Nie, nie będziemy dyskutować nad prawdą obiektywną, tu odsyłamy do klasycznych dzieł filozofów. Zajmiemy się natomiast słynnymi kłamstwami i szwindlami. Zmieniały one układy sił, politykę, społeczeństwa, wywoływały wojny. 

Poznajcie naszą listę największych kłamstw!

10. Koń Trojański

W miłości i na wojnie nie przechodzi każdy fortel, a gdy Parys postanowił “skorygować” stan cywilny Heleny, żony króla Spartan, wywołał jedną z najsłynniejszych wojen w historii. Po 10 latach Spartanie byli przekonani, że pokonali Greków.

Wtedy ci drudzy wpadli na pomysł stworzenia gigantycznego drewnianego konia, którego postanowili przekazać w darze Trojańczykom. Nie wspomnieli oczywiście, że wewnątrz prezentu zapakowany jest oddział doborowych zabijaków, którzy z radością przejmą miasto jak tylko przekroczą bramy. 

Opisany w “Iiadzie” fortel jest chyba najsłynniejszym tego typu trikiem w historii wojen i zarazem skutecznym kłamstwem. To zresztą nie jedyny prezent, który przyniósł śmierć obdarowywanemu. Pas, który otrzymał Hektor, posłużył do ciągnięcia jego ciała za rydwanem, a miecz, który Narcyz przesłał Amejniasowi posłużył temu ostatniemu do popełnienia samobójstwa. Co tu jest kłamstwem? Dobre intencje wręczającego.