka roku otrzymał Krzysztof Starnawski, a nagrodę specjalną przyznano Neli Małej Reporterce.  W tym roku zatriumfowali także skialpinista Andrzej Bargiel, bloger Karol Werner oraz pisarka Ilona Wiśniewska. Tytuł Podróży Roku przyznano Tomaszowi Jakimiukowi. Wyróżniono także niezwykłe osiągnięcia naukowe oraz inicjatywę społeczną.  

Jury wytypowało zwycięzców w sześciu kategoriach: Wyczyn Roku, Społeczna Inicjatywa Roku, Naukowe Osiągnięcie Roku, Podróżnicza Książka Roku, Człowiek Roku, a także przyznało Nagrodę Specjalną. 

Zwycięzców w kategoriach – Podróż Roku oraz Podróżnik Online, wybrali sami czytelnicy.  

Wyniki konkursu zostały opublikowane w czerwcowym numerze magazynu National Geographic Traveler, który właśnie ukazał się na rynku. 

CZŁOWIEK ROKU: Krzysztof Starnawski

Tytuł Człowieka Roku za szczególne osiągnięcia oraz całokształt dokonań w tegorocznej edycji  otrzymał Krzysztof Starnawski, który m.in. zanurkował na głębokość 265 metrów w jaskini Hranicka Propast jednocześnie ustanawiając nowy rekord Polski, ustanowił rekord świata w nurkowaniu w obiegu zamkniętym(Egipt, 283 m). Jest też speleologiem i ratownikiem TOPR, który zwiedził prawie cały świat.

NAGRODA SPECJALNA: Nela Mała Reporterka

Nela Mała Reporterka otrzymała w tym roku nagrodę specjalną za poszerzanie horyzontów najmłodszych podróżników, pokazywanie świata i uczenie tolerancji, otwartości na różne kultury i obyczaje, za pobudzanie dziecięcej wyobraźni, którymi się dzieli w serii swoich książek podróżniczych dla dzieci.

WYCZYN ROKU: Rekordowa Śnieżna Pantera

W kategorii Wyczyn Roku – za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych – wygrał Andrzej Bargiel. Himalaiście w rekordowym czasie 30 dni udało się zdobyć szczyty pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR leżących w pasmach Pamiru i Tienszanu, zdobywając tym samym tytuł Śnieżnej Pantery. 

PODRÓŻ ROKU: Hulajnogą i autostopem z Podlasia do Chin 

Podróżą Roku została niezwykła wyprawa Tomasza Jakimiuka, który przebył 18 153 km, odkrywając Ukrainę, Rosje, Mongolie, aż po wyspę Tybetańską, za środek transportu mając hulajnogę i autostop. Jednocześnie w swojej wyprawie poszukiwał autentyczności ludzi co sprzyjało niesamowitym przygodom.

PODRÓŻNICZA KSIĄŻKA ROKU: Hen. Na Północy Norwegii

Nagrodę Podróżniczej Książki Roku przyznano Ilonie Wiśniewskiej, za wydaną w ubiegłym roku książkę, w której opisała Finnmark. Autorka w swojej opowieści zabiera nas w podróż na sam kraniec Norwegii, który uznawany jest za miejsce zapomniane przez Boga i historię, a ludzie tam mieszkający za obywateli niższej kategorii.

SPOŁECZNA INICJATYWA ROKU: Kuchnia konfliktu

W kategorii Społecznej Inicjatywy Roku wyróżniono Jarmiłę Rybicką i Paulinę Milewską z Fundacji Konklikt. Latem w Warszawie powstała restauracja serwująca potrawy z regionów świata objętych m.in. działaniami wojennymi. Dzięki niej goście mogą poznać kuchnie i kulturę tych krajów, a także mają szanse na kontakt i rozmowę z uchodźcami.

NAUKOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU: Odkrycie Najstarszego latającego gada w Triasie”.

Nazywa się Ozimek volans. Gad odkryty przez prof. Jerzego Dzika i dr hab. Tomasza Suleja ma około 230 mln lat. I potrafi latać. Znaleziono go we wsi Krasiejów. To było największe latające zwierzę triasu, czyli pierwszego okresu ery dinozaurów. Choć miało skrzydła i długą szyję, to nie było bliskim kuzynem ani pterozaurów, ani tanystrofów. Zdaniem naukowców należało do rzadko spotykanej grupy gadów latających. Do tej pory znany był tylko jeden jej przedstawiciel: szarowipteryks.

PODRÓŻNIK ONLINE –  Kołem się toczy

Nagrodę w tej kategorii otrzymał Karol Werner za bloga „Kołem się toczy”. Blog zawiera relacje z wyjazdów do 35 krajów, poradnik taniego podróżowania, porady praktyczne, testy sprzętu. Podcast, fotografie, filmy. Wyprawy rowerowe, z plecakiem, weekendowe. Niedawno autor bloga rzucił pracę, a blog stał się jego sposobem na życie. Jego kreatywność i zaangażowanie zostały docenione. 

W Kapitule 11 Edycji konkursu Travelery zasiadali: 

– Agnieszka Franus – redaktor naczelna Travelera i National Geographic Polska

– Martyna Wojciechowska – dyrektor programowa Travel Channel, zdobywczyni Korony Ziemi

– Elżbieta Dzikowska – podróżniczka, laureatka Grand Prix Travelery 2007

– Krzysztof Wielicki – himalaista, laureat Grand Prix Travelery 2009

– Marek Kamiński – polarnik, laureat Grand Prix Travelery 2010

– Janina Ochojska – szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, laureatka Grand Prix Travelery 2011

– Aleksander Wolszczan – astronom, laureat Grand Prix Travelery 2012

– Tomasz Tomaszewski – fotograf, laureat Grand Prix Travelery 2013

– Aleksander Doba – kajakarz, laureat Grand Prix Travelery 2014