Zwycięskie komiksy w „Klasie ze snów”

Przenoszenie się w czasie czy podróż do odległych galaktyk, to tylko niektóre z wyobrażeń uczniów, jak będzie wyglądała nauka w szkole za 100 lat. Zwycięski komiks IV edycji konkursu ‘Klasa ze snów’ pokazuje również, że przyszłość niekoniecznie musi być oderwana od przeszłości. Taki projekt przedstawia praca z ZSO nr 2 w Rudzie Śląskiej, która zajęła I miejsce.

Marzenia o klasie ze snów, te bardzo odległe, jak również te najbliższe współczesnej szkolnej rzeczywistości, zaprezentowali młodzi artyści biorący udział w tegorocznej ‘Klasie ze snów’, organizowanej przez markę NOBO. Ich zadaniem było pokazanie swojej wyśnionej szkoły, ale za 100 lat. Dodatkowym wyzwaniem było ujęcie swoich wizji w formie komiksu. Okazuje się, że szkoła przyszłości to, z jednej strony nieograniczone możliwości eksploracji kosmosu, spotkania z istotami pozaziemskimi, a także podróżowanie różnego rodzaju pojazdami. Z drugiej, szkoła za 100 lat niewiele różni się od tej dzisiejszej. Poza nowoczesnymi technologiami, sprzętem multimedialnym czy elektronicznymi listami obecności uczniowie mają te same problemy. Pocieszające jest także to, że uczniowie stawiają na takie wartości jak przyjaźń czy odpowiedzialność.  

W tegorocznej rywalizacji udział wzięło kilkaset komiksów. Bogactwo podjętych wątków, różnorodne techniki wykonania, dowodzą, że młodzi ludzie posiadają bujną wyobraźnię, ale także wiedzę na temat rozwoju nauki. Oto zwycięskie szkoły:

I miejsce – ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej
Praca wykonana została metodą pirografii. Wypalony w drewnie komiks mimo, że podejmuje wątek przyszłości, pokazuje również, że przyszłość budowana powinna być na dotychczasowym dorobku ludzkości. Stąd w szkole za sto lat – przekrój przez najważniejsze wynalazki całej ludzkości. PODWÓJNY LAUREAT II miejsce decyzją jury oraz I miejsce w Plebiscycie Internautów: Zespół Szkół w Słobódce.
To zapis podróży w czasie za pomocą specjalnego wehikułu, przedstawiony w formie taśmy filmowej. Poszczególne klatki to kolejne etapy futurystycznego poznawania świata. Doceniona za różnorodność zastosowanych technik i oryginale ujęcie tematu: wydrapywanka na podkładzie z pasteli olejnych, tusz lawowany, farba plakatowa na folii i papierze, kredki ołówkowe, ołówek, mazaki, suche pastele na papierze fakturalnym i ściernym oraz farby wodne.III miejsce – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Budzowie
Praca to humorystyczna wizja wiejskiej szkoły za sto lat. Postaciom w komiksie ,towarzyszy anioł, który odwiedza swoja szkołę po stu latach i jest zaskoczony zmianami, jakie w niej nastąpiły (udoskonalone pracownie przedmiotowe, elektroniczne karty obecności, awangardowy budynek szkolny z parkingami na poszczególnych poziomach itp.).

Wprowadzenie w tej edycji konkursu tematu szkoły za 100 lat oraz ujęcie pracy w formę komiksu pokazało, że uczniowie mają nieprawdopodobne pomysły. Otrzymaliśmy projekty malowane, wyklejane, a nawet wypalane w drewnie, które pokazują najróżniejsze wizje wymarzonej klasy. Dzięki bogatej wyobraźni uczniów i zaangażowaniu nauczycieli otrzymaliśmy niespotykaną ilość prac, za które bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom.  – mówi Michał Biernacki przedstawiciel marki NOBO i członek Komisji Jurorskiej. Niemal każdy z nadesłanych komiksów wyraźnie dowodzi, że nowoczesność kojarzy się uczniom z technologią. To właśnie ona podkreśla, że bohaterowie prac uczą się w innej szkole, w szkole przyszłości. Na szczęście w wyobrażeniach autorów prac technologia nie zastępuje dzieciom całkowicie przyjaciół, ani rozmów – dodaje.

Najlepsze prace zostaną nagrodzone zestawami multimedialnymi marki NOBO, wspierających wizualizację przekazywanej wiedzy.

Wszystkie nagrodzone komiksy można zobaczyć na stronie www.klasazesnow.pl.