Zorza polarna pojawi się nad tą metropolią! Wprost na Ziemię zmierza potężny obłok plazmy

Niezwykle rzadko możemy oglądać zorzę polarną latem, jednak potężny koronalny wyrzut masy (CME), do jakiego doszło na Słońcu, przyczyni się do powstania tego niezwykłego zjawiska. Naukowcy podali datę, kiedy najlepiej obserwować niebo. Wiadomo również, gdzie najlepiej zorza polarna będzie widoczna.
Zorza polarna pojawi się nad tą metropolią! Wprost na Ziemię zmierza potężny obłok plazmy

14 i 15 sierpnia doszło do dwóch olbrzymich koronalnych wyrzutów masy na powierzchni Słońca – podaje serwis spaceweather.com. Jest to o tyle nietypowe, że obydwa strumienie nim dotrą na Ziemię najpewniej się skanibalizują, tzn. połączą w jeden silniejszy obłok plazmy.

Jak podają naukowcy, do kanibalizacji dwóch wyrzutów masy dochodzi, kiedy drugi z nich jest silniejszy i szybszy. Rozbłyski słoneczne dotrą na Ziemię po pokonaniu 150 milionów kilometrów i stanie się według prognoz 18 lub 19 sierpnia.

Czytaj też: Ultrafioletowa zorza polarna zaobserwowana wokół komety. Jest niewidoczna dla człowieka

Zorza polarna w sierpniu. Gdzie będzie widoczna?

Według ekspertów, zorza polarna będzie widoczna do 50 stopnia szerokości geograficznej. Może sięgnąć nawet stanów Illinois i Oregon w Stanach Zjednoczonych. Istnieje szansa, że będzie ona widoczna nawet nad Nowym Jorkiem i w północnej Anglii. Minionej nocy zauważono zorzę nad jeziorem Gull w kanadyjskiej Albercie.

17 sierpnia zanotowano ponadto obecność niewielkiej burzy geomagnetycznej w niemieckim Herzogswalden na 51 stopniu szerokości geograficznej. Zorza była dostrzegalna, choć daleka od tego, jak potrafi się objawiać o chłodnej porze roku.

Jak powstaje zorza polarna? Jest nowe badanie

Warto dodać, że w zeszłym roku pojawiły się wyniki najnowszych badań, które podają zupełnie inną przyczynę powstawania zorz polarnych. Badacze z Uniwersytetu Iowa stwierdzili, że za pojawieniem się zorzy polarnej podczas burzy geomagnetycznej stoi zjawisko znane jako fale Alfvena.

Fale te przyspieszają elektrony w stronę Ziemi, co sprawia, że pojawia się nocny pokaz świetlny.

Czytaj też: Kiedy po raz pierwszy została opisana zorza polarna?

Wcześniej sądzono, że to cząsteczki tlenu i azotu (tworzące kolorowy popis świateł na niebie) są wzbudzane wskutek oddziaływania naenergetyzowanych cząstek pochodzących ze Słońca z liniami pola magnetycznego Ziemi.