Świadomość ludzi dotycząca dbania o środowisko naturalne jest coraz większa, niestety nasze dotychczasowe działania okazują się zbyt małe, dlatego musimy zrobić o wiele więcej, by powstrzymać degradację naszej Planety. Warto nie tylko samemu podejmować ekologiczne inicjatywy ale też edukować innych ludzi: znajomych czy rodzinę. Środowisko pracy nie powinno tutaj stanowić wyjątku, w końcu to tam spędzamy sporą część naszego dnia. Jeśli chcesz wpłynąć na swoich kolegów i koleżanki a także pracodawcę, by zmienić wasze biuro w bardziej przyjazne środowisku, skorzystaj z poniższych pomysłów:

1 . Zamień tradycyjne żarówki na ledowe

Tradycyjne jarzeniówki używane w wielu biurach, zawierają nawet do 4 mg rtęci. Pierwiastek ten jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt, może też zanieczyszczać powietrze, wodę i glebę. Warto zatem rozważyć przejście na oświetlenie LED-owe. Takie żarówki nie zawierają rtęci, zużywają nawet 75% mniej energii i działają do 25% dłużej niż żarówki jarzeniowe.

2. Zamień wodę z plastików na filtrowaną

Ma to korzystny wpływ nie tylko na środowisko i zmniejszenie ilości plastikowych odpadów ale też na twoje zdrowie, bowiem większość polskich producentów wody stosuje plastiku PET-1 do produkcji swoich butelek. Wiele badań udowodniło, iż woda w nich przechowywana może zawierać mikroplastik, Biosfenol A a nawet formaldehyd, substancje, które zaburzają gospodarkę hormonalną oraz powodują nowotwory. Zanim kupisz wodę w plastiku, pamiętaj: każda jednorazowa butelka składa się w 70% z nowo wytworzonego plastiku, który będzie rozkładał się setki lat.

 

 

3. Ogranicz ilość elektrośmieci oraz prawidłowo je utylizuj

Firmy powinny zwracać większą uwagę na wybór odpowiednich urządzeń elektrycznych tak, by lepiej spełniały ich wymagania i dzięki temu służyły dłużej. Eksperci alarmują, że w samej UE do 2020 produkowanych będzie do 12 milionów ton elektrośmieci rocznie. A co gorsze, statystyki pokazują, że na całym Świecie przetwarza się ich jedynie 20%. Dopilnuj, by zużyty sprzęt elektroniczny został dostarczony do specjalnych punktów, odpowiedzialnych za ich utylizację.

4. Ogranicz zużycie energii elektrycznej

Brzmi banalnie ale czy wszyscy pamiętamy o wyłączeniu komputera przed wyjściem z pracy? Niestety komputer lub inne urządzenia w stanie hibernacji (stand by) wciąż pobierają energię. Nawet wyłączony komputer może dalej zużywać niewielkie ilości energii, jeśli będzie podłączony do zasilania. A co jeśli tych komputerów jest w firmie jest 300 lub 500? Pamiętajmy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka lub wyłączyć listwę zasilającą. Takie działania w skali makro mogą przełożyć się na znacznie zmniejszenie poboru prądu, którego produkcja emituje ogromne ilości CO2 do atmosfery.

5. Ogranicz działanie klimatyzacji

Kolejny pożeracz prądu w naszym biurze to klimatyzator. Ponieważ 20% całkowitego prądu zużywanego w budynkach na całym świecie generowane jest przez klimatyzatory i wiatraki elektryczne, należy poświęcić im oddzielny punkt. Jak ograniczyć tak duże zużycie energii? Jeśli naprawdę uważasz, że klimatyzacja to konieczność, warto wybrać model przyjazny środowisku. Jeśli chcesz postawić na jeszcze bardziej zielone rozwiązanie, zainwestuj w rośliny.