Życie pozaziemskie nie istnieje. NASA wyjaśnia ten fenomen i ostrzega ludzkość

W skali wszechświata wydaje się niemożliwym, by nigdzie nie rozwinęło się życie pozaziemskie – nawet jeśli mówimy o inteligentnych jego formach. Według NASA taki scenariusz jest jednak możliwy, a eksperci potrafią nawet wyjaśnić, dlaczego tak jest.
Życie pozaziemskie nie istnieje. NASA wyjaśnia ten fenomen i ostrzega ludzkość

Jak na razie ustalenia naukowców są dostępne w formie pre-printu w bazie serwisu arXiv. Autorzy pracy przeanalizowali tzw. teorię Wielkiego Filtra, w myśl której obce cywilizacje mogły same się zniszczyć, zanim w ogóle rozwinęły się na tyle, by nawiązać kontakt z Ziemianami.

Czytaj też: Nowy fragment promu Challenger znaleziony. To już 37 lat od tragedii

Z jednej strony mamy więc teoretyczne wyjaśnienie, dlaczego jak do tej pory nie spotkaliśmy przedstawicieli pozaziemskiej cywilizacji. Z drugiej natomiast możemy to potraktować jako ostrzeżenie dla nas samych – być może niszczenie samych siebie to dominująca cecha inteligentnych form życia, którą przejawia także nasz gatunek. To nieco przerażające, biorąc pod uwagę fakt, jak szybko postępują zmiany klimatu napędzane działalnością ludzi.

Postulujemy, że może się szykować katastrofa dla egzystencji w momencie, gdy nasze społeczeństwo zalicza wykładniczy postęp w kierunku eksploracji kosmosu, działając jako Wielki Filtr: zjawisko, które wymazuje cywilizacje, zanim mogą się one spotkać ze sobą, co może wyjaśniać kosmiczną ciszę. opisują badacze

Życie pozaziemskie według NASA co jakiś czas samoczynnie się uśmierca

Wśród zagrożeń, jakie czyhają na ludzkość, naukowcy wymieniają między innymi zmiany klimatu, wojnę nuklearną czy pandemie. Takie czynniki były ich zdaniem wielokrotnie przyczynami upadku pozaziemskich cywilizacji na przestrzeni milionów lat w całym wszechświecie.

Jak dodają naukowcy, historia pokazała, że wewnątrzgatunkowa konkurencja i współpraca doprowadziła ludzkość do najwyższych szczytów wynalazczości. Jednocześnie nadal mamy do czynienia z bardzo negatywnymi zjawiskami, takimi jak rasizm, ludobójstwa, nierówności. Tego typu pojęcia są zaprzeczeniem wszystkiego, na czym polega postęp.

Czytaj też: W tym miejscu gwiazdy tworzą się niczym w fabryce. Na nowym zdjęciu przypomina gigantyczną postać

Ważny w tego typu dylematach jest tzw. paradoks Fermiego, zaproponowany przez Enrico Fermiego – włoskiego fizyka, To właśnie on zaproponował, jakie mogą być elementy związane z brakiem kontaktu z kosmitami. Paradoksalny jest w tym przypadku kontrast między liczbą oczekiwanych cywilizacji (nie wspominając o prostych formach życia pozaziemskiego) a ich faktyczną, zerową częstotliwością identyfikacji.