10 miejsc poza Europą, do których Polacy polecą bez paszportu

Polacy zdołali już przyzwyczaić się podróży po Europie bez paszportu. Od wejścia Polski do strefy Schengen minęło już prawie 17 lat. Mało kto już pamięta, kiedy trzeba było okazywać paszport na granicy ze Słowacją czy Czechami. Dzisiaj wystarczy posiadać przy sobie dowód osobisty, aby dostać się do takich krajów jak Francja, Hiszpania czy Włochy. Okazuje się, że istnieje jeszcze kilka innych terytoriów i krajów poza naszym kontynentem, do których także nie potrzebujemy paszportu. Poznajmy 10 takich miejsc.
Martynika należy do jednego z niewielu regionów poza Europą, dokąd polecimy na podstawie dowodu osobistego

Martynika należy do jednego z niewielu regionów poza Europą, dokąd polecimy na podstawie dowodu osobistego

Strefa Schengen, z którą kojarzymy przede wszystkim swobodę podróżowania, obejmuje 29 krajów znajdujących się na terenie Europy. Znajdują się w niej niemal wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest Cypr, a ponadto do Rumunii i Bułgarii bez paszportu i kontroli granicznych na razie dostaniemy się tylko drogą morską i lotniczą. Warto dodać, że w Strefie Schengen znajdują się także Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Czytaj też: Budowa nie będzie łatwa, ale spróbują. Tunel podmorski tunel połączy Europę z Afryką

Wewnątrz Strefy Schengen nie obowiązują żadne kontrole graniczne. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dany kraj decyduje się na wprowadzenie czasowych kontroli m.in. z powodów bezpieczeństwa. Na terenie Europy mamy także kraje nienależące do UE, ale na teren których do wjazdu wystarczy sam dowód osobisty. Mowa tutaj o państwach na Półwyspie Bałkańskim (np. Albania i Czarnogóra), jak i o Mołdawii, San Marino, Monako czy Andorze.

10 miejsc poza Europą, do których Polacy polecą z samym dowodem osobistym

Wydawałoby się, że bez paszportu nie jesteśmy w stanie wydostać się poza Europę. Wszak istnieje wiele krajów na świecie, do których Polacy potrzebują posiadać przy sobie nie tylko paszport, ale również wizę (np. Australia, Indie, Chiny, Kenia czy w pewnych sytuacjach także USA). W rzeczywistości dzięki pewnym niuansom geopolitycznym jesteśmy w stanie polecieć bez paszportu nawet na Karaiby czy wyspy Oceanu Indyjskiego.

Cypr jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, który doceniają nie tylko Polacy, ale wiele innych narodów z Europy

1. Cypr

Republika Cypryjska formalnie nie należy do Strefy Schengen, ale umożliwia wjazd turystom na teren kraju posiadającym jedynie dowód osobisty. Z uwagi na skomplikowaną sytuację z nieuznawaną na świecie Turecką Republiką Północnego Cypru możemy przylecieć lub przypłynąć na wyspę tylko przez przejścia graniczne znajdujące się w południowej części wyspy. W innym przypadku może to być potraktowane jako nielegalne przekroczenie granicy i podlegać sankcjom – ostrzega polski MSZ.

Czytaj też: Będzie większe, niż Warszawa. Powstaje największe lotnisko świata

2. Turcja

Większość terytorium Turcji znajduje się już poza Europą. Ten olbrzymi kraj od 19 kwietnia 2022 roku ułatwił Polakom przyjazd do Azji Mniejszej w celach turystycznych lub tranzytowych. Na podstawie dowodu osobistego możemy wybrać się na wakacje do Turcji i przebywać w niej nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni.

Czytaj też: Turystyka filmowa w pigułce. 8 miejsc, do których podróżujemy dzięki ekranowym hitom

3. Gruzja

Gruzja jest kolejnym krajem, który de facto nie znajduje się w Europie, ale pod wieloma względami bywa traktowany jako część naszego kontynentu. Przybywając tutaj bezpośrednim lotem z Polski lub innego kraju UE, możemy posiadać przy sobie tylko dowód osobisty. Niemniej MSZ zaleca, aby brać również paszport, ponieważ może okazać się, że tylko on będzie uznawany w niektórych urzędach czy punktach usługowych.

Azory cechuje niezwykle łagodny, morski klimat. Pogoda jednak potrafi być tutaj nieprzewidywalna – jednego dnia potrafi być mgliście, słonecznie i deszczowo

4. Azory

Wymieniliśmy już wszystkie kraje spoza Europy, do których wjedziemy na dowodzie osobistym, ale istnieje również cała gama departamentów zamorskich czy regionów autonomicznych, które przynależąc do krajów europejskich, umożliwiają bezproblemowy wjazd dla turystów. Przykładem tego są Azory – region autonomiczny Portugalii zlokalizowany na samym środku Oceanu Atlantyckiego.

Czytaj też: Najdziwniejsze dzieła architektury w Europie. Takie miejsca dla koneserów są też w Polsce

5. Martynika

Ta egzotyczna wyspa wchodząca w skład Małych Antyli na Karaibach jest de facto integralną częścią Republiki Francuskiej i regionem peryferyjnym Unii Europejskiej. To terytorium zamorskie nie jest częścią Strefy Schengen, ale mimo tego możemy polecieć tam na egzotyczne wakacje pod palmami na podstawie dowodu osobistego.

Czytaj też: Nowe miejsce UNESCO na mapie Polski. Miliony lat temu tryskały tu fontanny lawy

6. Reunion

Znajdująca się na Oceanie Indyjskim wyspa słynie z niespotykanego krajobrazu wulkanicznego w jej centralnej części, który znajduje się na terenie parku narodowego. Tutejsze szczyty, kotły i stoki wyspy zostały nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Reunion także jest departamentem zamorskim Francji, do którego możemy dostać się bezpośrednim lotem z Europy, zabierając ze sobą tylko dowód osobisty.

Krajobraz wulkaniczny wyspy Reunion został doceniony przez UNESCO

7. Wyspy Kanaryjskie

Któż o nich nie słyszał? Kojarzymy je najczęściej jako integralną część Hiszpanii, ale pod względem geograficznym zdecydowanie bliżej im do Afryki. Na tą grupę górzystych wysp wchodzących w skład Makaronezji dostaniemy się z Polski, lecąc jedynie 5-6 godzin.

Czytaj też: Nie trzeba jechać w Tatry, by poczuć adrenalinę. Ten szlak w Beskidach to zapewni

8. Gwadelupa

Jest to kolejna z egzotycznych destynacji, do której możemy udać się na podstawie dowodu osobistego. Głównym źródłem dochodów Gwadelupy jest turystyka. Wyspa przyciąga nie tylko ciepłym klimatem, ale również widokami lasów równikowych, które obejmują blisko 40 proc. powierzchni terytorium.

Czytaj też: Najdłuższe tunele drogowe na świecie. Ludzie specjalnie tam jadą dla atrakcji

9. Madera

Podobnie jak Azory i Wyspy Kanaryjskie wchodzi w skład Makaronezji, czyli grupy czterech archipelagów oraz kilkudziesięciu wulkanicznych wysp u wybrzeży Europy i Afryki. Z uwagi na łagodny klimat (ciepłe, deszczowe zimy oraz suche, niezbyt upalne lata) Madera bywa nazywana wyspą wiecznej wiosny. Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO zostały wpisane tutejsze lasy wawrzynolistne, które są ciekawym przykładem roślinności podzwrotnikowej.

Lasy wawrzynolistne na Maderze / źródło: © Günter Seggebäing, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

10. Gujana Francuska

Jako największy departament zamorski Francji stanowi ona kluczową rolę. Głównie dzięki zlokalizowanemu tutaj kosmodromowi Kourou, z którego wystrzeliwane są rakiety Ariane. W związku z tym, że terytorium jest słabo zaludnione i położone w Ameryce Południowej blisko równika, pod względem eksploracji kosmosu stanowi dla Francji oczko w głowie. Dzięki temu możemy korzystać na swobodzie podróży, przylatując tutaj na wypoczynek nad Oceanem Atlantyckim, mając w ręku jedynie dowód osobisty.