Zobacz najlepsze zdjęcia przyrodnicze 2015 roku!

Historia Royal Society, czyli Królewskiego Towarzystwa w Londynie sięga 1660 roku. Od tamtej pory była to jedna z czołowych organizacji, która wspierała badania naukowe i przyczyniła się do rozwoju nauk przyrodniczych od XVII do XIX wieku. W tym roku po raz pierwszy w historii tej organizacji zorganizowano konkurs fotograficzny.

Przedstawiamy zdjęcia nagrodzone w konkursie fotograficznym organizowanym przez
Royal Society w Londynie.

Do konkursu zgłosiło się ponad tysiąc uczestników. Zdjęcie, które zajęło 1. miejsce przedstawia kijanki z nieznanej dotychczas perspektywy. Jego autorem jest biolog ewolucyjny z Belgii, Bert Willaert.

W swoim oświadczeniu zwycięzca konkursu podkreślił: “Czysta woda dość rzadko występuje w rejonach Belgii, z których pochodzę. Jest to efekt eutrofizacji. Gdy zobaczyłem te kijanki w krystalicznie czystej wodzie, chciałem uchwycić to spotkanie z ich perspektywy. Uważam że poświęcenie uwagi zwykłym sytuacjom i momentom w codziennym życiu jest najważniejsze, gdy mówimy o ochronie środowiska naturalnego. Myślę, że ludzie będą chcieli dbać o przyrodę, tylko wtedy gdy będą jej świadomi. A jak często ludzie zaglądają do własnego oczka wodnego?”.

Wszystkie fotografie będzie można oglądać na bezpłatnej wystawie w Londynie “Life through a lens: Celebrating science photography” w siedzibie Królewskiego Towarzystwa od 26 listopada.

Więcej:fotografia