Nie przepraszaj za to, że „nie dałaś” dziecku rodzeństwa. 10 rad dla rodziców jedynaków

Większość obiegowych przekonań o jedynakach to mity, którym już od dawna przeczą badania naukowe. Jakie naprawdę są jedynaki? Jak je wychować na szczęśliwych i towarzyskich ludzi?
Nie przepraszaj za to, że „nie dałaś” dziecku rodzeństwa. 10 rad dla rodziców jedynaków

10 rad dla rodziców jedynaków:

1. Nie przepraszaj za to, że „nie dałaś” dziecku rodzeństwa, nie tłumacz się – jeśli będziesz to robić, dziecko odczuje, że rodzina jest jakoś „wybrakowana”.

2. Nie przejmuj się, jeśli dziecko zarzuca ci, że uczyniłeś go jedynakiem. Równie dobrze mogłoby ci zarzucać konflikty z siostrą czy dokuczanie brata.

3. Organizuj spotkania i zabawy z innymi dziećmi, wspólne wyjazdy. Pozwól dzieciom się kłócić i samodzielnie rozwiązywać konflikty.

4. Nie przerzucaj na dziecko swoich problemów, nie traktuj go jak dorosłego powiernika. Związek rodzic – jedynak łatwo może stać się zbyt intensywny.

5. Uważaj na swojego jedynaka, jeśli w rodzinie jest dużo stresu.

6. Nie obciążaj jedynaka zbyt wysokimi oczekiwaniami – dzieci bez rodzeństwa mają tendencję do brania tego do siebie.

7. Planuj na przyszłość – na swoją starość. Co się stanie, kiedy już nie będziesz w pełni sił? Jeśli to możliwe, oszczędzaj na opiekę i wydatki medyczne dla siebie, by nie obciążać nadmiernie jedynaka.

8. Nie idealizuj posiadania rodzeństwa – rozmawiaj z dzieckiem zarówno o dobrych, jak i tych mniej przyjemnych stronach posiadania siostry czy brata (np. kłótniach).

9. Ciesz się z tego, co masz! Z bliższej relacji ze swoim jedynym dzieckiem, ze wspólnie spędzonego czasu. Koncentruj się na plusach, nie na minusach.

10. Walcz ze stereotypem zepsutego jedynaka. Jeśli społeczeństwo przestanie w niego wierzyć, twojemu jedynakowi będzie się żyło łatwiej. I tobie też.

Opracowano na podstawie wywiadów z prof. Toni Falbo, prof. Adriean Mancillas oraz Lauren Sandler