Zwycięzcy V edycji DialNet Masters wrócili z USA i Kanady

Nowy Jork, Waszyngton, Filadelfia, Cape Canaveral, Montreal, Ottawa i Toronto – to główne miasta, które zwiedzili tegoroczni zwycięzcy Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters.

USA i Kanada z ich największymi metropoliami i atrakcjami, 18 tysięcy kilometrów przemierzonych w czasie
dwutygodniowej podróży. Wycieczka do Ameryki – to ostatni punkt V edycji DialNet Masters i zarazem nagroda główna dla Mistrzów Internetu 2011’.
W tegorocznej kosmicznej edycji olimpiady informatycznej DialNet Masters zwyciężyły dwie drużyny: „Overfl0w” z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni
i „ZNOWU_MAMY_LAGA” z Publicznego Gimnazjum nr 23 w Radomiu. Organizatorem naukowo-edukacyjnego projektu od pięciu lat jest DIALOG.

V edycję olimpiady zorganizowano pod hasłem: KOSMOS, bowiem udowadnia ona, że przestrzeń kosmiczna i mistrzowie sieci mają ze sobą wiele wspólnego.

– Przede wszystkim olbrzymia odporność, chęć pokonywania barier i udowadnianie, że można pokonać swoje słabości – takimi cechami powinien wykazywać się zarówno kosmonauta, jak i Mistrz Internetu. Moi uczniowie odznaczają się kosmiczną wprost inteligencją, astronomiczną, w znaczeniu olbrzymią, wiedzą o systemach komputerowych i sieciach – mówi Małgorzata Partycka, opiekunka zespołu licealistów Overfl0w” z Gdyni. – W końcu to oni okazali się najlepsi wśród 40 tysięcy zawodników z całej Polski, dlatego w nagrodę mogli zobaczyć ośrodek lotów kosmicznych im. Kennedy’ego i Stację Sił Powietrznych Cape Canaveral na Florydzie oraz wielkie metropolie w Kanadzie i USA – dodaje.
 
Tytuł Mistrzów Internetu 2011 roku w kategorii gimnazjalnej zdobyła drużyna „ZNOWU_MAMY_LAGA” w składzie: Jakub Kramek, Patryk Piekarski, Aleksandra Kozakiewicz, Marcin Witkowski i Rafał Błędowski (nauczyciel) z Publicznego Gimnazjum nr 23 w Radomiu. To wyjątkowi zwycięzcy, którym nie brakuje wiedzy i szczęścia. Drużyna do Wielkiego Finału dostała się dzięki „Dzikiej Karcie” zdobytej w konkursie magazynu komputerowego „CHIP”. W kategorii ponadgimnazjalnej najlepszym okazał się zespół „Overfl0w” w składzie: Konrad Kuźmiński, Michał Brzozowski, Antek Korczak-Komorowski i Adam Stec i Małgorzata Partycka (nauczycielka) z  VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Niektórzy z licealistów są już weteranami DialNet Masters. Adam, Antek i Michał startowali w olimpiadzie już po raz czwarty, a Konrad – po raz trzeci.
 
– Wreszcie udało się wygrać tę olimpiadę. DialNet Masters pokazuje, że nie tylko wiedza, umiejętności, ale także determinacja, konsekwencja, upór i umiejętność pracy w grupie – są doceniane i nagradzane – mówi Konrad Kuźmiński, kapitan zespołu „Overfl0w” z Gdyni.
 
Weteranami DialNet Masters są również nauczyciele – opiekunowie obu zespołów, którzy swoje  drużyny Mastersów przygotowują do olimpiady począwszy od II edycji.
 
– Kółko informatyczne przed finałem, kilka książek do przeanalizowania, po 800–1000 stron każda, podział materiałów wśród członków, zajęcia pozalekcyjne trwające prze 7–8 godzin i pytania żony: czy wrócę dzisiaj na kolację – to codzienność przed czerwcowym Wielkim Finałem V edycji DialNet Masters – mówi Rafał Błędowski, nauczyciel informatyki i opiekun drużyny „ZNOWU_MAMY_LAGA” z Radomia. – Ale trud włożony w przygotowania opłacił się i to właśnie nam spełnił się „American Dream” – podsumowuje.
 
Uczestnicy wycieczki zwiedzili w Kanadzie m.in. centrum olimpijskie w Montrealu, parlament w Ottawie, w Toronto zaś: parlament prowincji Ontario i polską dzielnicę, wjechali w na CN Tower i podziwiali Skydome z lotu ptaka. Tuż przy granicy USA i Kanady zobaczyli jeden z cudów świata, czyli wodospad Niagara. W USA natomiast: spędzili 3 dni w Nowym Jorku, dzień w Filadelfii (odwiedzili Independence Hall, w którym podpisano Deklarację Niepodległości i Konstytucję USA oraz Muzeum Kościuszki). W Waszyngtonie zwiedzili m.in. Kongres i Bibliotekę Kongresu oraz przespacerowali się pod Białym Domem. Cześć rozrywkową stanowił trzydniowy pobyt w Orlando na Florydzie, gdzie uczestnicy bawili się w parkach rozrywki.
 
– Tysiące kilometrów pokonanych samolotem, autobusem Greyhound, koleją (z Niagara Falls do Penn Station w Nowym Jorku), podczas których toczyły się rozmowy nie tylko o wadach i zaletach Ameryki. Młodzi internauci godzinami potrafią dyskutować o systemach komputerowych. Są uzależnieni od internetu, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, a ich fascynacja nowymi technologiami budzi podziw i uznanie – mówi Anna Kwolek z DIALOGu, koordynator DialNet Masters. – Netbook czy laptop są wręcz przedłużeniem ich rąk, rozstają się z nimi tylko wtedy, gdy muszą – dodaje.
 
Mistrzowie Internetu są inteligentni i niesamowici w swoich pasjach i różnorodnych zainteresowaniach. Cały zespół „Overfl0w” przyszłości zamierza studiować informatykę na Politechnice Gdańskiej. A młodsi laureaci, członkowie zespołu „ZNOWU_MAMY_LAGA”, marzą o międzynarodowej karierze lekarza czy informatyka.
 
Obecnie DIALOG, organizator olimpiady, przygotowuje się do kolejnej, VI edycji DialNet Masters.
 
– Jak co roku, nasi młodzi mistrzowie internetu mogą spodziewać się, że poziom olimpiady będzie niezwykle wysoki. Ich wiedzę i zaangażowanie nagrodzimy nie tylko tytułem Mistrza, ale także nagrodami rzeczowymi i niezwykłą podróżą w ciekawą część świata   – zapowiada Robert Banasiak, wiceprezes Zarządu DIALOGu. – Już dziś zapraszamy do udziału i rywalizacji fair play – dodaje.

Patronat honorowy nad V edycją DialNet Masters pełnił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowali Intel, BroadSoft, iSpot Apple Premium Reseller i Diallo – nowa telefonia komórkowa. Patronat medialny zapewnili: ESKA TV, radio ESKA, portal Onet.pl, portal mmmojemiasto.pl, Wiadomości24.pl, edukacjanet.pl, niepelnosprawni.pl oraz magazyn komputerowy „CHIP” i magazyn „Integracja”. Materiały promocyjne DialNet Masters przygotowała wrocławska agencja Acztery. Obsługę olimpiady w internecie powierzono agencji interaktywnej Kamikaze z Łodzi.

Więcej:cywilizacje