Żółty Tydzień dla wątroby

Od 15 do 26 kwietnia trwa akcja szczepień przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A i B – “Żółty Tydzień”

Lekarze radzą, aby zaszczepiły się szczególnie osoby, które planują spędzić wakacje w tropikach albo chcą wykonać różnego rodzaju zabiegi medyczne.

Adresy punktów szczepień biorących udział w akcji można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl.

WZW typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W ciągu roku na świecie notuje się od 1,2 do 1,4 mln przypadków WZW typu A (tzw. żółtaczką pokarmową lub “chorobą brudnych rąk”), ale przypuszcza się, że choroba występuje 3-10 razy częściej.

Typy wirusa

WZW A, zwane potocznie przez pacjentów żółtaczką pokarmową, to choroba, która występuje praktycznie na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody4. Stuprocentowej gwarancji ochrony nie daje nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu i zachowanie podstawowych zasad higieny, ponieważ do zakażenia wystarczy umycie rąk w zainfekowanej wodzie lub spożycie jej w postaci lodu w drinku5. Jedynym sposobem zapobiegania chorobie, o udowodnionej skuteczności, są szczepienia ochronne4.

Z kolei WZW typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna, to jedna z najgroźniejszych obecnie chorób zakaźnych. Wirus wywołujący WZW typu B (HBV) nie jest tak dobrze znany opinii publicznej jak wirus HIV, mimo że jest od niego 100 razy bardziej zakaźny, a do zakażenia wystarczy zaledwie kropla krwi. Wśród nosicieli HBV z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B, marskości wątroby lub raka pierwotnego wątroby umiera rocznie około 1 miliona osób na świecie.

Kto powinien się zaszczepić – rekomendacje Polskiej Grupy Ekspertów HBV14

Bezspornie udowodniono, że szczepienia anty-HBV i anty-HAV posiadają bardzo wysoką skuteczność i dlatego powinny być zalecane każdej do tej pory nieszczepionej osobie w każdym wieku.

Szczepienie przeciwko WZW typu A jest szczególnie zalecane:

    osobom podróżującym do krajów z umiarkowanym lub wysokim    ryzykiem zachorowania;    pracownikom służby zdrowia;    pracownikom zakładów oczyszczania miasta;    osobom związanym z produkcją oraz dystrybucją żywności;    pacjentom z przewlekłymi chorobami wątroby;    hemofilikom;    mężczyznom homoseksualnym

Eksperci o zakażeniu WZW typu A i B

W przypadku WZW B szczepieniu powinny poddać się osoby:

    mające kontakt z chorymi i nosicielami HBV;    przewlekle chorzy, w tym na cukrzycę i schorzenia nerek oraz wątroby;    mające niedobór odporności, w tym zakażeni HIV;    przygotowywane do zabiegów w krążeniu pozaustrojowym;    stosujący dożylne środki odurzające;    mający w przeszłości lub obecnie wielu partnerów seksualnych;    osoby zawodowo narażone na zakażenie wirusem;    osoby odbywające wyrok w zakładach karnych

Szczepienie = ochrona

Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa (standardowy schemat szczepień składa się z 3 dawek – pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po 6 miesiącach od podania pierwszej dawki) oraz szczepionki, które chronią przed jednym z typów wirusa.

W przypadku WZW typu A podaje się szczepionkę w 2 dawkach, drugą dawkę w dowolnym czasie pomiędzy 6. mies. a 5. rokiem (ale najlepiej w odstępie 6-12 miesięcy). Podstawowy schemat szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje 3 dawki, drugą po miesiącu od pierwszego szczepienia a trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki. Tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A i typu B15-17.