Są zazdrosne o swoich właścicieli. 12 ciekawostek dla wszystkich miłośników psów

Psy nie zawsze są optymistami, a przy sikaniu podnoszą łapę, by przekazać ważne informacje. Przypominamy kilka informacji na temat tych wyjątkowych zwierząt!
pies, człowiek, ludzie
pies, człowiek, ludzie

Pies może dosłownie przedłużyć nam życie

Szwedzka psycholog, Kerstin Uvnäs Moberg bada rolę, jaką zwana hormonem miłości oksytocyna odgrywa w tworzeniu się relacji między ludzkimi matkami i ich dziećmi. Pod wpływem tego hormonu produkowanego w podwzgórzu – ośrodku zlokalizowanym w podstawie mózgu – tworzy się więź między matką a noworodkiem. Moberg wysnuła hipotezę, że oksytocyna może grać podobną rolę w tworzeniu się związku psa z właścicielem. Aby to udowodnić, pobrała ich krew przed sesją wspólnej zabawy i pieszczot, a potem w jej trakcie. I u ludzi, i u psów poziom oksytocyny znacząco się podniósł – dokładnie tak, jak podczas kontaktu matki z niemowlęciem. Jako że hormon ten obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza poziom stresu, niektórzy naukowcy uważają, że psy mają korzystny wpływ na zdrowie właścicieli i mogą nawet … przedłużyć ich życie.

Suczka Chaser z właścicielem/ fot. Facebook, Chaser the Border Collie

 

Psy rozumieją znaczenie słów

Umiejętność rozumienia ludzkiej mowy została opisana na podstawie psów rasy border collie i jak na razie to one dzierżą prym w tej dziedzinie. Słynny border Rico znał nazwy 200 rzeczy. Z kolei suczka tej rasy o imieniu Chaser nie tylko nauczyła się 1022 nazw przedmiotów, ale także potrafiła klasyfikować je zgodnie z kształtem i przeznaczeniem. Ludzką mowę rozumieją też inne rasy. Znany jest przypadek yorkshire teriera, który nauczył się 120 słów. 

Zdaniem naukowców zdolności psów mogą wynikać z ich udomowienia. Przez kilkanaście tysięcy lat ludzie dobierali sobie zwierzęta tak, by zwracały na nich uwagę i wykonywały ich polecenia. Dlatego choć wilka i psa różni jedynie ułamek procenta genów, to jednak wilk nie umie odgadywać znaczenia słów.

Czytaj więcej

 

Psy potrafią rozpoznawać wyraz twarzy

naukowcy z Instytutu Badawczego Messerliego w Wiedniu przeprowadzili eksperyment, podczas którego pokazywano psom zdjęcia uśmiechniętych i zdenerwowanych ludzi, a także same fragmenty ich twarzy. Okazało się, że psy potrafiły nie tylko rozpoznać nastrój obserwowany na zdjęciu, ale także “poskładać” fragmenty jednej twarzy. Autorzy eksperymentu zauważyli, że psy prawidłowo umiały dopasować “wesołe” oczy to “wesołych” ust i na odwrót. 

Czytaj więcej!

 

Pies też może “zarazić się” ziewaniem

Ziewanie jest zaraźliwe, wystarczy, że zobaczymy kogoś, kto ziewa, i natychmiast czujemy nieodpartą chęć ziewnięcia. Ludzie zarażają się ziewaniem od siebie nawzajem, ale patrząc na naszych ziewających czworonożnych pupili, też zaczynamy ziewać. Co ciekawe, działa to również w drugą stronę. Jeszcze ciekawsze jest to, że psy dosyć skutecznie odróżniają prawdziwe ziewnięcia od udawanych i zwracają większą uwagę na ziewnięcia swojego właściciela niż osób postronnych. Na podstawie tych obserwacji badacze wysnuli teorię, że w przypadku psów ziewanie jest przejawem empatii.

 

Psy nie zawsze są optymistami

Psy zazwyczaj wydają nam się wiecznie szczęśliwe, jednak badania pokazują, że ich psychika jest o wiele bardziej złożona niż moglibyśmy przypuszczać. 

Badaczka z Sydney zaobserwowała, że psy potrafią być bardzo delikatne i ostrożne, a nawet bać się niektórych zadań, czując, że mogą im nie podołać. Pesymistyczne psy są o wiele bardziej nerwowe, boją się, że coś może im nie wyjść. Będą raczej piszczeć i zwalniać tempo, byle tylko uniknąć powtórki kłopotliwego zadania i ewentualnej porażki.

“Jeśli pies zachowuje się tak, jakby zbyt szybko się poddawał, to nie należy się martwić. Nie oznacza to, że jest nieszczęśliwy, ale być może po prostu potrzebuje większej zachęty” – podsumowuje Melissa Starling, autorka badania. Czytaj więcej!

 

Psy podnoszą łapę przy sikaniu, by przekazać ważne informacje

Pies, czując zapach odchodów innego psa, uzyskuje informację na temat jego wieku, stanu zdrowotnego, psychofizycznego i fazy płodności (u suk). Podnoszenie łapy w trakcie oddawania moczu pozwala przekazać innym psom dodatkowe informacje na temat… swojego wzrostu! Im wyżej ulokowany znacznik zapachowy – tym wyższy (większy) musiał być samiec, który go pozostawił.

Zaznaczanie obecności na danym terenie jest zachowaniem wspólnym zarówno dla psów, jak i suk. Psy oraz suki często próbują zostawiać swój znacznik zapachowy na znaczniku „poprzednika”, co ma zaznaczyć ich obecność i podkreślić znaczenie w danym środowisku. 

 

Psy są zazdrosne o swoich właścicieli

Człowiek nie jest jednym gatunkiem zdolnym do odczuwania zazdrości. Podobne uczucie ogarnia także psy. Badacze z Kalifornii odkryli, że psy potrafią odczuwać zazdrość o swoich właścicieli. Zwłaszcza gdy… widzą ich w towarzystwie innych psów.  

Czytaj więcej!

 

Mózgi psów “odpowiadają” na to, co do nich mówimy

W mózgach psów występują specjalne obszary związane z odbieraniem i przetwarzaniem dźwięku – dokładnie tak samo, jak u ludzi. Mózgi psów są także wyczulone na bodźce akustyczne emocji.Naukowcy z Węgier zauważyli, że psy odbierają i przetwarzają dźwięki w tym samym rejonie mózgu co ludzie. Może to oznaczać, że u psów działa mechanizm odczytywania emocji i intencji podobny do ludzkiego. Czytaj więcej

 

Merdanie ogonem to ważny dla psa komunikat

Merdanie ogonem może oznaczać o wiele więcej niż “cieszę się, że cię widzę”. Okazuje się, że psy mogą merdać wyraźnie bardziej w lewą lub prawą stronę. A robią to, by przekazać konkretne informacje innym psom. Badania wskazują, że merdanie w prawo oznacza szczęście i zadowolenie. Natomiast w lewo – strach lub zdenerwowanie. Zachowanie odzwierciedla to, co dzieje się w mózgu psa. Czytaj więcej

 

Psy rozumieją słowa i liczby

Zdaniem psychologa Stanleya Corena z kanadyjskiego British Columbia University psy rozumieją ponad 150 słów, które wypowiadamy i potrafią liczyć do pięciu. Coren stwierdził, że pies radzi sobie mniej więcej tak samo dobrze, jak dwuletnie dziecko (a nawet 2,5 letnie, z wyjątkiem mówienia i chodzenia w pozycji pionowej). Najmądrzejsze psy potrafią zrozumieć jeszcze więcej słów i znaków. 

 

Psy nie lubią ludzi, którzy źle traktują ich właścicieli

Psy dobrze rozumieją, gdy ktoś źle się odnosi do ich właścicieli. By dowieść swej solidarności, potrafią nawet odmówić przyjęcia pożywienia od takiej osoby. Badania przeprowadzone przez naukowców z Japonii oznaczają, że psy, podobnie jak ludzie oraz nieliczne naczelne, mają zdolność do społecznego współdziałania. 

– Nasze badania udowadniają, że psy potrafią dokonać społecznej i emocjonalnej oceny naszych zachowań. Oznacza to, że wcale nie kierują się wyłącznie “własnym interesem” – podsumował autor badania prof. Kazuo Fujita z Uniwersytetu w Kioto. Czytaj więcej!

 

 

Psy towarzyszyły ewolucji człowieka

Badania genetyczne prowadzone przez naukowców ze Sztokholmu wskazują,  udomowienie psów miało miejsce znacznie wcześniej niż do tej pory przypuszczano. Zdaniem badaczy do oddzielenia psów od wilków mogło dojść 27 tys. lat temu. Te wyniki tłumaczą wyjątkowo silną więź, jaka może się nawiązać między ludźmi i ich psami.