12 ważnych lekcji od życia. Warte zastanowienia!

Nic tak nie dodaje otuchy na początku drogi, jak kilka sprawdzonych porad od kogoś, kto chociaż część tej drogi ma już za sobą.
12 ważnych lekcji od życia. Warte zastanowienia!

Olesya Novikova, rosyjska dziennikarka, blogerka i podróżniczka, podjęła świadomą pracę nad rozwojem osobistym. Pewnego dnia postanowiła poukładać do odpowiednich przegródek najważniejsze lekcje, które odebrała w ciągu swojego, wcale nie tak długiego, 32-letniego życia.

Casus Novikovej potwierdza, że rozwój zależy przede wszystkim od wewnętrznego zaangażowania i podejmowanych świadomie osobistych wysiłków. Spośród zapisanych przez nią lekcji, wybraliśmy te, które wydawały nam się szczególnie warte zastanowienia – bez względu na wiek czy doświadczenie życiowe.

1. Każdy się czegoś boi

Nawet piękni, utalentowani i inteligentni ludzie. Wszyscy odczuwamy lęk przed nieznanym, boimy się zmian i odczuwamy dyskomfort, gdy podejmujemy ryzyko lub robimy coś po raz pierwszy. Martwimy się o naszych najbliższych, pracę, przyszłość. Strach to nieodłączny element naszego życia – nieważne, jak dużo mamy doświadczenia, pewności siebie, pieniędzy czy sławy. I nie ma w tym nic złego. To znaczy, że ciągle żyjemy. Ważne, by zaakceptować to uczucie niepewności jako jedyną stałą w życiu i nauczyć się działać mimo to.

2. Zmiany są nieuchronne, nie należy przed nimi uciekać

Stabilizacja to iluzja. Jesteśmy w ciągłym ruchu. Zmieniamy się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, a ten proces nie zatrzymuje się nawet na sekundę. I dobrze. Jest ruch, jest życie, jest rozwój. Rozsądna osoba nie zada pytanie „Co robić, by uniknąć zmian?”, zapyta raczej ”Czy naprawdę muszę mieć nad wszystkim kontrolę”?”. Otwartość na zmiany, elastyczność i umiejętność odnalezienia się w nowych okolicznościach to cechy szczęśliwego człowieka.

3. Nigdy nie będziesz w pełni przygotowany na zmiany

Zawsze znajdzie się jakieś „ale”, które każe ci odłożyć zmiany na później. Jeśli cię coś uwiera, nie ma sensu czekać. Idealny moment nie nadejdzie, „najwyższy czas” na decyzję jest teraz.

4. “Dziś” jest tym, co pomyślałeś i zrobiłeś wczoraj, “jutro” jest tym, co robisz i myślisz dziś

Powtarzaj jak mantrę dopóki nie zrozumiesz, że jedyną osobą odpowiedzialną za swoje problem jesteś ty.

 

5. Nie mamy żadnych gwarancji

To podstawowa zasada we wszechświecie, którą trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji i snuciu planów na przyszłość. Nie możemy rościć sobie prawa do pewności. Warto natomiast nauczyć się mówić „tak” ludziom i sytuacjom, pomimo lęku, że się nie uda.

6. Szczęście i przyjemności i to nie to samo

Jedząc ciasto czekoladowe, popijając lampkę wina czy paląc papierosy doznajemy przyjemności. To uczucie w swej naturze bardzo krótkotrwałe. Nierozerwalnie związane z późniejszym poczuciem niezadowolenia, nudy albo przesycenia. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z małych przyjemności.Przeciwnie! Nauczy się doceniać nawet te najmniejsze. Nie uzależniajmy jednak poczucia szczęścia od poziomu przyjemności.

7. Cierpienie jest częścią życia

Budda miał rację. Każdy cierpi – i ten kto ma wszystko, i ten kto nie ma nic. Ktoś przestaje kogoś kochać, ktoś ulega wypadkowi. Są sprawy, na które nie mamy wpływu i których nie możemy uniknąć, ale zawsze możemy zdecydować, jak sobie z tym cierpieniem poradzimy. Najlepiej zaakceptujmy fakt, że jest. I już.

8. Szczęście to utrzymywanie wewnętrznej równowagi

Szczęście to nie pasmo sukcesów czy zrealizowane cele: troskliwy partner, dobrze płatna praca, własne mieszkanie. Owszem, zdarzają się fajerwerki, ale prawdziwe szczęście to wewnętrzny spokój, pakt zawarty z samym sobą, świadomość, że wszystko czego potrzebuję, już mam, bo jest we mnie. Jak osiągnąć taki stan? Przede wszystkim dyscyplinując umysł: pokonywać automatyczne reakcje, zachowywać radość nie tylko w przyjemnych okolicznościach.

9. Nie ma czegoś takiego jak lenistwo

Są za to zajęcia, których nie lubimy z jakiegoś powodu wykonywać, wypalenie i związany z nim brak energii albo perfekcjonizm, który powstrzymuje nas przed podjęciem działań. Pytanie brzmi: jaka jest Twoja wymówka?

 

10. Życie jest jak książka, której pierwszy rozdział nie jest napisany przez ciebie

Czasem nawet kolejne rozdziały nie są naszego autorstwa. Jesteśmy w dużej mierze zlepkiem przekonań, które podzielają ludzie wśród których żyjemy i wśród których dorastaliśmy. Wpływa na nas przestrzeń, w której żyjemy i pracujemy,  konkretne biuro, ulica. Kanał telewizyjny, który codziennie karmi nas wyselekcjonowaną porcją informacji. Chłoniemy wiele opinii, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy. W dzieciństwie ten  proces ten był całkowicie poza naszą kontrolą. Dobra wiadomość jest taka, że świadomie możemy przepracować to, co nas kształtowało.

11. Rozwiązanie, które działało w przeszłości może okazać się przeszkodą, by przejść do kolejnego etapu

Czasami trzeba umieć zrezygnować z tego, co było dla nas dobre w przeszłości. Przykład? Zasady, które sprawdzają się dla małych firm, nie działają w przypadku wielkich korporacji. Nie można się rozwijać, trzymając się tych samych rozwiązań, nawet jeśli jeszcze wczoraj pomagały nam wzrastać. I nie dotyczy to tylko rozwoju zawodowego.

12. Wszystko, co nam się przytrafia, możemy interpretować na co najmniej trzy różne sposoby.

1. To znak! 2. To przypadek – znaki nie istnieją. 3. Może to test? Los wystawia nas na próbę, zbija z tropu, by sprawdzić szczerość naszych intencji.

 

Źródło: brightside.me