12. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – poznaj fascynujący język nauki

Czy istnieje przepis na kometę? Jak wywołać prywatne trzęsienie ziemi? Skąd się biorą światełka robaczków świętojańskich? Jak oszukać mózg? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź już w sobotę, 14 czerwca br. podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Tego dnia na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie w godz. 11.00-20.00 już po raz 12. odbędzie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku tematem przewodnim imprezy będzie “Poznaj język nauki”.

Na scenie na Rynku Nowego Miasta przez cały dzień wyjątkowi naukowcy – popularyzatorzy nauki będą sprawiać, że otworzymy szerzej oczy ze zdumienia. Jedną z zaproszonych gwiazd tegorocznej imprezy będzie Bob Friedhoffer, profesor The City University of New York Center for Advanced Study In Education, który zaczaruje nas m.in. lustrzanymi iluzjami optycznymi.

Jak zwykle będzie można zobaczyć fascynujące wynalazki, ciekawe eksperymenty, najnowsze osiągnięcia oraz około 1000 fantastycznych pokazów i prezentacji z całego świata, przybliżających zagadnienia naukowe w ciekawy i interaktywny sposób. Czy nauka może być kolorowa, wybuchowa, zaskakująca i fascynująca? Na Pikniku będzie można się o tym przekonać z całą pewnością!

W 210 namiotach zaprezentuje się ponad 200 instytucji z 19 krajów świata: Polski, Belgii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Libanu, Litwy, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Gościem specjalnym w tym roku będzie Finlandia. Po raz pierwszy podczas Pikniku zostaną zaaranżowane dwie duże sceny z pokazami – główna na Rynku Nowego Miasta oraz druga na Podzamczu. Teren miasteczka namiotowego obejmie powierzchnię 40 000 m2.

Podczas Pikniku każdy będzie mógł dowiedzieć się także, jak wygląda łazik marsjański i co się dzieje w Kosmosie, pokibicować walkom robotów, a chętni będą mogli zbudować własne DNA oraz obejrzeć jak działa model cybernetycznej dłoni. Odważni kierowcy będą mogli spróbować symulatora zderzeń, a dzięki “alkogoglom” doświadczyć, jak zachowuje się za kierownicą osoba pod wpływem alkoholu. Na własne oczy będzie można obejrzeć lewitujący nad torem pociąg – Nadprzewodnikową Kolejkę Magnetyczną oraz wiele innych fantastycznych doświadczeń.

Specjalnie dla młodszych dzieci zostaną zorganizowane miejsca do zabaw edukacyjnych. Licznym pokazom towarzyszyć będą jak zwykle występy artystyczne na scenie, a w międzyczasie będzie można nabrać sił w kilku specjalnie przygotowanych punktach gastronomicznych.

Duża liczba stanowisk oraz różnorodność przedstawianych doświadczeń pozwolą każdemu zobaczyć mnóstwo fascynujących pokazów i atrakcji. Podział na specjalne sektory tematyczne umożliwi każdemu szybsze znalezienie interesującego tematu. Obok Miasteczka Kosmicznego, Miasteczka Politechniki, Wioski Europejskiej i Wioski Archeologicznej, po raz pierwszy w tym roku powstanie Miasteczko LHC, związane z fizyką jądrową i centrum CERN w Szwajcarii.

Jeszcze przed 14-stym czerwca po śródmieściu Warszawy będzie jeździł specjalny autobus, tzw. “ogórek” cabrio, zachęcający do zapoznania się z wybranymi doświadczeniami i samą ideą Pikniku. Interaktywny autobus będzie jeździł w poniedziałek, 9 czerwca br. między godziną 11.00 a 19.00. Dłuższe postoje zaplanowano na Placu Konstytucji – tam właśnie odbędą się półgodzinne pokazy dla publiczności, przygotowane przez animatorów Centrum Nauki Kopernik.

Na stronie internetowej: www.polskieradio.pl/nauka, jeszcze w trakcie trwania Pikniku, będzie można zobaczyć najciekawsze pokazy, transmisję przeprowadzi Polskie Radio Euro, a relacje z przebiegu imprezy będą nadawane na antenach Polskiego Radia – w Programie 1, 2 oraz w radiowej Trójce.

Wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzić czas, zapraszamy w sobotę 14 czerwca w godz. 11.00 – 20.00 na Rynek Nowego Miasta i Podzamcze w Warszawie. Wstęp bezpłatny.
Więcej informacji już wkrótce na stronach internetowych: www.pikniknaukowy.eu oraz www.polskieradio.pl/piknik

Więcej:nauka