Zobacz najszybszy samochód świata na Stadionie Narodowym!

Podczas organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik 18. Pikniku Naukowego w Warszawie będzie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć pojazd Bloodhound SSC, który w 2015 roku podejmie próbę pobicia rekordu prędkości na lądzie.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Pikniku Naukowego jest czas, a czym innym, jak nie walką z czasem jest próba pobicia rekordu prędkości na lądzie? Chodzi przecież o to, by pokonać dystans pomiarowy w jak najkrótszym czasie.

W przyszłym roku spróbuje tego dokonać Andy Green za sterami bolidu Bloodhound SSC. Ma on przekroczyć barierę dźwięku i rozwinąć astronomiczną prędkość 1287 km/h. Na 2016 rok zaplanowana jest kolejna próba, której celem będzie osiągnięcie prędkości 1609 km/h. W pojeździe Bloodhound SSC będzie wykorzystany olej Castrol EDGE Titanium FSTTM, używany w motorsporcie płyn hamulcowy React SRF i inne płyny, stosowane m.in. przez NASA.

Imponującą replikę pojazdu Bloodhound SSC o długości blisko 14 metrów i wysokości 3 metrów będzie można oglądać w strefie motorsportu, w strefie firmy Castrol. Pojazd jest napędzany silnikiem odrzutowym Rolls-Royce EJ200, wspomaganym zespołem rakiet hybrydowych Nammo. Źródłem napędu pompy utleniacza do paliwa rakietowego jest… 750-konny silnik z samochodu wyścigowego. Łączna moc to 135 000 KM, czyli mniej więcej tyle, co w 180 samochodach Formuły 1. Przy pełnej prędkości Bloodhound w czasie 1 sekundy przebywa dystans równy ok. 4 długości boiska piłkarskiego.

Castrol zaprezentuje także najszybszy samochód na ¼ mili w Polsce – Corvette VTG i wyścigowego VW Golfa z Volkswagen Castrol Cup. Podczas Pikniku Naukowego będzie można się spotkać i porozmawiać z kierowcami obydwu samochodów – Grzegorzem Staszewskim i Jerzym Dudkiem.

Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę, 31 maja, ale replikę pojazdu Bloodhound SSC można będzie zobaczyć na stadionie już od środy, 28 maja. Stadion można zwiedzać w godz. 10-20, bilety można kupić przez internet, na stronie Stadionu – sklep.stadionnarodowy.org.pl


Piknik Naukowy odbędzie się na Stadionie Narodowym, 31 maja, w godzinach 11-20. Wstęp jest bezpłatny.