11 wspólnych cech, które mają osoby bardzo inteligentne

O ludzkiej inteligencji mogą świadczyć interakcje społeczne, wybory życiowe i postawy. Jak zatem wygląda przepis na inteligentną osobę?
11 wspólnych cech, które mają osoby bardzo inteligentne

Składników jest całkiem sporo, ale już na wstępie możemy odkryć kilka kart. Otwartość, ciekawość, poczucie humoru ale… no właśnie, tu zaczynają się schody. Nie wszystko złoto co się świeci, więc przechodzimy do rzeczy.

 1. Zdolność do dopasowywania się do sytuacji

To ważna cecha wszystkich, którzy wychodzą gładko z każdej opresji. Rozeznanie, analiza i dopasowanie się do danej sytuacji. Wybitnemu znawcy sztuk walki, Bruce’owi Lee przypisuje się słowa „Bądź jak woda – przystosowuje się do każdego naczynia, a może zniszczyć skałę” . Badania psychologów zdają się to potwierdzać. Encyclopaedia Britannica definiuje wręcz inteligencję jako możliwość adaptowania się do zastanej sytuacji.

 1. Wiesz jak wiele nie wiesz

Słynna maksyma Sokratesa „Wiem, że nic nie wiem” to jedno, ale nie chodzi tu o czczą demagogię. Zdając sobie sprawę z własnych braków otwieramy sobie drzwi do rozwoju: sportowego, intelektualnego, każdego innego.

Justin Kruger oraz David Dunning w swoim badaniu wykazali, że im mniej jesteś inteligentny, tym chętniej przeceniasz swoje możliwości poznawcze. Podczas jednego z eksperymentów pokoło połowa spośród studentów o gorszych wynikach testu LSAT przeceniła swój talent. Ci, którzy zdali dobrze zwykle podawali mniejszą liczbę poprawnych odpowiedzi niż okazała się faktycznie.

 1. Pozostają ciekawi

Ciekawi świata oczywiście. „Nie mam specjalnych zdolności, jestem ogromnie ciekawy” – miał kiedyś ponoć powiedzieć sam Albert Einstein. W 2016 roku w Journal of Individual Differences opublikowano badanie, które wskazuje na związek inteligencji i otwartości dzieci z doświadczeniem w okresie dorosłości, co przekłada się na intelektualną ciekawość świata.

Naukowcy prześledzili tysiące osób w Wielkiej Brytanii przez 50 lat i zauważyli, że jedenastolatki o wyższych wynikach testu IQ stały się znacznie bardziej otwartymi rodzicami około pięćdziesiątki.

 
 1. Dużo czytają

To poniekąd wynik ciekawości. Gromadzenie wiedzy wciąż najczęściej oznacza wiele godzin nad tekstem – niezależnie czy na papierze, czy ekranie. Nie jest też tak, że chodzi tylko o naukowe dzieła, czy klasykę. Bill Gates oraz Oprah Wnifrey przyznawali nie raz, że czytają dosłownie wszystko, co wpadnie im w ręce.

 1. Mają otwarte umysły

Inteligentni ludzie nie zamykają się na nowe możliwości i pomysły. Nie chodzi o postępowość za wszelką cenę, a otwarcie na dyskusję, szukanie alternatywnych scenariuszy.

Psychologowie zauważyli jakiś czas temu, że właśnie tacy ludzie lepiej radzą sobie w testach na inteligencję. Jednak jednocześnie inteligentni są ostrożni przy doborze tego jaki pomysł wcielić w życie.

 1. Lubią swoje własne towarzystwo

Tu znów przytoczymy porzekadło: „inteligentny człowiek nie nudzi się we własnym towarzystwie”, co mniej więcej oznacza, że zawsze znajdzie sobie coś do roboty. Jednak nie do końca o to chodzi. W 2016 British Journal of Psychology opublikował artykuł sugerujący, że inteligentniejsi czerpią mniej satysfakcji ze spotkań towarzyskich niż większość ludzi. Po prostu wolą pobyć ze sobą.

 1. Mają silną samokontrolę

Naukowcy badający związki inteligencji z opanowaniem w 2009 opublikowali swoje wyniki w Psychological Science. Uczestnicy badania mieli wybrać między dwiema formami wynagrodzenia: mała suma natychmiast lub większa, ale trzeba na nią poczekać. Osoby, które lepiej wypadały w testach IQ były w stanie lepiej poradzić sobie z pokusą szybkiego zarobku, który oznaczałby de facto stratę.

Według autorów tego badania przednia część kory zakrętu obręczy mózgu może odgrywać ważną rolę w podejmowaniu trudnych decyzji oraz panowaniu nad sobą.

 1. Są naprawdę zabawni

Poczucie humoru to ważny wskaźnik inteligencji. Badanie z 2011 roku przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Nowym Meksyku pokazało, że osoby o lepszej inteligencji werbalnej (władanie językiem, wyrażanie myśli) radziły sobie lepiej z zadaniem jakim było wymyślenie zabawnego podpisu pod rysunkiem. Inne badanie z tej samej uczelni pokazało, że profesjonalni komicy miewają wyższą inteligencję werbalną od pozostałych osób.

 
 1. Doceniają czarny humor

Według badań z 2017 roku, opublikowanych w Cognitive Processing osoby, które lepiej radziły sobie na testach inteligencji werbalnej i niewerbalnej w znacznie większym stopniu doceniają czarny humor. Co ciekawe, lubiący takie żarty wcale nie okazywali się w jakikolwiek sposób zaburzeni czy agresywni, zatem nie trzeba się niczego obawiać.

 1. Są wrażliwi na doświadczenie innych

Inteligencja emocjonalna to rozpoznawanie stanów uczuć innych oraz korzystania z własnych emocji i wreszcie reagowania na emocje innych. Często zamykamy je w pojęciu „empatia” jednak znane są przypadki osób inteligentnych ponad normę, których empatia pozostawiała wiele do życzenia. Owszem, rozumiały cudze doświadczenie i emocje, ale w żaden sposób nie modyfikowały na tej podstawie swoich postaw i wyborów.

Ludzie inteligentni emocjonalnie nie tylko potrafią czytać z siebie i innych uczucia, ale także wykorzystać je do tego by uczyć się o sobie i innych.

 1. Myślenie poza schematami

Anglicy i Amerykanie nazywają to „think outside the box” – myślenie poza pudełkiem, czyli przełamywanie nawyków i ograniczeń, szukanie nowych rozwiązań oraz nierzadko zaprzeczanie temu, co powszechnie się uznaje za najlepsze i jedyne słuszne.

Rzeczywiście osoby o wyższej inteligencji nierzadko znajdują „skróty” w sytuacjach, które dostarczają innym problemów. Potrafią także buntować się przeciw normom skutecznie wykazując ich nieadekwatność i ograniczenia.