12-latek sam zbudował fuzor i przeprowadził fuzję jądrową. Tak został rekordzistą

Jackson Oswalt z Memphis w stanie Tennessee został oficjalnie uznany za najmłodszą osobę na świecie, której udało się przeprowadzić fuzję (inaczej syntezę lub reakcję) jądrową. Jego nazwisko trafi teraz do Księgi Rekordów Guinnessa.
12-latek sam zbudował fuzor i przeprowadził fuzję jądrową. Tak został rekordzistą

Jackson przeprowadził fuzję na kilka godzin przed swoimi trzynastymi urodzinami, więc w Księdze Rekordów Guinnessa zapisze się jako genialny 12-latek. Co ciekawe Jackson przeprowadził cały proces w swoim domu rodzinnym, a do uzyskania reakcji wykorzystał zbudowany przez siebie fuzor.

Jego imponujące osiągnięcie zostało zweryfikowane przez Fusor.net, The Open Source Fusor Research Consortium i potwierdzone przez badacza fuzji – Richarda Hulla, który prowadzi listę naukowców-amatorów, którzy przeprowadzili fuzję jądrową w domu.

Jackson po raz pierwszy usłyszał o syntezie jądrowej, gdy miał 12 lat i prowadził badania online. W trakcie poszukiwań dodatkowych źródeł, natrafił na wzmiankę o Taylorze Wilsonie – samouku z dziedziny fizyki jądrowej, któremu udało się przeprowadzić syntezę jądrową w młodym wieku. Wydarzenie miało miejsce w roku 2008, kiedy Taylor miał 14 lat. Uzyskał wtedy rekord, który dziś należy do Jacksona.

To właśnie postać nastoletniego fizyka zainspirowała Jacksona do zbudowania własnego fuzora. Dziś już 15-letni fizyk podkreśla, że był jedyną osobą, która miała jakikolwiek udział w projektowaniu lub produkcji urządzenia.

Jackson początkowo nie był przekonany, że uda mu się uzyskać syntezę jądrową i pobić rekord.

– Nie udało mi się osiągnąć wystarczająco silnej próżni, aby „rozpalić” reakcję, ale dzięki wytrwałości osiągnąłem swój cel – mówi Jackson w rozmowie z Guinness World Records.

Ponieważ pomysł przeprowadzenia syntezy jądrowej w warunkach domowych wielu wydawał się niemożliwy, rodzina i przyjaciele Jacksona nie potrafili zrozumieć, co nastolatek rzeczywiście zamierza zrobić. Niektórzy uważali jego projekt za nieco „dziwaczny”, ale Jackson nie przejmował się komentarzami i kontynuował prace pomimo wątpliwości. Ostatecznie projekt zakończył się sukcesem, a nastolatek pokazał bliskim, że jego plany były realne.

Teraz, w wieku 15 lat, Jackson nie przeprowadza już częstych eksperymentów. Postanowił poszukać kolejnej rzeczy, w której mógłby okazać się najlepszy. Na kartach księgi Guinnessa z pewnością znajdzie wiele rekordów do pobicia.

Fuzja jądrowa – co to jest?

Fuzja jądrowa (reakcja termojądrowa, synteza jądrowa) to zjawisko polegające na złączeniu się dwóch lżejszych jąder atomowych w jedno cięższe. W wyniku fuzji mogą powstawać obok nowych jąder też wolne neutrony, protony, cząstki elementarne i cząstki alfa.

Fuzja to proces, w którym jądra atomowe zderzają się ze sobą ulegając syntezie i uwalniając przy tym energię. W wyniku reakcji egzotermicznej wydzielona energia (w postaci energii kinetycznej produktów i promieniowania gamma), zostaje rozproszona na otaczających atomach i przekształca się na energię cieplną.

Jądra atomowe mają dodatni ładunek elektryczny i dlatego się odpychają – aby doszło do ich połączenia muszą zbliżyć się na tyle, aby siły oddziaływań jądrowych pokonały odpychanie elektrostatyczne. Niezbędnym warunkiem do tego jest prędkość (energia kinetyczna) jąder. Wysoką energię jąder uzyskuje się w bardzo wysokich temperaturach lub rozpędzając jądra w akceleratorach cząstek. Aby uzyskać energię z syntezy jądrowej należy podgrzać gaz złożony z dwóch izotopów wodoru, deuteru i trytu, do wysokiej temperatury rzędu 100 mln stopni Celsjusza.