11 mitów na temat siłowni, w które pewnie wierzysz. Czas je odrzucić!

Niezależnie, czy walczysz o masę, czy o rzeźbę, lub po prostu lepszy nastrój, możesz być ofiarą jednego lub kilku z tych mylnych poglądów. Jeśli twoi trenerzy nie wybili ci tego z głowy – my spróbujemy. Oto zestawienie wciąż utrzymujących się mitów i błędnych przekonań. W ramach argumentów korzystamy z wiedzy naukowej.
11 mitów na temat siłowni, w które pewnie wierzysz. Czas je odrzucić!

Mit 1. By utrzymać formę należy ćwiczyć 1-2 razy w tygodniu

Fakt: To za mało, niestety nie odczujesz długotrwałego efektu.

– Minimum trzy razy tygodniowo to strukturalny program ćwiczeń – ocenia Shawn Arent z Rutgers University. – Technicznie powinno się robić coś codziennie, mam na myśli fizyczną aktywność. Obserwujemy, że coraz więcej siedzenia odwraca skutki twojej aktywności. 

Mit 2. Najlepszy czas na trening jest tuż po przebudzeniu

Fakt: Najlepszy czas jest wtedy gdy… masz na to czas, o ile ćwiczysz regularnie. Idealne jest wprowadzenie codziennego nawyku ćwiczeń. Jeśli wolisz siłownię wieczorem – proszę bardzo, a jeśli lepiej działa na ciebie poranne bieganie – też dobrze!

Nie masz jeszcze swojej ulubionej pory? Istnieją badania, wedle których poranne ćwiczenia pobudzają ciało do spalania większej ilości tłuszczu w ciągu dnia. 

Mit 3. Podnoszenie ciężarów zmienia tłuszcz w mięśnie

Fakt: Nie da się przerobić tłuszczu na mięśnie – to fizjologicznie są dwie różne tkanki. 

To, co naprawdę robi z naszym ciałem podnoszenie ciężarów to wzmacnianie masy mięśniowej, zatem tkanki tego typu namnażają się wokół upchniętych między nimi tkanej tłuszczowych. Najlepszym sposobem na obniżenie masy tłuszczowej jest zdrowa dieta.

 

 

Mit 4. Zagadki oraz gry to „siłownia dla mózgu”.

Fakt: Wiele naukowych badań potwierdza, że dla mózgu znacznie więcej dobrego robią ćwiczenia fizyczne niż łamigłówki.

Dwa nowe badania na przykład zwracają uwagę na to, że ćwiczenia aerobowe mają bardzo korzystny wpływ na ten organ. „To klucz do twojej głowy oraz do twojego serca” – piszą autorzy z Harvard Medical School. 

Mit 5. Ćwiczenia to najlepszy sposób na zgubienie zbędnych kilogramów

Fakt: Jeśli szukasz dobrego sposobu na zmniejszenie wagi – zacznij się zdrowo i regularnie odżywiać. 

 Jeśli chodzi o utratę wagi dieta ma znacznie ważniejszą rolę niż ćwiczenia – potwierdza Philip Stanforth z University of Texas. Oczywiście połączenie diety z regularnymi ćwiczeniami będzie najskuteczniejsze pod każdym względem. Do tego wzmocnią pamięć, uchronią mózg przed procesami starzenia się (prowadzącymi między innymi do choroby Alzheimera) i wpłyną pozytywnie na nastrój. 

Mit 6. Brzuszki są najlepszym sposobem na kaloryfer na brzuchu.

Fakt: Nie, ponieważ pracują przy nich głównie mięśnie podbrzusza. Znacznie skuteczniejszym sposobem jest tak zwana deska, która angażuje grupy mięśni brzucha z tyłu, przodu i po bokach. Jeśli chcesz zbudować sobie tarkę rodem z amerykańskiego filmu akcji – musisz dać wycisk wszystkim. 

 

 

Mit 7. Trening z ciężarami jest tylko dla mężczyzn

Fakt: Nie ma to nic wspólnego z poziomem testosteronu i płcią. Ćwiczenie z obciążeniami pozwala zarówno mężczyznom jak i kobietom wzmocnić masę mięśniową. 

Mit 8. Potrzeba przynajmniej 2 tygodni by „wypaść z formy”

Fakt: U większości ludzi tkanka mięśniowa zaczyna się rozpadać w ciągu zaledwie tygodnia od regularnego ćwiczenia. 

– Jeśli przestaniesz trenować, odczujesz pierwsze zauważalne spadki kondycji już w ciągu siedmiu dni – Arent – Albo tego używasz, albo to tracisz.

Mit 9. Sportowe napoje to najlepszy sposób na nawodnienie po treningu.

Fakt: Większość napojów dla sportowców to po prostu woda z cukrem. 

Zamiast tego eksperci polecają po prostu wodę i „wrzucenie na ruszt” proteinowego batonika. Badania potwierdzają, że białko dobrze wpływa na mięśnie po treningu.

 

 

Mit 10. Prowadzenie dziennika diety to sprawdzony sposób kontroli tego, co jesz

Fakt: Nawet jeśli bardzo staramy się świadomie podchodzić do diety, często zdarza nam się sobie folgować.

– Ludzie często przeceniają swoją fizyczną aktywność i nie doceniają tego jak wiele jedzą – mówi  Staforth. 

Mit 11. Przebiegnięcie maratonu to idealny sposób na bycie „fit”

Fakt: Nie jesteś gotowy na maraton? Żaden problem. Możesz trenować bieg długodystansowy bez rzucania się od razu na tak daleką trasę. 

Szybki bieg przez 5-10 minut dziennie daje część efektów wielogodzinnego treningu. Ludzie biegający mniej niż godzinę tygodniowo – dopóki robią to przez kilka minut intensywnie codziennie – obserwują u siebie podobną poprawę zdrowia co ci, którzy biegają nawet do 3 godzin w ciągu 7 dni. 

Dodatkowo ostatnie badania pokazują, że szybkie intensywne ćwiczenia przez krótki czas potrafią dać podobne skutki co długie wytrzymałościowe treningi, a często przy tym mogą sprawić więcej radości. 

 

Źródło: Science Alert