15 pomysłów, by twoje biuro było bardziej eco friendly

Temat negatywnego wpływu człowieka na środowisko jest ostatnio szeroko dyskutowany. Pojawia się coraz więcej inicjatyw, których celem jest zahamowanie negatywnego oddziaływania na naszą Planetę, takich jak wywieranie nacisku na grupy trzymające władzę do zmian regulacji, czy zmianę nawyków i nastawienia ludzi. Jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznie w kontekście podejmowania decyzji dotyczących naszych gospodarstw domowych. Wciąż jednak niewiele myślimy w taki sposób o czasie spędzanym w miejscu pracy. Co możemy zrobić, by nasze biura stały się bardziej eko?
15 pomysłów, by twoje biuro było bardziej eco friendly

Świadomość ludzi dotycząca dbania o środowisko naturalne jest coraz większa, niestety nasze dotychczasowe działania okazują się zbyt małe, dlatego musimy zrobić o wiele więcej, by powstrzymać degradację naszej Planety. Warto nie tylko samemu podejmować ekologiczne inicjatywy ale też edukować innych ludzi: znajomych czy rodzinę. Środowisko pracy nie powinno tutaj stanowić wyjątku, w końcu to tam spędzamy sporą część naszego dnia. Jeśli chcesz wpłynąć na swoich kolegów i koleżanki a także pracodawcę, by zmienić wasze biuro w bardziej przyjazne środowisku, skorzystaj z poniższych pomysłów:

1 . Zamień tradycyjne żarówki na ledowe

Tradycyjne jarzeniówki używane w wielu biurach, zawierają nawet do 4 mg rtęci. Pierwiastek ten jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt, może też zanieczyszczać powietrze, wodę i glebę. Warto zatem rozważyć przejście na oświetlenie LED-owe. Takie żarówki nie zawierają rtęci, zużywają nawet 75% mniej energii i działają do 25% dłużej niż żarówki jarzeniowe.

2. Zamień wodę z plastików na filtrowaną

Ma to korzystny wpływ nie tylko na środowisko i zmniejszenie ilości plastikowych odpadów ale też na twoje zdrowie, bowiem większość polskich producentów wody stosuje plastiku PET-1 do produkcji swoich butelek. Wiele badań udowodniło, iż woda w nich przechowywana może zawierać mikroplastik, Biosfenol A a nawet formaldehyd, substancje, które zaburzają gospodarkę hormonalną oraz powodują nowotwory. Zanim kupisz wodę w plastiku, pamiętaj: każda jednorazowa butelka składa się w 70% z nowo wytworzonego plastiku, który będzie rozkładał się setki lat.

 

 

3. Ogranicz ilość elektrośmieci oraz prawidłowo je utylizuj

Firmy powinny zwracać większą uwagę na wybór odpowiednich urządzeń elektrycznych tak, by lepiej spełniały ich wymagania i dzięki temu służyły dłużej. Eksperci alarmują, że w samej UE do 2020 produkowanych będzie do 12 milionów ton elektrośmieci rocznie. A co gorsze, statystyki pokazują, że na całym Świecie przetwarza się ich jedynie 20%. Dopilnuj, by zużyty sprzęt elektroniczny został dostarczony do specjalnych punktów, odpowiedzialnych za ich utylizację.

4. Ogranicz zużycie energii elektrycznej

Brzmi banalnie ale czy wszyscy pamiętamy o wyłączeniu komputera przed wyjściem z pracy? Niestety komputer lub inne urządzenia w stanie hibernacji (stand by) wciąż pobierają energię. Nawet wyłączony komputer może dalej zużywać niewielkie ilości energii, jeśli będzie podłączony do zasilania. A co jeśli tych komputerów jest w firmie jest 300 lub 500? Pamiętajmy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka lub wyłączyć listwę zasilającą. Takie działania w skali makro mogą przełożyć się na znacznie zmniejszenie poboru prądu, którego produkcja emituje ogromne ilości CO2 do atmosfery.

5. Ogranicz działanie klimatyzacji

Kolejny pożeracz prądu w naszym biurze to klimatyzator. Ponieważ 20% całkowitego prądu zużywanego w budynkach na całym świecie generowane jest przez klimatyzatory i wiatraki elektryczne, należy poświęcić im oddzielny punkt. Jak ograniczyć tak duże zużycie energii? Jeśli naprawdę uważasz, że klimatyzacja to konieczność, warto wybrać model przyjazny środowisku. Jeśli chcesz postawić na jeszcze bardziej zielone rozwiązanie, zainwestuj w rośliny.

 

6. Zwiększ ekspozycję roślin w biurze

To nie tylko sposób na przyjemną dla oka aranżację przestrzeni. Kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze, a także wpływają na naszą produktywność (badania mówią o nawet 15% poprawie). Udowodniono również, że są one w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 10℃. Dodatkowo utrzymują one wilgotność powietrza na poziomie 30-60%, która jest najprzyjemniejsza dla człowieka.

7. Ogranicz konsumpcję kawy i mleka

4 filiżanki kawy dziennie przez cały rok, pozostawiają ślad węglowy równy temu, jaki generuje przeciętny samochód po przejechaniu 64,37 km, zaś 2 latte dziennie przez rok to już ślad węglowy równy podróży samolotem przez pół Europy. Co ciekawe, głównym winowajcą jest mleko. Warto więc rozważyć przejście na przyjaźniejsze środowisku opcje roślinne. Ponadto wybierajmy kawę organiczną lub chociaż fair trade’ową, której produkcja znacznie mniej obciąża środowisko. Sposób przygotowania czy parzenia kawy także ma znaczenie. Najgorsze jest korzystanie z ekspresu na plastikowe kapsułki, które będą się rozkładać do 500 lat. Korzystniejszą opcją będzie kawa przelewowa lub parzona bezpośrednio w dzbanku lub kubku.

8. Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz dla siebie

Pełny czajnik gotującej się wody – jest zbędny jeśli przygotowujesz tylko jeden kubek herbaty. Jeśli chcesz być uprzejmym kolegą i przygotowujesz wrzątek dla kolegów z pracy, pamiętaj: z każdych 100 litrów przetworzonej wody tylko siedem litrów jest faktycznie wykorzystane do picia. Dlatego warto wybrać czajnik z elementem grzewczym wbudowanym w dnie (bez spirali grzejnej). Szybciej zagotuje wodę i zużywa mniej energii.

9. Uszczelnij instalacje, np cieknące krany

Powolny wyciek 120 kropli na 1 minutę, powoduje utratę wody o wielkości ⅓ małego basenu rocznie, czyli nawet do 65 litrów dziennie. A co jeśli nieszczelnych jest kilka kranów i spłuczka? Marnowanie wody w taki sposób jest też dość kosztowne, ponieważ ceny wody są coraz wyższe.

 

 

10. Drukuj 2 stronnie i na ekologicznym papierze

Przede wszystkim, jeśli nie musisz korzystać z papieru, zrezygnuj z niego całkowicie. Jeśli musisz, użyj tego pochodzącego z recyklingu i drukuj na obu stronach. To niezwykle istotne, ponieważ wyprodukowanie tony przetworzonego papieru nie tylko oszczędza 17 drzew (w porównaniu do papieru nowego), ale też pozwala zaoszczędzić aż 70% wody i prądu. Używaj drukarki atramentowe – zużywają nawet do 90% mniej energii niż laserowe. Możesz także ograniczyć zużycie toksycznego tuszu, zmieniając ustawienia jakości wydruku na zwykły wydruk przeznaczony do tekstu.

 

11. Zmień klasyczną spłuczkę na taką z 2 przyciskami

Woda, którą spuszczamy w toalecie to ta sama, świeża, nadająca się do spożycia czysta woda, która płynie z kranu. Dlatego również należy ograniczyć jej zużycie. Dobrym sposobem jest zastąpienie klasycznej spłuczki taką z dwustopniowym przyciskiem. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 67% wody rocznie. Unikajmy też spłukiwania w toalecie samych chusteczek czy innych odpadów.

12. Zapewnij pojemniki na różnego rodzaju odpady i recycling

Jeśli już produkujesz śmieci, recyclinguj je. Kup pojemniki do sortowania odpadów, przeszkol pracowników i motywuj ich do sortowania odpadów. Oznacz je odpowiednio i umieść w widocznym i często uczęszczanym miejscu jak kuchnia czy wejście do biura.

13. Wybieraj ekologiczne środki higieny oraz papier

Każda tona papieru poddanego recyclingowi ratuje 17 drzew w porównaniu z papierem z materiałów pierwotnych. Wybieraj papier toaletowy z makulatury, podobnie jednorazowe ręczniki do rąk, najlepiej jednak byłoby zastąpić je tkaniną. Bawełniany ręczniczek, mop lub gąbka bardzo dobrze usuwają rozlane płyny i nadają się do wielokrotnego użytku.

14. Wybierz dostawców dbających o środowisko

Bez względu na to, czy kupujesz wyposażenie do biura, żywność czy na przykład usługi, wybieraj dostawcę na podstawie lokalnej dostępności i na podstawie jego odpowiedzialności za środowisko. Sprawdź, jakie certyfikaty potwierdzające dbałość o środowisko naturalne, są standardem dla danej branży, a jeśli twój dotychczasowy dostawca nie spełnia tych warunków, zmień go.

15. Wybierz sprzęt kuchenny i biurowy oszczędzający energię

Urządzenia wysokiej klasy energetycznej (z symbolem A, A+, A++) są bardziej eko – najlepiej te z wyłącznikami zegarowymi i termostatami. Urządzenia klasy A pochłaniają 15% więcej prądu niż A+ i nawet do 40% więcej niż A++. W przypadku sprzętu biurowego kupuj urządzenia ze znakiem Energy Star oraz TCO Development – gwarantują niższe zużycie energii i niską emisję promieniowania.

Więcej informacji na stronie shopalike.pl