Epidemia otyłości

Alarmujące statystyki opublikowało właśnie medyczne czasopismo The Lancet. Wynika z nich, że liczba otyłych dzieci i nastolatków wzrosła w ubiegłym roku do 124 milionów. Kolejne 213 milionów dzieci i nastolatków ma problem z nadwagą. To ponad dziesięć razy więcej niż 40 lat temu (statystyki z 1975 r. mówią o 11 milionach otyłych dzieci). Oznacza to, że w 2016 roku problem otyłości dotyczył 5,6 % dziewczynek i 7,8% chłopców.

Otyłość określana jest przy użyciu wskaźnika BMI - stosunku wagi do wzrostu. Wartość wskaźnika od 18,5 do 24,9 oznacza wagę optymalną, od 25 do 29,9 - nadwagę, wartość powyżej 30 określana jest jako otyłość.

- Wzrost poziomu otyłości wśród dzieci i młodzieży obserwujemy od czterech dekad i jest to zjawisko globalne. Szczególnie widoczne w krajach o niskich i średnich dochodach - powiedział Majid Ezzati, profesor Imperial College w Londynie, który prowadził badania opublikowane w The Lancet.

Najwyższe na całym świecie wskaźniki otyłości zanotowano na wyspach Pacyfiku. Na wyspach Cooka i Nauru ponad 30% osób w wieku od 5 do 19 lat stanowią osoby otyłe. Niewiele lepiej jest w Stanach Zjednoczonych, w Kuwejcie i Katarze – tam ten problem dotyczy ponad 20% osób. Wzrost otyłości przyspieszył szczególnie w Azji Wschodniej i Południowej.

A jak wygląda sytuacja na polskim podwórku? Z danych NIK przeprowadzonych podczas ostatniej kontroli wynika, że 22 proc. polskich uczniów waży za dużo, a grupa dzieci z nadwagą i otyłością zwiększyła się o ponad 5% w ciągu ostatnich czterech lat.

Jak podaje WHO, myśląc o globalnym problemie otyłości, powinniśmy wziąć pod uwagę konsekwencje, które zaczną być widoczne w dalszej perspektywie. Otyłość w wieku dziecięcym z dużym prawdopodobieństwem oznacza otyłości w wieku dorosłym. Wiążą się z tym liczne konsekwencjach zdrowotne, takie jak zwiększone ryzyko cukrzycy, choroby układu krążenia i niektóre nowotwory. Przewlekłe schorzenia to również większe obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej, a także systemu finansowego. Zdaniem naukowców już teraz powinniśmy wziąć pod uwagę te prognozy.